پوشیدن دستکش

آیا پوشیدن دستکش در مکان‌های عمومی مانع انتقال کرونا می‌شود؟

قطرات تنفسی و لمس سطوح جزو راه‌های اصلی انتقال ویروس کرونا محسوب می‌شوند، اما آیا پوشیدن دستکش الزامی است؟ کارشناسان چه می‌گویند؟

از همان ابتدای شیوع گسترده ویروس کرونا سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از کارشناسان قطرات تنفسی و لمس سطوح را یکی از راه‌های اصلی انتقال ویروس کرونا معرفی کردند تا مردم در مکان‌های عمومی نکات بهداشتی را رعایت کنند و از شیوع گسترده این ویروس جلوگیری شود. در این بین برخی از افراد هنگام خروج از خانه پوشیدن دستکش را نیز در دستور کار قرار می‌دهند، اما آیا استفاده از دستکش ضروری است؟

پوشیدن دستکش و انتقال کرونا

گروهی از محققان در بررسی‌های جدید خود به این باور رسیدند که لمس سطوح مختلف با دستکش یک‌بار مصرف که به صورت مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث می‌شود ویروس پراکنده شود. در واقع طبق این بررسی‌ها، استفاده از دستکش باعث جلوگیری از ویروس کرونا نمی‌شود؛ چراکه بررسی‌ها حاکی از آن است بسیاری از مردم از یک جفت دستکش در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنند و متاسفانه آن را به موقع تعویض نکرده و تمامی سطوح را نیز لمس می‌کنند. در واقع استفاده از دستکش یکبار مصرف باعث خواهد شد افراد به صورت جدی در معرض خطر انتقال به کروناویروس قرار بگیرند.

این که افراد در هنگام استفاده از خودپرداز از دستکش استفاده کنند، به این معنا نیست که حتما از ویروس کرونا در امان خواهند بود. در واقع پوشیدن دستکش در فروشگاه‌های مواد غذایی برای افراد هیچ فایده‌ای نخواهد داشت؛ زیرا هنگامی که با یک نوع دستکش یک جسم را لمس می‌کنید و سپس به جسم دیگری دست می‌زنید، در واقع شما ویروس را از یک مکان به مکان دیگری انتقال داده‌اید.

امنیت کاذب در زمان استفاده از دستکش

پوشیدن دستکش با ایجاد امنیت کاذب باعث خواهد شد تا افراد از اهمیت شست‌وشوی دست‌ها غافل شوند. به هیچ عنوان دستکش نمی‌تواند به جای شست‌وشو یا سایر نکات پیشگیری از بیماری‌ها عمل کند. در واقع استفاده از دستکش در مکان‌های عمومی ضروری نیست؛ دستکش زمانی ضروری خواهد بود که از یک شخص بیمار مراقبت می‌کنیم یا وی را لمس می‌کنیم که در این صورت بلافاصله باید آن را تعویض کرده و دستکش را دور بیندازیم.

هرچند استفاده از دستکش در مکان‌های عمومی ضروری نیست، اما رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بسیار ضروری است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. ب نظر من پوشیدن پست کش باید ب صورتی باشه که یک کار رو باهاش انجام میدیم درش بیاریم ورتش کنیم بیرون ن اینکه مثل بعضیا ۳ ،۴ روز ازش استفاده میکنن

  2. دستکش بدترین و بدترین توهم درخصوص عدم انتقال کرونا است . بهترین کار رعایت فاصله اجتماعی ، پوشیدن ماسک و شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون است

Open

Close