ساخت موسیقی کهکشان با تبدیل تصویر تلسکوپ هابل به صدا

ساخت موسیقی کهکشان با تبدیل تصویر تلسکوپ هابل به صدا

ناسا به تازگی با پخش ویدیویی که با نام موسیقی کهکشان هم شناخته می‌شود، یکی از تصاویر شگفت‌انگیز تلسکوپ فضایی هابل را به صدایی شنیدنی و عجیب و غریب تبدیل کرده است.

موسیقی کهکشان نامی است که برخی طرفداران برای یک ویدیو منتشر شده از طرف ناسا انتخاب کرده‌اند؛ در این ویدیو آژانس فضایی آمریکا یکی از تصاویر شگفت‌انگیز ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل را که شامل تعداد بی‌شماری کهکشان می‌شود، به صدایی شنیدنی و نسبتا عجیب تبدیل کرده است. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید تا به بررسی این موضوع جالب‌توجه بپردازیم.

در حالی که شگفتی‌های فوق‌العاده زیادی در فضای خارج از جو زمین وجود دارند، نبود مولکول‌های هوا و محیط خلأ فضا باعث می‌شود تا تقریبا تمامی کیهان بی‌صدا و ساکت باشد؛ وقتی محیطی خالی از هوا باشد، امواج صوتی هم نمی‌توانند در آن منتقل شوند و به همین دلیل، نبود هوا در خارج از جو زمین باعث به وجود آمدن سکوتی بی‌انتها می‌شود. سکوتی که بسیاری از فضانوردان در محیط بیرونی جو زمین آن را تجربه کرده‌اند و به عنوان یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های فضا شناخته می‌شود.

با این حال، چنین موضوعی باعث نشد تا ناسا به دنبال استخراج صدا از میان شگفتی‌های کیهان نباشد و همان‌طور که اشاره شد، نوابغ این آژانس فضایی یکی از تصاویر زیبای تلسکوپ هابل را به موسیقی کهکشان تبدیل کرده‌اند. این تصویر که در ابتدای مقاله آن را دیدیم، در آگوست سال ۲۰۱۸ به ثبت رسیده بود و دانشمندان مسئول کار با داده‌های هابل نام آن را «صندوقچه گنج کهکشانی» انتخاب کرده‌اند.

ساخت موسیقی کهکشان

دلیل انتخاب اسم مورد نظر تعداد بی‌شماری کهکشان و خوشه کهکشانی بوده که در این عکس دیده می‌شود و هر نقطه نورانی کوچک و بزرگی که در تصویر می‌بینیم، محل زندگی تعداد فوق‌العاده زیادی ستاره نورانی و عظیم است. ستاره‌هایی که به زمین نزدیک‌تر هستند به شکل نقاطی درخشان‌تر دیده می‌شوند و نورانی‌ترین قسمت عکس در وسط هم به خوشه‌ای مربوط بوده که تقریبا چندین هزار کهکشان بزرگ در داخل آن به کمک نیروی جاذبه کنار هم نگه داشته شده‌اند.

اما با وجود زیبایی خیره کننده صندوقچه گنج کهکشانی، فایل صوتی جدید ناسا شگفتی‌های فضای اطراف زمین و کیهان بی‌انتها را به سطح جدیدی می‌برد. این شما و این هم فایل صوتی موسیقی کهکشان که روی تصویر اصلی مورد استفاده قرار گرفته است:

 

تیم مسئول تهیه این فایل صوتی می‌گویند که هر قسمت نورانی از تصویر نوت موسیقیایی خاصی را تولید می‌کند و در حالی که ستاره‌ها و کهکشان‌های کوچک صداهای کوتاه و واضحی به وجود می‌آورند، نت‌های حاصل از آنالیز کهکشان‌های مارپیچی، طولانی‌تر و پیچیده‌تر هستند.

ناسا در بخش نظرهای این ویدیو در سایت یوتیوب نوشته که خط زمانی موسیقی کهکشان از قسمت چپ تصویر به راست بوده و با حرکت از قسمت پایین به بالا، فرکانس صداها در رنج ۳۰ تا ۱۰۰۰ هرتز تغییر می‌کند؛ بنابراین اجرام نزدیک بخش پایینی عکس نت‌های متفاوتی نسبت به اجرام قسمت بالا دارند و در حالی که شنیدن فایل صوتی مورد نظر برای اولین بار حس عجیبی در ما به وجود می‌آورد، پس از چند بار گوش دادن و مخصوصا رسیدن خط زمانی صدای تولید شده به خوشه کهکشانی “RXC J0142.9+4438” در وسط عکس، می‌توان به کمک موسیقی کهکشان شگفتی کیهان را از زاویه‌ای دیگر مورد تحسین قرار داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. باید بگم ویدیو اش فوق العاده بود
  جذاب و عالی

 2. آدم توی زیبایی این اسمون غرق میشه
  کاش تصاویر بیشتر میزاشتین

 3. خیلی خیلی جالبه
  فوق العاده جالبه
  کاش فایل دانلود موسیقی اش رو هم میزاشتین