خودران موسوم به "راه یاب لوتز" کار خود را از روز در چهار شهر بریتانیا آغاز کرد

آغاز تردد آزمایشی خودروهای بدون راننده در انگلستان

طرح آزمایشی تردد خوروهای بدون راننده از چهارشنبه یازده فوریه، ۲۲ بهمن در شهرهای، کاونتری، میلتون کینز، گرینویچ و بریستول انگلستان به اجرا در آمده است. دولت بریتانیا برای اجرای این طرح ۱۹ میلیون پوند اختصاص داده است.

در همین حال وزارت حمل و نقل بریتانیا اعلام کرده که باید در مقررات راهنمایی و رانندگی و معاینه فنی خودروها تغییراتی داده شود تا خودروهای بدون راننده بتوانند در خیابانها و جاده های بریتانیا تردد کنند.از جمله مقرراتی که باید تدوین شود این است که در صورت تصادف چه کسی مقصر خواهد بود.

هدف از تردد آزمایشی خودروها که از چهارشنبه گذشته در چهار شهر آغاز شده بجز آزمایش فناوری، تدوین مقررات مناسب و ضروری است.قرار است در چند ماه آینده مقررات جدید منتشر شود و دولت بریتانیا وعده داده تدوین آن را تا سال ۲۰۱۷ تکمیل کند.

تردد آزمایشی خودران‌ها

به گفته وزارت راه و ترابری بریتانیا هنوز برای تردد خودروهای بدون راننده کاملا خودکار در خیابانهای بریتانیا زود است، از این رو این طرح آزمایشی که از دیروز آغاز شده ممکن است نیاز به نظارت افراد متخصص داشته باشد.

برای اجرای این طرح، از خودران‌هایی استفاده می‌شود که با برق کار می‌کنند و به نوزده حسگر، چند دوربین، رادار و لیدار (فاصله‌سنج لیزری) مجهز هستند.

کلر پری (چپ) معاون وزیر راه و ترابری بریتانیا سوار بر خودران موسوم به "میریدین" که در گرینویچ به جابجا کردن مسافر مشغول خواهد بود

کلر پری (چپ) معاون وزیر راه و ترابری بریتانیا سوار بر خودران موسوم به “میریدین” که در گرینویچ به جابجا کردن مسافر مشغول خواهد بود

هدایت این خودران‌ها را کامپیوتری بر عهده دارد که توانش معادل دو بازی کامپیوتری بسیار پیشرفته است.

خودران‌های ظرفیت حمل دو سرنشین را دارند و تا ۶۵ کیلومتر در ساعت می‌توانند سرعت بگیرند اما سرعت مجاز برای آنها فعلا بیست کیلومتر در ساعت خواهد بود.

خودران‌ها که در واقع وسایل نقلیه عمومی آینده خواهند بود در پیاده‌روها و محل عبور عابران فعال خواهد بود و مسافران را از ایستگاه‌های قطار یا مراکز خرید به مرکز شهر جابجا می‌کنند و یا سالمندان برای طی مسافت‌های کوتاه می توانند از آنها استفاده کنند.

3

رزرو این خودران‌ها و پرداخت کرایه با یک اپلیکیشن انجام خواهد شد.

این خودران‌ها دارای فرمان یا دسته فرمان (جوی استیک) هستند با این حال مسافران می‌توانند در حین سفر ای‌میل خود را چک کنند یا روزنامه بخوانند.

در همین حال انجمن صنایع موتوری بریتانیا اظهار نگرانی کرده که دولت در حالی این طرح را پیش می برد که بخش تعمیرات و خدمات، زیرساخت و تخصص کافی را برای ارائه خدمات ندارد.

دولت بریتانیا قصد دارد این کشور را به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه خودروهای بدون راننده تبدیل کند.

گوگل یکی از شرکت‌هایی است که از چند سال پیش کار روز خودروهای بدون راننده را آغاز کرده است

گوگل یکی از شرکت‌هایی است که از چند سال پیش کار روز خودروهای بدون راننده را آغاز کرده است

آمریکا نخستین کشوری بود که مجوز آزمایش خودروهای بدون راننده را صادر کرد، اما آزمایش خودروهای بدون راننده فقط در چهار ایالت به اجرا در آمد و پانزده ایالت این طرح را تصویب نکردند.

در اروپا، فقط آلمان و سوئد مقررات راهنمای و رانندگی را از این نظر بازنگری کرده‌اند.

بر اساس یک نظر سنجی که سال گذشته در بریتانیا انجام شد ۴۳ درصد مردم گفتند با تردد خودروهای بدون راننده احساس راحتی نمی‌کنند و ۲۵ درصد گفتند که به هیچ وجه سوار این خودروها نخواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*