بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus و ۱۰ نکته برای تازه واردها

برای موفقیت در بازی Metro Exodus – مترو اکسدس، خصوصا در درجه‌های سختی بالا باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بازی Metro Exodus یک اثر آخرالزمانی سبک بقا است و برخلاف نسخه‌های قبلی، آزادی عمل بیشتری به شما می‌دهد، این باعث شده تا با مشکلات بیشتری رو به رو شوید.

مجموعه مترو بر اساس رمانی به همین نام نوشته رمان نویس روسی، دیمیتری گلوخوفسکی (Dmitry Glukhovsky) ساخته شده است و اولین قسمت آن را در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و داستان انسان‌هایی را روایت می‌کرد که پس از یک جنگ هسته‌ای، به زیرزمین‌ها و تونل‌های مترو پناه برده‌اند. پس از موفقیت چشمگیر بازی، قسمت دوم آن با نام آخرین روشنایی (Last Light) در سال ۲۰۱۳ منتشر شد که آن هم اثر قابل توجهی به حساب می‌آمد و مکانیک‌های گیم پلی قسمت اول را به خوبی بهبود بخشیده بود. و سرانجام در سال ۲۰۱۹، قسمت سوم به بازار آمد که البته این نسخه با حواشی مختلفی دست و پنجه نرم کرد. بازی که در ابتدا در پلتفرم استیم برای پیش فروش قرار گرفته بود، ناگهان از آن حذف شد و به پلتفرم اپیک گیمز منتقل شد. این اتفاق با اعتراضات گسترده طرفداران همراه بود اما کیفیت بالای اثر در نهایت آن را نجات داد.

 بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus که توسط استودیوی ۴ ای-گیمز (۴A-Games) ساخته شده است، بر خلاف دو قسمت قبلی، آزادی‌های بیشتری به مخاطب می‌دهد و شما می‌توانید در محیط‌های نسبتا وسیع‌تر بازی به گشت و گذار بپردازید. شخصیت اصلی بازی همچون قسمت‌های قبلی، آرتیوم (Artyom) است که این بار از مترو دور می‌شود تا با اتفاقات جالب‌تری رو به رو شود. بازی به دلیل مکانیک‌های خاصی که دارد، گاهی بیش از حد سخت می‌شود و اگر از کسانی هستید که می‌خواهند بازی را در بالاترین درجه سختی انجام دهند، بدانید که کار آسانی در پیش ندارید و باید استراتژی‌های مختلفی داشته باشید.

راهنمای بازی Metro Exodus برای تازه واردها

این نکات می‌توانند به شما کمک کنند تا در درجه‌های سختی پایین، هیچ دغدغه‌ای نداشته باشید و در درجه‌های سختی بالا بتوانید زنده بمانید. حتی اگر بازی را یک بار به اتمام رسانده‌اید، باز هم شاید بتوانید از این نکات استفاده کنید.

– آغازگر هیچ مبارزه‌ای نباشید

بازی Metro Exodus

بزرگ‌ترین اشتباه شما این می‌تواند باشد که به جای مخفی‌کاری، به مبارزه مستقیم بپردازید. زیرا دشمنان آسیب زیادی به شما وارد می‌کنند و بازی در مجموع به شکلی طراحی شده که مخاطب را به انجام سبک بازی مخفیانه تشویق می‌کند. بازی‌های آخرالزمانی زیادی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به صورت مخفی کارانه انجام داد، همانند فال آوت ۴ (Fallout 4) و این رویکرد نه تنها جذابیت بازی را کاهش نمی‌دهد بلکه بر چالش‌های آن اضافه می‌کند.

پس بهترین کار، خصوصا در درجه سختی استاکر (Stalker) این است که از مبارزات دوری کنید اما باید بدانید که همیشه موفق به انجام چنین کاری نمی‌شوید زیرا دشمنان آگاه‌تر هستند و با کوچک‌ترین اشتباه، ممکن است جرقه یک نبرد زده شود. اما اولویت خود را بر روی مخفی کاری بگذارید؛ این گونه تا حد ممکن می‌توانید منابع ارزشمند خود را حفظ کنید و البته به یک طعمه آسان برای دشمنان تبدیل نشوید.

– از کناره‌های نقشه حرکت کنید و از مرکز دور باشید

بازی Metro Exodus

این نکته در رابطه با بخش‌های جهان باز است و می‌تواند بقای شما را تا حد زیادی تضمین کند. بازی Metro Exodus با اینکه اوپن ورلد محسوب می‌شود اما نقشه‌های آن چندان بزرگ نیست و با محدودیت رو به رو هستید، برای مثال از کوه‌ها نمی‌توانید بالا بروید و عناصر محیطی مختلفی در بازی وجود دارند که نمی‌توانید از آن‌ها عبور کنید.

توصیه می‌کنیم که در این بخش‌ها، از کناره‌های نقشه حرکت کنید، زیرا در مقایسه با مرکز، دشمنان کمتری در آن نقاط وجود دارند. برای مثال، در منطقه تایگا (Taiga)، اگر از گوشه کوه حرکت کنید، با گرگ‌ها و انسان‌های معدودی رو به رو می‌شوید و می‌توانید راحت‌تر پیشروی کنید. با این حال، اگر با کمبود تجهیزات رو به رو شوید، چاره‌ای جز به مرکز رفتن نخواهید داشت.

 – تمرکز اصلی شما شلیک به سر باشد

بازی Metro Exodus

مهمات نقشی اساسی در بازی دارند و معمولا با گشت و گذار در ساختمان‌ها و مناطق مختلف، منابع قابل توجهی به دست نمی‌آورید. بنابر این تا حد امکان به سر دشمنان شلیک نمایید و با این کار می‌توانید در مصرف مهمات صرفه جویی کنید. هدف گیری درست در بعضی از لحظات حساس شاید سخت باشد اما اگر بتوانید نشانه‌گیری خود را بهبود ببخشید، به شرایط مساعدی خواهید رسید.

هدر دادن مهمات یکی از اشتباهاتی است که نباید مرتکب شوید زیرا اگر گلوله‌ای برای شلیک کردن نداشته باشید، چیزهای مناسب زیادی برای آسیب زدن به دشمنان در دست نخواهید داشت. پس با شلیک یک گلوله به سر، کار دشمنان را تمام کنید و هر چه قدر هدشات‌های شما بیشتر باشد، گلوله‌های بیشتری برای مبارزات بعدی خواهید داشت.

– هرگز تمرکز خود را از دست ندهید

بازی Metro Exodus

بازی Metro Exodus گاهی ناجوانمردانه پیش می‌رود و اگر بر روی درجه سختی استاکر بازی می‌کنید، با عدم تمرکز (حتی برای چند دقیقه)، دچار ضرر و زیان خواهید شد. شما نمی‌توانید بازی را برای چند دقیقه رها کنید و به کارهای شخصی دیگر بپردازید. اگر قصد به اتمام رساندن بازی بر روی درجه سختی بالا را دارید، خیلی زود متوجه می‌شوید که جهان بازی تا چه اندازه خطرناک و بی‌رحم است و هر لحظه احتمال دارد که یک دشمن یا یک هیولا به شما حمله کند و زحمات شما را هدر دهد.

به همین دلیل باید همیشه تمرکز بالایی داشته باشید زیرا تنها چند شلیک از سوی دشمن می‌تواند به مرگ قطعی شما منجر شود. پس هوشیارانه عمل کنید و البته آمادگی مقابله با دشمنان را داشته باشید. اشتباهات شما تاوان بزرگی دارد و باید سعی کنید عملکرد کم نقصی ارائه دهید.

– در اولین فرصت به ساخت و ساز بپردازید و زمان را هدر ندهید

بازی Metro Exodus

ساخت و ساز یکی از مکانیک‌های مهم گیم پلی بازی مترو اکسدس است و خوشبختانه سازندگان توانسته‌اند آن را به درستی و به شکلی مناسب وارد بازی کنند. با این حال، اکثر بازیکنان از این مکانیک چندان استفاده نمی‌کنند یا معمولا تا زمانی که منابع بیشتری پیدا نکرده‌اند، به ساخت و ساز تجهیزات نمی‌پردازند.

این کار شاید در درجه‌های سختی پایین جوابگو باشد اما در درجات سختی بالا، به اندازه کافی منابع پیدا نمی‌کنید که بخواهید برای آن‌ها منتظر بمانید. بنابر هر چیزی که پیدا می‌کنید را استفاده نمایید و در انتظار منابع بیشتر نباشید. زیرا حرکت اشتباهی است و در میان این کمبودها، ذخیره کردن منابع باعث تضعیف شما می‌شود.

 – اسلحه‌های خود را همیشه تعویض کنید

بازی Metro Exodus

اسلحه‌های شما به تدریج ضعیف می‌شوند و مهم است که همیشه آن‌ها را عوض کنید، خصوصا در زمان‌هایی که می‌دانید برای مدتی طولانی قرار نیست به قطار بازگردید.

هر دشمنی را که نابود می‌کنید، اسلحه او را بردارید. با این انجام این کار، اسلحه‌های شما همیشه در وضعیت ایده آل خواهند بود و کیفیت بالاتری دارند. در مسیر، احتمالا به اسلحه‌های دلخواه خود خواهید رسید اما اگر احیانا با اسلحه‌ای رو به رو شدید که چندان مطابق میل شما نیست، باز هم برای مدتی کوتاه از آن استفاده کنید.

– قوطی‌های حلبی را به کار ببرید

بازی Metro Exodus

با قوطی‌های حلبی (Tin cans) می‌توانید حواس دشمنان را پرت کنید و اگر از سبک مخفی کارانه استفاده می‌کنید، این قوطی‌ها تبدیل به یکی از بهترین ابزار شما می‌شوند. شما می‌توانید این قوطی‌ها را بسازید و برای عبور از مراحل، بدون شک به آن‌ها نیازمند خواهید بود.

اما اگر می‌خواهید منابع خود را در زمینه‌های دیگر مصرف کنید، این قوطی‌ها در مناطق مختلف پیدا می‌شوند و باید همیشه در جستجوی آن‌ها باشید. در بعضی از قسمت‌ها، محل قرارگیری دشمنان به شکلی است که در حالت عادی نمی‌توان با مخفی کاری از آنجا عبور کرد اما اگر با این قوطی‌ها، باعث حواس پرتی آن‌ها شوید، شرایط مناسب‌تری خواهید داشت.

– گلوله‌های خود را بشمارید (مخصوص درجه‌های سختی بالا)

بازی Metro Exodus

این نکته تنها مخصوص درجه‌های سختی بالا است. در درجه سختی استاکر، سیستم هاد (HUD) بازی چندان کارآمد نیست و سازندگان نقش آن را کم رنگ کرده‌اند تا سطح واقع گرایی اثر بالا برود. هاد همان سیستمی است که اطلاعات مختلف را بر روی صفحه نشان می‌دهد، برای مثال اینکه مهمات شما چه قدر است. به همین دلیل، سختی بازی به شدت بالا می‌رود زیرا بعضی از اطلاعات اساسی را در دست ندارید.

شما باید دکمه‌های مختلف را حفظ کنید تا در مبارزات دچار مشکل نشوید. کاری که بسیار دشوار است، زیرا تجهیزات مختلفی را با خود حمل می‌کنید از جمله چراغ قوه و شارژر. از آنجایی که هاد به شما نمی‌گوید چه تعداد مهمات دارید، باید یاد بگیرید که گلوله‌ها را بشمارید و آمار تیرهایی که شلیک کرده‌اید را داشته باشید.

– از موقعیت‌های بد و خطرناک عقب نشینی کنید

بازی Metro Exodus

اگر کنترل شرایط از دست شما خارج شد و با تعداد غیرمنتظره‌ای از دشمنان رو به رو شدید، بهترین کار عقب نشینی است. اکثر بازیکنان دوست دارند که موقعیت‌های سخت را تجربه کنند اما کسی دوست ندارد بیهوده کشته شود، پس اگر در وضعیت نامناسبی بودید، عقب نشینی کرده و برای بازگشت، آمادگی نسبی پیدا کنید. این مسئله در قسمت‌های قبلی مجموعه مترو نیز وجود داشت و گاهی تعداد بالای دشمنان منجر به فرار شما می‌شد.

این عقب نشینی به دو صورت امکان پذیر است. اول اینکه می‌توانید به قطار بازگشته و تجهیزات خود را یک بار دیگر تکمیل کنید یا اینکه می‌توانید برای چند دقیقه از محل حوادث دور شوید و سپس بازگشته و مبارزه را ادامه دهید. در ضمن تعداد دشمنان پس از مدتی به حالت اولیه بازمی‌گردد، بدین معنا که اگر تعدادی از دشمنان را کشته‌اید و پس از مدتی به آن قسمت بازگشته‌اید، با دشمنان کمتری رو به رو نمی‌شوید. درست است که تعداد آن‌ها به حالت اولیه بازگشته اما کسی در تعقیب شما نیست و این فرصت را دارید تا شانس خود را با مخفی کاری امتحان کنید.

– برای بدست آوردن منابع همه نقاط را جستجو کنید

بازی Metro Exodus

کمبود مهمات در بازی Metro Exodus یک مسئله عادی است و در درجه‌های سختی بالا به یک معضل بزرگ تبدیل می‌شود. همان طور که بالاتر هم ذکر شد، در جستجوهای خود، معمولا منابع و مهمات مناسبی پیدا نمی‌کنید، پس باید همه جا را بگردید و هیچ نقطه یا ساختمانی را از قلم نیندازید. گشت و گذار برای یافتن مهمات در قسمت‌های پیشین هم اهمیت داشت اما در قسمت سوم، به نظر می‌رسد که برای بقای شما مهم‌تر است.

برای اینکه به بالاترین میزان از منابع دست پیدا کنید، باید به آرامی در مراحل پیشروی کرده و همه خانه‌ها را جستجو کنید. فراموش نشود که بدون تجهیزات لازم، دستان شما خالی است و عبور از مراحل به یک کابوس تبدیل می‌شود. عجله کردن هم در این بازی جواب نمی‌دهد و فقط به مرگ شخصیت شما می‌انجامد.

بازی مترو اکسدس هم‌اکنون برای ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴، رایانه‌های شخصی و گوگل استادیا در دسترس قرار دارد.

آیا بازی Metro Exodus را تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*