فناوری 5G

نقش پررنگ هواوی در توسعه فناوری ۵G موبایل غیر قابل انکار است

یکی از مورد انتظارترین فناوری‌های روز جهان بدون شک فناوری ۵G موبایل است که شرکت چینی هواوی در توسعه آن نقش پررنگی را ایفا کرده است.

فناوری نسل بعدی شبکه‌های موبایل یا همان ۵G تبدیل به مورد انتظارترین فناوری روز جهان در حوزه موبایل شده و  اکثر کشورها تمرکز خود را روی ایجاد بستر عملیاتی این فناوری قرار داده‌اند. اگر بخواهیم در مورد مزایای این فناوری صحبت کنیم، می‌توانیم به ارتقای سرعت دانلود تا ۱۰ گیگابیت در ثانیه اشاره کنیم که به کاربر اجازه پخش زنده ویدیو با کیفیت ۴K را می‌دهد. علاوه بر این، یکی از اهداف اصلی در توسعه فناوری ۵G، استفاده از آن در بخش اینترنت اشیا است. این فناوری امکان ارتباط اکثر اشیای پیرامون ما به اینترنت را فراهم می‌کند. این ساختار گام بعدی در عرضه عمومی خانه‌های هوشمند و اتومبیل‌های خودران است.

نقش هواوی در توسعه فناوری ۵G

 فناوری 5G

با توجه به این دلایل، یکی از کشورهایی که تمایل بسیاری برای پیشرو بودن در ارائه فناوری ۵G دارد، انگلیس است که سرمایه‌گذاری زیادی نیز در این بخش انجام داده. انگلیس قصد دارد از فناوری ۵G به عنوان موتور محرکه اقتصاد خود استفاده کند. بر اساس تحقیقات موسسه Barclays، در صورت راه‌اندازی سریع فناوری ۵G، انگلیس می‌تواند از سودی معادل ۱۵ میلیارد پوند در سال بهره‌مند شود. همواره اشتیاق زیادی از طرف کاربران برای اینگونه فناوری‌های به‌روز وجود دارد و پس از گذر زمان امکان دارد شدت این اشتیاق کاسته می‌شود، لذا برای بهره‌برداری حداکثری باید در سریع‌ترین زمان ممکن فناوری را ارائه کرد.

 فناوری 5G

از سویی دیگر، در حال حاضر فقط سه شرکت اصلی هستند که توانایی ارائه زیرساخت مطمئن و کارآمد نسل ۵ موبایل را دارند که شامل هواوی، سونی اریکسون و زیمنس می‌شوند. این زیرساخت یکی از حیاتی‌ترین بسترهای آینده هر کشوری خواهد بود. زمانی که جاده‌های مملو از اتومبیل‌های خودران و خانه‌های هوشمند وجود بستر ۵G قابل اتکا و امن را تبدیل به امری حیاتی خواهند کرد. انگلیس با هر سه شرکت دارای فناوری ۵G همکاری کرده تا با سرعتی بیشتر به این فناوری دست پیدا کند و وجود چند شرکت، قیمت‌های رقابتی‌تری را برایش فراهم کند.

حال با ورود آمریکا به این معادله و سعی برای خارج کردن هواوی از پروژه ۵G کشور انگلیس، معادلات جدیدی مطرح می‌شود. به صورت سنتی شرکت‌های آمریکایی یکی از پیشروترین‌ها در ارائه خدمات شبکه موبایل در جهان هستند و بسیاری از کشورهای دنیا از تجهیزات ساخت این کشور در شبکه‌های موبایل خود به ویژه در نسل پیشین یا ۴G استفاده می‌کنند. اما در نسل پنجم شرایط کاملا عوض شده است. در حال حاضر هیچ کدام از شرکت‌های آمریکایی توانایی ارائه کامل زیرساخت ۵G را نداشته و کار کردن با آنها هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. آنچه روشن است، آمریکا در حال از دست دادن قسمت زیادی از بازار تجهیزات شبکه موبایل خود است که از انگلیس شروع شده و برایش خوشایند نیست.

 فناوری 5G

به همین دلیل تلاش می‌کند رقیب جدید چینی را از میدان خارج کرده و روند ارائه فناوری ۵G را تا حد ممکن از سرعت بیاندازد تا شرکت‌های آمریکایی فرصت جبران عقب‌ماندگی خود را پیدا کنند.

اما آیا به همین راحتی می‌توان هواوی را از این معادله خارج کرد؟ خارج کردن هواوی از بستر ۵G انگلیس در حال حاضر به معنی خارج کردن حداقل ۳۵% از سخت افزارهای نصب شده فعلی در شبکه ۵G است که میزان خسارت ناشی از آن بسیار زیاد خواهد بود. به غیر از شبکه ۵ جی، ۴۵% شبکه فیبرنوری و ۳۵% شبکه ۴G انگلیس نیز از تجهیزات هواوی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در صورت خروج هواوی از این پروژه، انگلیس باید از تجهیزات جدید در شبکه‌های خود استفاده کند که ریسک امنیت اطلاعات در این شبکه‌ها را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

Open

Close