پرتاب سرنشین دار اسپیس ایکس

شرایط جوی نامساعد پرتاب سرنشین دار اسپیس ایکس را به تعویق انداخت

درست ۱۷ دقیقه پیش از نخستین پرتاب سرنشین دار اسپیس ایکس – SpaceX شرایط آب و هوایی بد در سایت پرتاب سبب لغو عملیات شد. حالا قرار است دو فضانورد ناسا با تاخیری سه روزه عازم ماموریت شوند.

علت به تاخیر افتادن پرتاب سرنشین دار اسپیس ایکس، ابری بودن هوا در ناحیه اطراف پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا و نگرانی از وقوع رعد و برق بود. این شرایط جوی خطرناک است؛ چرا که صاعقه می‌توانست به راکت فالکون ۹ برخورد کند و با وارد آوردن خسارت، به تهدیدی برای کل عملیات بدل شود.

پرتاب سرنشین دار اسپیس ایکس به روز شنبه، ۳۰ مه موکول شد

کنترل کنندگان عملیات پیش‌بینی کردند که شرایط جوی تا ۱۰ دقیقه پس از پرتاب، مساعد خواهد شد؛ اما به هر حال هوا در ساعت ۱۶:۳۳ به وقت محلی که موعد از پیش تعیین شده برای پرتاب بود، با اسپیس ایکس همراهی نکرد.

مرکز کنترل دقایقی پیش از پرتاب، این خبر بد را به دو فضانورد آماده‌ی پرواز ناسا «باب بنکن» و «داگ هرلی» داد: متاسفانه قرار نیست امروز پرتابی داشته باشیم. هرلی هم در پاسخ گفت:

اعضای تیم تلاش زیادی کردند و ما شرایط را درک می‌کنیم. شما را آنجا می‌بینیم.

حالا ناسا و اسپیس ایکس پرتاب را به شنبه ۱۰ خرداد موکول کرده‌اند. بنکن و هرلی در ساعت ۲۳:۵۲  دقیقه به وقت ایران (۱۵:۲۲ به وقت محلی) سوار بر کپسول دراگون SpaceX عازم ماموریت خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. قطعا تا چند وقت دیگه خبر موفقعیت امیز بود اش به کوش مون میرسه

  2. امیدوارم با موفقیت این ماموریت انجام بشه.