کشف سیاره ای آبی و شبیه به زمین در فاصله ۱۲۰۰ سال نوری

kepler-62f

ستاره شناسان با کمک داده های تلسکوپ فضایی کپلر و بررسی دو سیاره کپلر ۶۲e و کپلر۶۲f به شواهدی از وجود آب در آنها دست یافتند.این منظومه خورشیدی و سیارات آن در که اوایل سال ۲۰۱۳ کشف شده بودند دوباره خبرساز شدند.

نخستین داده ها و بررسی های جدید حاکی از آن است که سیاره «کپلر ۶۲f» شبیه‌ترین سیاره به کره زمین و یکی از شانس های بزرگ برای پناه دادن به حیات میباشد. این سیاره در فاصله حدود ۱۲۰۰ سال نوری از ما واقع شده و تنها ۱.۴ برابر زمین است و در مدار یک ستاره که تا حدودی کم نورتر و کوچک تر از خورشید است در حال چرخش میباشد. تصور بر این است که این سیاره در منطقه قابل سکونت ( کمربند حیات ) از ستاره خود در حال گردش است.

kepler-62f

نمودار سیارات منظومه خورشیدی کپلر  ۶۲ در مقایسه با منظومه شمسی

سیاره کپلر۶۲f, بزرگترین سیاره از ۷ سیاره فراخورشیدی اعلام شده ای است که در اطراف ستاره کپلر ۶۲ و کپلر ۶۹ گردش میکند. یکی دیگر از کشفیات قابل توجه در همان زمان کپلر ۶۲e بود که تقریبا هم اندازه زمین بود با ۱.۶ برابر شعاع زمین که در کمربند حیات ستاره خود نیز قرار دارد. مطالعه مدل سازی کپلر ۶۲e و کپلر ۶۲f پیشنهاد می دهد که سیاره به احتمال زیاد سرشار از آب است که می تواند به حیات متفاوتی نسبت به حیات ما منجر شود.

kepler-62f

تصویری هنری از سیاره کپلر ۶۲f که در منطقه قابل سکونت یک ستاره کوچک و سردتر از خورشید ما ، در فاصبله حدود ۱۲۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی شلیاق واقع شده است.

طبق آخرین اخبار منتشر شده، دانشمندان و محققان ناسا از احتمال وجود آب در این کره همتای زمین خبر دادند. با تأیید این رویداد شگرف گام مهم دیگری در جریان تحقیقات اجرام کیهانی برای کشف امکان زندگی در سیارات مشابه زمین برداشته می‌شود. دو سیاره کپلر ۶۲e و کپلر۶۲f که تشبهات فراوانی با زمین دارند. طبق داده های دریافتی این دو سیاره فراخورشیدی نسبت به سایر سیاره‌های منظومه خود دور‌تر از ستاره مبدأشان هستند و سطح صخره‌ای و وجود یخ و آب از جمله اصلی‌ترین شواهد حیات در این سیارات میباشد.

منبع : space

 

Kepler-62f: A Possible Water World

Kepler-62f is a remarkably Earth-like planet about 1,200 light-years from our planet. The world is only 1.4 times bigger than Earth and is in orbit around a star that is somewhat dimmer and smaller than the sun. It orbits in what is believed to be the habitable region of its star.

The planet was announced in 2013 as part of a larger bonanza of seven exoplanets announced around the stars Kepler-62 and Kepler-69. Another notable discovery at the same time was Kepler-62e, which is also close to Earth's size (at 1.6 times the radius) and in the habitable zone.

Separately, a modeling study of Kepler-62e and Kepler-62f suggested that the planets would likely be engulfed in water, which could lead to life that is very different than our own.

"There may be life there, but could it be technology-based like ours? Life on these worlds would be under water with no easy access to metals, to electricity, or fire for metallurgy," modeling lead author Lisa Kaltenegger, of the Max Planck Institute for Astronomy and the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, said in a statement in 2013.

"Nonetheless, these worlds will still be beautiful blue planets circling an orange star — and maybe life’s inventiveness to get to a technology stage will surprise us," she added.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*