اولین کیت خانگی آزمایش کرونا تاییدیه FDA را دریافت کرد

اولین کیت خانگی آزمایش کرونا تاییدیه FDA را دریافت کرد

به تازگی خبر رسیده که اولین کیت خانگی آزمایش کرونا که نیاز مراجعه به بیمارستان و یا مراکز درمانی مختلف را از بین می‌برد، تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرده است.

اولین کیت خانگی آزمایش کرونا موفق شد تاییدیه یکی از معتبرترین نهادهای بهداشتی درمانی، یعنی سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را دریافت کند. تا پیش از این افراد برای تشخیص ابتلا به بیماری کووید ۱۹ باید یا به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند و یا از طریق ایستگاه‌های مختلف که نمونه‌برداری‌های لازم را انجام می‌دادند، تحت آزمایش قرار می‌گرفتند.

با این وجود بسته جدید تایید شده نیاز به دیدن پزشک و یا ترک خانه را از بین می‌برد و افراد می‌توانند با تهیه نمونه‌های مورد نیاز برای تست کرونا، بخش مهمی از فرآیند شناسایی زنجیره آلودگی را شخصا انجام داده و تنها بحث آنالیز نمونه‌ها را به کادر درمانی واگذار کنند.

تست مربوط به این کیت خانگی آزمایش کرونا که توسط شرکت آزمایشگاهی LabCorp در آمریکا ساخته شده، پیش از این تاییدیه اضطراری سازمان غذا و دارو را گرفته بود، اما بر اساس تازه‌ترین خبرها پروسه تست کووید ۱۹ یک مرحله ساده‌تر شده است؛ در پروسه جدید و خانگی LabCorp تنها کافیست تا افراد نمونه مورد نظر را به وسیله گوش پاک‌کن موجود در کیت، از داخل بینی خود تهیه کرده و سپس این نمونه را برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنند.

کیت خانگی آزمایش کرونا

دکتر استفان ام هان (Stephen M. Hahn) از کارشناسان سازمان غذا و دارو به تازگی گفته که از زمان شیوع کووید ۱۹، FDA بدون وقفه و بیست و چهار ساعته به دنبال مقابله با این پاندمی بوده و از ابتدای ماجرا تاکنون چیزی در حدود ۵۰ بسته تست کرونا تاییدیه اضطراری این سازمان را دریافت کرده و چیزی در حدود ۳۵۰ توسعه دهنده لوازم آزمایش کووید ۱۹ هم با این سازمان در ارتباط بوده‌اند.

در مورد کیت خانگی آزمایش کرونا هم هان گفته که سازمان غذا و دارو به صورت تنگاتنگ در حال همکاری با کمپانی LabCorp بوده تا از صحت آزمایش‌ها و همچنین بی ایراد بودن نمونه‌های جمع‌آوری ‌شده توسط افراد معمولی مطمئن شود.

از مدت‌ها پیش بحث انجام آزمایش‌ها و دسترسی به کیت‌های تست کرونا در ایالات متحده مشکل بزرگی بوده و با اینکه اولین کیت‌های آزمایشی مرکز کنترل بیماری‌های این کشور دچار مشکل شده بودند، نگرانی‌های زیادی در مورد تعداد دقیق افراد آلوده به کووید ۱۹ در آمریکا به وجود آمده بود. از طرف دیگر برخی از قول‌های دونالد ترامپ در مورد تاسیس پایگاه‌های تست ویروس کرونا که افراد بدون خروج از خودرو مورد آزمایش قرار می‌گیرند هم تا به حال به جایی نرسیده و به همین دلیل تایید شدن کیت خانگی آزمایش کرونا شرکت LabCorp توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

نکات مثبت جمع‌آوری نمونه از خانه

وقتی افراد در منزل خود نمونه لازم برای آزمایش را جمع‌آوری کنند، دیگر پرسنل مراکز درمانی و پزشکان در معرض خطر نزدیک شدن به مبتلایان قرار نمی‌گیرند و با کاهش فشار کاری این مبارزان خط مقدم مقابله با کرونا، امکان توقف سریع‌تر پاندمی زودتر فراهم می‌شود. همچنین، در چنین وضعیتی دیگر نیازی نیست تا تجهیزات محافظتی مثل ماسک، روپوش، دستکش و عینک محافظ برای تهیه نمونه از افراد مورد استفاده قرار بگیرند و از این لحاظ هم به تلاش‌های جهانی و ملی برای توقف کووید ۱۹ کمک خواهد شد.

اولین کیت خانگی آزمایش کرونا تاییدیه FDA را دریافت کرد

با وجود این نکات مثبت، سازمان غذا و دارو از ابتدا برای تایید کیت خانگی آزمایش کرونا سختگیری‌هایی را اعمال کرده بود؛ به صورت کلی در حال حاضر برای تهیه نمونه افراد آموزش دیده گوش پاک‌کن مورد استفاده را در قسمت خاص و عمیقی از بینی و یا گلو فرومی‌برند و انجام چنین نمونه‌برداری برای افراد معمولی، کار سختی است. به همین دلیل FDA در مورد قابل اعتماد بودن نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط خود مبتلایان نگران بود.

در همین رابطه گفته شده که تکنیک کمپانی LabCorp نیاز به جمع‌آوری نمونه از عمق گلو و بینی را از بین برده و افراد در منزل خود تنها باید گوش پاک‌کن را در قسمت داخلی و نزدیک به بیرون بینی فروکرده و آن را سه مرتبه به پوست داخل این قسمت تماس دهند. از طرف دیگر نگرانی بعدی FDA و کسانی که طرفدار انجام نمونه‌برداری توسط متخصصان هستند، مربوط به نگهداری و ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه بود. به بیان دیگر این نگرانی وجود دارد که رعایت نکردن الزامات دمایی و بسته‌بندی، نمونه جمع‌آوری شده در منزل را خراب کرده و دقت آزمایش‌ها را از بین ببرد.

وجه تمایز بسته آزمایشی جدید

برای برطرف کردن نگرانی‌های مرتبط با نمونه‌برداری در منزل، شرکت LabCorp از نوع خاصی از گوش پاک‌کن که با نمونه‌های معمولی متفاوت است، استفاده کرده و گفته شده که وسایل به کار رفته در کیت خانگی آزمایش کرونا با تجهیزات نمونه‌برداری عادی فرق دارند. پنبه مورد استفاده در ساخت گوش پاک‌کن‌های مخصوص این بسته آزمایش امکان واکنش ذرات ویروسی با الیاف را از بین برده و نسبت به گوش پاک‌کن‌های معمولی بسیار کاربردی‌تر است.

البته بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی به دنبال توسعه نوعی کیت آزمایش خانگی کرونا هستند که علاوه بر نمونه‌برداری، انجام آزمایش و تشخیص آلودگی را هم بر عهده افراد معمولی می‌گذارد؛ با این وجود تاکنون چنین تجهیزات آزمایشی ساخته نشده‌اند و سازمان غذا و دارو هم به دنبال توسعه چنین کیت‌هایی است.

اخیرا گروهی از محققان بر روی نوعی روش تست مبتنی بر تکینک ویرایش ژنتیکی کریسپر (CRISPR) کار می‌کنند که امکان تشخیص ابتلا به کووید ۱۹ را به اندازه تشخیص بارداری در منزل راحت می‌کند. با این حال هنوز روش مورد نظر عملی نشده و فعلا باید به بسته‌هایی مانند کیت خانگی آزمایش کرونا LabCorp اکتفا کرد.

گفته شده که کیت آزمایشی جدید در هفته‌های آینده در برخی ایالت‌های آمریکا پخش می‌شود، اما همچنان افراد برای استفاده از این بسته نیازمند تجویز پزشک هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. حالا میای توی خونه و این کار و انجام میدی و تست میگیری و میبینه که ویروس کرونا داری حالش بد میشه ضعیف میشه بعد بد خودش باعث میشه که از حال اش بد و بد تر بشه