دنیای چهار بعدی

تماشا کنید: زندگی در دنیای چهار بعدی چگونه است؟

تاکنون دانشمندان زیادی درباره بعد چهارم یا فضای 4 بعدی صحبت کرده‌اند. اما دنیای چهار بعدی چگونه جایی است و زندگی در چنین دنیای چه شکلی خواهد بود؟

احتمالا همه شما با فضای سه بعدی آشنا هستید. اما از تعمیم فضای 3 بعدی به یک مفهوم غیر حقیقی و غیر انتزاعی به نام فضای 4 بعدی می‌رسیم. فضای چهار بعدی از چند قرن پیش توسط فیلسوفان و ریاضی‌دانان مورد بحث قرار گرفته، اما بعد چهارم چیست و چگونه می‌توانیم به آن برسیم؟ حتما شما هم سینماهای چهار بعدی و پنج بعدی را دیده‌اید. در این سینماها تصاویر به صورت سه بعدی به نمایش درمی‌آیند و به عنوان مثال باد و حرکت صندلی تماشاگر به عنوان بعدهای چهارم و پنجم فرض می‌شود. اما مفهوم فضای 4 بعدی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و برای درک آن باید وقت بیشتری بگذاریم.

بعد چهارم جایی است که مغز ما در تصور کردن آن با مشکلاتی مواجه می‌شود. دنیای چهار بعدی جایی است که در آن می‌شود چهارچوب را بر هم عمود کرد، اما ما توانایی حرکت در بعد چهارم را نداریم، چرا که سه بعدی هستیم. برخی دانشمندان و فیزیک دانان برای کار روی نظریه‌های خود به هندسه چهار بعدی روی آوردند و برای این کار مجبور بودند فضا و زمان را به هم پیوند بزنند. به همین دلیل زمان را راستایی بر جهان سه بعدی ما در نظر گرفتند و گفتند زمان بعد چهارم است.

برخی دانشمندان در تعریف فضای چهار بعدی گفته‌اند هر فضایی که شخص با حرکت در جهت عمود به فضای سه بعدی به آن می‌رسد، فضای 4 بعدی نامیده می‌شود. اما اکنون با یک ویدیو می‌خواهیم به شما توضیح بدهیم که دنیای چهار بعدی چگونه جایی است و زندگی در آن چه شکلی خواهد بود. در ادامه می‌توانید این ویدیو را در گجت تی وی مشاهده کنید:

ویدیوی زندگی در دنیای چهار بعدی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

  1. خیلی بد میشه دنیای بعدی اونوقت زیاد میدونی و همه چی میدونی و خیلی بد میشه خیلی

  2. ویدیو خوبی بود
    البته من هنوز مکعب در مکعب رو نفهمیدم که فکر کنم اسمش تسرکت بود
    به نظرم در دنیای 4 بعدی دی =

  3. احتمالا دنیای آخرت نیز 4 بعدی یا حتی بیشتر از 4 بعد خواهد بود.