نام ۳ ایرانی در میان ۱۰۰ نامزد سفر بی بازگشت به مریخ

۳ ایرانی در بین ۱۰۰ نفر منتخب دور سوم انتخاب مسافران سفر بی بازگشت به مریخ هستند.پروژه غیر انتفاعی مارس وان از سال ۲۰۱۱ با هدف مسکونی کردن مریخ آغاز شده است.

برای انتخاب ساکنان آینده مریخ، بیش از دویست هزار نفر ثبت نام کردند که در پایان سومین مرحله انتخابی، دیروز نام صد نفر از کشورهای مختلف دنیا اعلام شد.

باس لنسدورپ مدیر عامل و از بانیان پروژه مارس وان گفت کاهش قابل توجه تعداد داوطلبان برای یافتن افراد مناسب برای سفر به مریخ ضروری بوده است:

“این مریخی های مشتاق به جهانیان امکان می‌دهند نظری کوتاه به کاشفان دنیای مدرن بیندازند.”

برای انتخاب این افراد، دکتر نوربرت کرافت مسئول پزشکی مارس وان با داوطلبان از طریق اینترنت مصاحبه کرده و آگاهی آنها از خطرات پیش‌ِ رو، روحیه جمعی و انگیزه آنان ارزیابی کرده است. افراد منتخب هر کدام در ویدئویی کوتاه به معرفی خود و انگیزه‌هایشان پرداخته‌اند.

به گفته دکتر کرافت، تعداد داوطلبان قوی زیاد بوده و این کار انتخاب را “بسیار مشکل” کرده بوده است.

در بین این صد نفر سعید قندهاری، ایرانی مهاجر که در اوکلند نیوزیلند زندگی می‌کند تنها کسی است که از نیوزیلند در بین صد نفر قرار گرفته است.

بجز آقای قندهاری دو ایرانی دیگر هم که ساکن ایران هستند، الهه نوری و صادق مدرسی، در بین صد نفر پایانی هستند.

mars one 2

از بین این صد نفر در مرحله بعد ۴۰ نفر و در نهایت ۲۴ نفر برای سفر نهایی به مریخ انتخاب خواهند شد. از سال ۲۰۲۵ هر دو سال یکبار یک گروه چهار نفره به مریخ اعزام خواهند شد.

بر طبق برنامه‌ای که پروژه مارس وان اعلام کرده، آموزش و تمرین این فضانوردان امسال آغاز خواهد شد و تا سال ۲۰۲۴ طول خواهد کشید.اولین مسافران این پروژه در سال ۲۰۲۵ به مریخ خواهند رسید.

سعید قندهاری

سعید قندهاری که ۳۴ دارد،او  دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک از ایران و کارشناسی ارشد روابط بین الملل و حقوق بشر از نیوزیلند است.آقای قندهاری که خود را “آچار فرانسه” می خواند می گوید که در زمینه کشاورزی، شکار، تعمیرات فنی، نجوم و اخترشناسی تجربه و علاقه دارد و کار حجامت هم انجام می دهد.او در حال حاضر کارشناس فنی وزارت توسعه اجتماعی نیوزیلند است و در زمینه فراوری گوشت و تحویل آن به رستورانها و مغازه ها هم فعالیت می کند.

الهه نوری

الهه ۲۱ سال دارد و دانشجوی معماری است خود را به طراحی و دکوراسیون علاقمند می داند. او مشارکت در این پروژه را “آرزو” و “هدف مهم” می داند که به “جهشی” بزرگ در تاریخ بشر منجر خواهد شد.الهه به نجوم و اخترشناسی علاقمند است و سازدهنی می نوازد. او از ۱۶ سالگی به کیهان‌شناسی علاقمند شده و در آن دریافته که از کائنات چیز زیادی نمی داند بنابراین شروع به مطالعه و تحقیق در این زمینه کرده است.

صادق مدرسی

صادق که ۳۰ سال دارد در زیست شناسی تحصیل کرده و به طور حرفه ای تنیس روی میز بازی می کند.آقای مدرسی معتقد است که هر کس باید علائق خود را دنبال کند و انسان قدرت خود را به عنوان موجودی که می تواند به اهداف متعالی دست پیدا کند نشان داده است.

سفر بی بازگشت

mars-one-banner-set-1-720_300

پروژه مارس وان در سال ۲۰۱۱ با این هدف آغاز شد که استراتژی مسکونی کردن مریخ در سال ۲۰۱۵ تدوین شود.افراد منتخب در گروه‌های چهار نفره به مریخ اعزام می شوند و هر دو سال چهار نفر دیگر به جمع آنها اضافه می شود تا جامعه انسانهای مریخ نشین بتدریج شکل بگیرد.این مهاجران امکان بازگشت به زمین را ندارند و باید آماده باشند که تمام عمر خود را در مریخ سکونت کنند. افراد منتخب هشت سال تعلیم خواهند دید و هر دو سال چند ماه در انزوای کامل از دنیا قرار داده می شوند تا شرایطی مشابه آنچه اتفاق خواهد افتاد را تجربه کنند.

دو مریخ‌نورد اقامتگاه فضانوردان را پیش از اعزام آنها به مریخ آماده خواهند کرد. سپس گروه اول فضانوردان علاوه بر کارهای تحقیقاتی، اقامتگاه و شرایط را برای گروه دوم آماده خواهند کرد.

مریخ ۲۳۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و سفر به آن هفت تا هشت ماه طول می کشد (بسته به موقعیت دو سیاره).

مریخ ۲۳۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و سفر به آن هفت تا هشت ماه طول می کشد (بسته به موقعیت دو سیاره).

فضانوردان این مدت را در فضایی بسیار تنگ (بسیار کوچکتر از اقامتگاهشان در مریخ) می گذرانند. از دوش گرفتن خبری نخواهد بود و استحمام با حوله خیس است. غذا هم کنسروی یا منجمد خواهد بود.

مسافران مریخ برای جلوگیری از تحلیل عضلات باید روزی سه ساعت نرمش کنند و در صورتی که با توفان خورشیدی مواجه شوند، باید تا چند روز را در محفظه‌ای حتی کوچکتر در قسمت بیشتر حفاظت شده سفینه بگذرانند.

اجرای آزمایشی پروژه و نیز تست ارتباطات ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۸ انجام خواهد گرفت

اجرای آزمایشی پروژه و نیز تست ارتباطات ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۸ انجام خواهد گرفت

دومین محموله در سال ۲۰۲۲ عازم مریخ می‌شود و سال بعد در آنجا فرود می‌آید.

دومین محموله در سال ۲۰۲۲ عازم مریخ می‌شود و سال بعد در آنجا فرود می‌آید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

 1. دوری و سختی اونجا رو میشه تحمل کرد … دیگه دوش گرفتن با حوله و چند روز روی یک صندلی نشستن و بیدار شدن احساس گناه تو انزوا و … رونمیشه … اینارو مریخ نکُشه یحتمل این فشارا در عرض کمتر از پنج سال ترتیبشونو میده … بازم هر انقلابی یک کن فیکون هایی میطلبه … دمشون دمادم

 2. تفاوتهای آرمان و هدف زندگی با همین انتخابها مشخص میشه
  نمیدونم که کارشون خوبه یا بد ولی با این تلاش مجدانه و از جان گذشتگی، علاقه شدیدشون رو به علم و ماجراجویی نشون میده
  راستش یه کم بهشون حسادت میکنم، نه برای آینده بلکه در زمان حال: چون هیچگونه وابستگی و دلبستگی به این دنیای فانی (زمین) ندارن

 3. روزی هزار بار آرزوی تو زمین بودنو میکنن

 4. مرسی از این خبر جالب آقای ابنار، حضور ایرانی ها در این جمع خیلی جالبه. سفری ترسناک و شگفت انگیزه. و تصمیم برای این سفر بسیار سخت. بقیه ی عمر تنها روی یک سیاره ی دیگه. فکرشم آدم رو دیونه میکنه.
  با اجازتون این خبر جالب رو روی پایگاه خبری معماری آرل منتشر می کنم. (با ذکر منبع)

 5. از من دیوونه ترم وجود داشته من خبر نداشتم!!!!