کایرین 810

نگاهی به ویژگی‌های مدرن تراشه کایرین ۸۱۰ هواوی در هواوی نوا ۷ آی

تراشه کایرین ۸۱۰ در گوشی‌هایی جمله هواوی نوا ۷ آی استفاده شده است. اکنون قصد داریم با قابلیت‌های مدرن چیپست هواوی Kirin 810 آشنا شویم.

چیپست‌های سری Kirin هواوی همواره بر پایه جدیدترین فناوری‌ها توسعه پیدا می‌کنند. پس از چیپست‌های پرچمدار سری Kirin 9 که عملکرد فوق‌العاده را به نمایش گذاشتند و همچنین با تجربه سری Kirin 7 که گزینه‌ای با قیمت مناسب و حفظ عملکرد سطح بالا به حساب می‌آید، هواوی توسعه Kirin 810 را آغاز کرده است. این محصول، اولین چیپست این شرکت به حساب می‌آید که با معماری Da Vinci توسعه یافته است. کایرین ۸۱۰ از نظر ارائه عملکرد قدرتمند، از سری Kirin 9 پیروی می‌کند. بهینه‌سازی مصرف انرژی، تمرکز روی قابلیت‌های ارتباطی، توجه به عکس‌برداری، المان‌های توسعه یافته بر پایه هوش مصنوعی و به‌کارگیری الگوریتم‌های جدید در پردازش‌ها در دستور کار قرار گرفته‌اند.

آشنایی با تراشه کایرین ۸۱۰ هواوی

با به‌کارگیری معماری Da Vinci هواوی، کایرین ۸۱۰ به سیستم HiAI جدید مجهز شده که در سناریوهای مختلف و به شکلی فراگیر قابل استفاده است. کایرین ۸۱۰ فناوری ۷ نانومتری هواوی را در تولید چیپست هشت هسته‌ای به نمایش می‌گذارد که توانی تا ۲۰ درصد بیشتر را در مقایسه با نمونه‌های ۸ نانومتری ارائه می‌کند. استفاده از ترکیب ۶+۲ هسته پردازشی، شرایطی را فراهم کرده تا دو هسته Cortex-A76 با تمرکز روی عملکرد سطح بالا در کنار شش هسته Cortex-A55 با تمرکز روی بهینه‌سازی مصرف انرژی قرار گیرند. پردازشگر گرافیکی یا GPU هم به Mali-G52 ارتقا یافته که با به‌کارگیری فناوری Kirin Gaming+، عملکرد روانی را هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی به همراه خواهد داشت.

کایرین 810

کایرین ۸۱۰ از قدرت بالایی در بخش عکس‌برداری و پردازش تصویر برخوردار است تا با کاهش نویز و ایجاد جزئیات دقیق، واحدهای به روز شده پردازش پیکسل را کنار الگوریتم پیشرفته تنظیم خودکار نور سفید، ماژول DE و سیستم کاهش نویز قرار دهد.

علاوه بر این، Kirin 810 همچنان از قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته موجود در تراشه‌های پرچمدار هواوی پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، پشتیبانی از دو سیم‌کارت یا سیستم Dual VoLTE، امکان در اختیار داشتن قابلیت‌های ارتباطی پایدار و با سرعت بالا را در محیط‌های مختلف فراهم خواهد کرد.

معماری داوینچی با قابلیت‌های بهبودیافته هوش مصنوعی

کایرین 810

در سال‌های اخیر هوش مصنوعی تاثیر قابل توجهی در تعامل کاربران با گوشی های هوشمند داشته است. افزایش قابلیت‌های توسعه یافته بر پایه هوش مصنوعی باعث شده نیاز بیشتری به روزرسانی سخت افزاری تراشه‌ها جهت ایجاد محصولاتی سازگارتر و با انعطاف‌پذیری بالاتر وجود داشته باشد.

کایرین ۸۱۰ به عنوان اولین چیپست توسعه یافته بر پایه فناوری داوینچی هواوی، دست‌یابی به قابلیت‌های پیشرفته و مدرن را امکان‌پذیر می‌کند. معماری داوینچی با توجه به استفاده از موتور پردازشی ۳D Cube با عملکرد سطح بالا به منظور سرعت‌دهی به محاسبات ماتریسی، متفاوت از محاسبات دو بعدی سنتی است. این پردازنده منحصر به فرد، به طور قابل توجهی بهره‌وری محاسباتی در بخش هوش مصنوعی را تقویت می‌کند.

کایرین 810

در آزمون بنچمارک‌های ETH، واحد پردازش عصبی Kirin 810 موفق به ثبت امتیاز فراتر از ۳۲۰۰۰ شده که به مراتب بالاتر از امتیاز ۶۵۵۶ برای اسنپدراگون ۷۱۰، امتیاز ۱۳۰۰۰ برای اسنپدراگون ۷۳۰ و امتیاز ۲۷۰۰۰ برای اسنپدراگون ۸۵۵ است.

استفاده از تکنولوژی ۷ نانومتری

جهت افزایش و تقویت عملکرد، Kirin 810 برپایه فناوری ۷ نانومتری تولید شده و دومین تراشه ۷ نانومتری هواوی لقب گرفته است. بهینه‌سازی مصرف انرژی در این چیپست حدود ۲۰درصد بهتر است.

عملکرد قابل توجه CPU و GPU

کایرین ۸۱۰ نیازهای کاربران برای در اختیار داشتن سرعت بالاتر و عملکرد روان‌تر را رفع می‌کند. این امر، با در نظر گرفتن کلیه مشخصات مورد نیاز برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دستگاه انجام می‌شود. Kirin 810 از فناوری برنامه‌ریزی مدولاسیون فرکانسی بر پایه هوش مصنوعی در کنار معماری ۶+۲ برای هسته‌های پردازشی استفاده کرده است. به این ترتیب، منابع CPU به طور انعطاف‌پذیر در سناریوهای مختلف نیازمند توان پردازشی عمل می‌کند. برای مثال در اجرای بازی‌های ویدئویی به شکلی قدرتمند و در سناریوهای سبک‌تر نظیر وب‌گردی با توانی کمتر فعالیت کرده و حتی امکان تخصیص بخشی از توان کاری خود به هر کدام از این فعالیت‌ها را نیز دارد.

در تست‌های GeekBench 4.2 امتیاز پردازش تک هسته‌ای برای کایرین ۸۱۰،  ۱۱ درصد بالاتر از امتیاز ثبت شده برای اسنپدراگون ۷۳۰ است. در بخش پردازش چند هسته‌ای نیز امتیازی به مقدار ۱۳ درصد بالاتر از اسنپدراگون ۷۳۰ برای این چیپست هواوی به ثبت رسید.

در بخش GPU، چیپست کایرین ۸۱۰ به گزینه شخصی سازی شده‌ توسط مهندسان هواوی یعنی Mali-G52 مجهز شده که از Kirin Gaming+ پشتیبانی می‌کند. این ترکیب هم با استفاده از هوش مصنوعی، عملکرد ارائه شده برای کاربر را در بخش اجرای بازی‌های ویدئویی به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد داد.

گوشی‌های گیمینگ سطح بالا، برای اجرای هرچه بهتر بازی‌های ویدئویی به هر دو گزینه سخت افزار و سیستم عامل متکی هستند. در همین راستا، GPU Turbo هواوی باعث شده عملکرد پردازشی در بخش CPU و GPU به طور قابل توجهی بهبود یافته و تجربه بهتری داشته باشیم.

عملکرد ISP و الگوریتم‌هایی برای عکس‌برداری هرچه بهتر

عکس‌برداری در شب یا نور محدود، چالشی جدی برای گوشی های هوشمند محسوب می‌شود. Kirin 810 برای رفع این چالش از ISP استفاده کرده و همچنین از الگوریتم‌های پیشرفته عکس‌برداری نیز بهره گرفته است. استفاده از ماژول DE به منظور بهبود پردازش تصویر و کاهش نویز نیز باعث شده عکس‌های به ثبت رسیده در نور محدود، کیفیت بالاتری داشته باشند.

استفاده از DMAP در کایرین ۸۱۰ باعث شده شاهد عملکرد چشم‌نواز در عکس‌برداری از مناظر یا عکس‌برداری پرتره باشیم. بهبود افکت بوکه نیز قابل توجه است.

در بخش الگوریتم‌ها، پردازش ISP در کایرین ۸۱۰ تا ۱۰۰ درصد بهبود یافته و با توجه به بهبود عملکرد در بخش تشخیص سوژه و عکس‌برداری از سوژه‌های متحرک، خروجی شفاف و دقیق‌تری دارد.

تجربه یکپارچه در پشتیبانی از دو سیم‌کارت

کایرین ۸۱۰ مشابه با دیگر چیپست‌های پرچمدار، قابلیت‌های ارتباطی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. به عنوان نمونه، می‌توان به پشتیبانی از قابلیت ۴G روی دو سیم‌کارت و همچنین Dual-VoLTE اشاره کرد. امری که باعث شده قابلیت‌های ارتباطی با سرعت بالاتر و پایدارتری در دسترس باشند.

HiAI 2.0 مدرن و بهبودیافته

هواوی تمرکز خاصی روی توسعه اکوسیستم هوش مصنوعی دارد. کایرین ۸۱۰ از فرمت عملگرهای واسطه پشتیبانی می‌کند. امری که پشتیبانی بیش از ۲۴۰ اپراتور (عملگر) را به همراه داشته تا این چیپست را به پیشتاز بازار تبدیل کند. پشتیبانی چیپست از تعداد بالای عملگراها، معماری باز و کیت‌های ابزاری قدرتمند، امکان توسعه و تبدیل به منظور استفاده از فریم‌ورک‌های هوش مصنوعی را فراهم می‌کند. نتیجه کار، بهبود پلتفرم محاسباتی همراه Huawei HiAI است.

در مجموع، با توجه به توان محاسباتی قابل توجه بر پایه هوش مصنوعی، عملکرد مناسب و بهینه‌سازی مصرف انرژی، کنار قابلیت‌های ارتباطی و عکس‌برداری بهبودیافته، کایرین ۸۱۰ را باید چیپستی در سطح پرچمدار اما با قیمت مناسب به حساب آورد.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. تراشه خیلی خ.بیه و رقیب اصلی اسنپ دراگون ۷۳۰ محسوب میشه و در حد ۸۴۵ زور داره