آمریکا مشغول راه‌اندازی اینترنت کوانتومی غیر قابل هک است!

آمریکا مشغول راه‌اندازی اینترنت کوانتومی غیر قابل هک است!

اینترنت کوانتومی فناوری شگفت‌انگیزی بوده که به گفته مقامات و دانشمندان آمریکایی، امکان هک آن وجود ندارد. به تازگی هم این مقامات خبرهای هیجان‌انگیزی در این رابطه منتشر کرده‌اند.

اینترنت کوانتومی غیر قابل هک ایده‌ای شگفت‌انگیز بوده که بر اساس تازه‌ترین خبرها از طرف مقامات و دانشمندان ایالات متحده، اقدامات اولیه برای عملی کردن ایده آن در حال انجام هستند. در بررسی این خبر با گجت نیوز همراه باشید.

گفته شده که فناوری مورد نظر بر اساس تکنولوژی محاسبات کوانتومی عملی خواهد شد و تقریبا امکان هک کردن آن وجود ندارد. در پنجشنبه گذشته، مقامات وزارت انرژی آمریکا (DOE) در کنفرانسی گزارش استراتژی ایالات متحده برای آماده‌سازی بستر چنین اینترنتی را ارائه کردند. در این گزارش اعلام شده که اقدامات اولیه به منظور عملی کردن ایده مورد نظر در حال انجام بوده و این کشور قصد دارد تا ورژنی ملی از اینترنت کوانتوم را به زودی به راه بیاندازد.

بر اساس اطلاعات موجود، در تکنولوژی اینترنت کوانتومی با استفاده از قوانین مکانیک کوانتوم فرآیند انتقال داده به کمک اینترنت، ایمن‌تر خواهد شد. وزارت DOE هم‌اکنون در حال همکاری با دانشگاه‌ها و محققان صنعتی گوناگونی بوده که تا یک دهه دیگر، نمونه اولیه‌ای از فناوری کوانتومی مورد نظر را به راه خواهند انداخت.

عملی کردن ایده اینترنت کوانتومی

در فوریه گذشته بود که دانشمندان یکی از آزمایشگاه‌های وزارت انرژی ایالات متحده با همکاری دانشگاه شیکاگو، یک حلقه کوانتومی ۸۳ کیلومتری را در حومه شیکاگو ساختند؛ گفته شده که حلقه مورد نظر یکی از بلندترین شبکه‌های کوانتومی زمینی در کل آمریکا است. دانشمندان می‌گویند که هدف اصلی از فعالیت‌های آینده آن‌ها ساخت یک شبکه موازی و ایمن‌تر بر اساس ایده در هم تنیدگی کوانتومی یا انتقال ذرات زیر اتمی خواهد بود.

در بیانیه روز پنجشنبه وزارت انرژی آمریکا اعلام شده که بزرگ‌ترین مزیت چنین سیستمی دشواری استراق سمع و هک جریان اطلاعاتی بوده که از طریق این شبکه‌ها رد و بدل می‌شوند. مقامات DOE اعلام کرده‌اند که اولین حوزه‌هایی که می‌توانند از قابلیت ضد هک اینترنت کوانتومی استفاده کنند، سیستم‌های بانکداری و بخش خدمات درمانی خواهند بود و در عین حال، مسائل امنیت ملی کشور و همچنین ارتباطات خطوط هوایی گوناگون هم می‌توانند از چنین ایمنی باورنکردنی برای انتقال داده بهره ببرند.

آمریکا مشغول راه‌اندازی اینترنت کوانتومی غیر قابل هک است!

در ادامه بیانیه DOE اعلام شده که مراحل نهایی عملی کردن این تکنولوژی، به کار گیری قوانین مکانیک کوانتوم در ارتباطات شبکه‌های موبایلی و اسمارت‌فون‌ها خواهد بود و انتظار می‌رود که از این طریق، زندگی تمامی کاربران تلفن‌های هوشمند تحت تاثیر قرار بگیرد.

وزارت انرژی آمریکا در حال حاضر ۱۷ آزمایشگاه فوق پیشرفته در سراسر ایالات متحده دارد و گفته شده که دانشمندان این آزمایشگاه‌ها هم‌اکنون و در آینده مشغول کار بر روی ایده اینترنت کوانتوم خواهند بود. ایده‌ای که در حال حاضر به صورت گسترده توسط دولت این کشور مورد حمایت قرار گرفته است.

دیوید آوشالوم (David Awschalom)، دانشمند ارشد دانشگاه شیکاگو در این رابطه می‌گوید که پایه‌های فناوری اینترنت کوانتومی و شبکه‌های ارتباطی مکانیک کوانتوم به توانایی ما برای سنتز و دست‌کاری مواد گوناگون در ابعاد اتمی و همچنین کنترل فوتون‌های نوری وابسته خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خیلی جالبه همچین چیزی اصلا نشنیده بودم واقعا امریکا فوق العاده سطحش بالاست