توپ الکترومغناطیسی روسیه

توپ الکترومغناطیسی روسیه نابودی هواگردهای متخاصم را تضمین می‌کند

توپ الکترومغناطیسی روسیه از سال ۲۰۱۵ تا کنون در حال گذراندن آزمایشات بر علیه اهداف مختلف بوده و برد متوسط آن بین ۷ تا ۸ کیلومتر است.

سامانه‌های پدافندی، هر چقدر هم که پیشرفته باشند، عملکرد صد درصدی نخواهند داشت و همیشه راه‌های زیادی برای اخلال در عملکرد آن‌ها وجود دارد. از اخلال بر روی رادار سامانه گرفته، تا استفاده از اقدامات متقابل مثل رها کردن چف و فلر برای منحرف کردن موشک، همگی راه‌هایی هستند که یک هواگرد می‌تواند با استفاده از آن‌ها کار رهگیری را برای سامانه پدافندی مشکل کند. از آن گذشته، موشک‌های پدافندی پیشرفته امروزی معمولا گران قیمت هستند و استفاده از آن‌ها علیه اهدافی مانند پهپادهای کوچک و ارزان، مقرون به صرفه نیست.

توپ الکترومغناطیسی روسیه

به همین دلیل برخی کشورها به دنبال توسعه تسلیحات انرژی هدایت شده رفته اند. یکی از انواع این تسلیحات، سلاح‌های الکترومغناطیسی هستند. این سلاح‌ها با ایجاد ناگهانی مقدار زیادی انرژی الکترومغناطیسی، باعث از بین رفتن تجهیزات الکترونیکی می‌شوند. در نوع هدایت شونده این سلاح، امواج الکترومغناطیسی ایجاد شده با سرعت نور حرکت می‌کند و هدف راهی برای فرار از آن نخواهد داشت.

توپ الکترومغناطیسی روسیه

 

روسیه نیز برای چندین سال در حال توسعه و آزمایش یک توپ الکترومغناطیسی است که می‌تواند به سمت یک هدف مانند یک جنگنده یا پهپهاد شلیک شود و با از بین بردن اجزاء الکترونیکی اش، آن را ساقط کند. تاس، خبرگزاری دولتی روسیه، از قول دو منبع در صنایع دفاعی این کشور، اطلاعات جدیدی را در مورد توپ الکترومغناطیسی روسیه را ارائه داده است. به گفته این منابع، توپ الکترومغناطیسی روسیه از سال ۲۰۱۵ تا کنون در حال گذراندن آزمایشات مختلف بوده که آخرین آن‌ها در بهار سال جاری صورت گرفته است. در این آزمایشات، این سلاح بر علیه اهداف مختلفی بر روی زمین و در آسمان مورد استفاده قرار گرفته است.

توپ الکترومغناطیسی روسیه

برد متوسط توپ الکترومغناطیسی روسیه که پیش از این حدود ۱ تا ۲ کیلومتر تخمین زده شده بود، بین ۷ تا ۸ کیلومتر است و بسته به نوع هدف، می‌تواند تا ۱۰ کیلومتر هم موثر باشد. البته منابع مورد اشاره همچنین تاکید کرده‌اند که در حال حاضر نقطه ضعف این سلاح، میزان انرژی زیاد مورد نیاز آن است که توسعه یک سامانه متحرک را در آینده نزدیک ناممکن می‌کند.با این وجود با گذشت زمان و پیشرفت بیشتر این گونه سلاح‌ها، دفاع در مقابل هواگردها بسیار ارزان‌تر و موثرتر خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. روسیه جاسوس و چین کمونیست دشمنان درجه یک مردم ایران هستند خدا لعنت شون کند

  2. روسیه جاسوس و چین کمونیست دشمنان درجه یک مردم ایران هستند خدا لعنت شون کند.

  3. چشم جمهوری اسلامی روشن