تراشه اپل ای 16

اطلاعاتی از تراشه 3 نانومتری اپل ای 16 برای آیفون 14 با قدرتی بی‌نظیر فاش شد

تراشه اپل ای 16 در دست توسعه قرار دارد. چیپست A16 به دست TSMC ساخته شده و در گوشی های خانواده آیفون 14 به کار خواهد رفت.

در پردازنده‌های مبتنی بر معماری ARM شرکت اپل از هسته‌ها و پردازشگرهای گرافیکی سفارشی استفاده می‌شود. از طرفی شرکت سازنده، سیستم عامل آی او اس را برای اجرا روی آن‌ها به طور کامل بهینه کرده است؛ تراشه‌ و سیستم عامل آیفون‌ها و آیپدها اختصاصی بوده و شرکت دیگری قادر به استفاده از آن‌ها نیست.

چیپست A13 به کار رفته در گوشی های خانواده آیفون 11 و همچنین آیفون اس ای 2020 را در نظر بگیرید. هسته‌های پردازنده آن در مقایسه با آن چه شرکت‌های سازنده گوشی های اندروید به کار می‌برند کارایی و قدرت بیشتری دارند. این موضوع یکی از دلایل عمر باتری بهتر گجت های آی او اسی اپل با وجود داشتن ظرفیت پایین‌تر از پرچمداران اندرویدی است. طبق اطلاعات جدید همه این موفقیت‌ها در تراشه اپل ای 16 نیز تکرار خواهند شد.

اما پیش از آن،‌ نگاه‌ها به تراشه اپل ای 14، مختص گوشی های خانواده آیفون 12 سال 2020، دوخته شده است. این چیپست که به نظر یک نمونه اولیه قدرت گرفته از آن به تازگی در Geekbench رویت شده است، احتمالا اولین تراشه 5 نانومتری دنیا نام خواهد گرفت. مهمترین ویژگی‌های آن را باید دستیابی به فرکانس کاری بالاتر از 3 گیگاهرتز برای نخستین مرتبه در دنیای تراشه‌های موبایل و کسب امتیازی بی‌نظیر در Geekbench به لطف آن عنوان کرد.

امتیاز اپل ای 14

اگر در آیفون 12 از تراشه‌ای 5 نانومتری استفاده شود، آیفون 13 نیز از چیپستی با فناوری ساخت مشابه، اما بهبود یافته در مقایسه با قبل، بهره خواهد برد.

اپل ای 16 اولین تراشه 3 نانومتری دنیا است

خبری از Digitimes، بلندپروازی‌های TSMC به عنوان شرکت سازنده تراشه‌های آیفون‌ها و آیپدها، را نشان داد. این شرکت توسعه تراشه اپل ای 16 را آغاز کرده و در حال آزمون و خطای فناوری ساخت تراشه‌های 3 نانومتری است!

گفته می‌شود این چیپست‌ساز تولید انبوه اولین تراشه 5 نانومتری دنیا یعنی A14 را آغاز کرده و در کنار آن مشغول آزمایش و توسعه نسل جدید و بهبود یافته‌اش برای آیفون 13 است. در کنار آن‌ها، TSMC به اولین چیپست 3 نانومتری دنیا چشم دارد. در سال 2021 تعداد زیادی مورد آزمایش قرار گرفته و در سال 2022 به مرحله تولید انبوه خواهد رسید. با دنبال کردن روال همیشگی اپل در نام‌گذاری چیپست‌های خود، به نام اپل ای 16 برای این تراشه خواهیم رسید.

فناوری طراحی 3 نانومتری را آستانه‌ای برای شرکت‌های سازنده تراشه عنوان می‌کنند. به عبارتی در اینجا آن‌ها، به سقف محدودیت در طراحی برخورد خواهند کرد. انتظار داریم اولین گوشی آیفون قدرت گرفته از چنین تراشه‌ای، یک محصول بی‌نظیر از نظر دوام باتری و توان پردازشی باشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. ایفون همیشه گوشی هاش قدرتمند بوده و هست

  2. به نظر من دیگه وقتشه که باتری های گوشی شون رو قویی کنن

  3. فقط خدا کنه باتری هاش قویی تر بشه