کاهش قیمت SSD و RAM

کاهش قیمت SSD و RAM در جهان به علت مازاد عرضه!

ظاهرا سازندگان تراشه‌های NAND و DRAM آن‌قدر در ماه‌های اخیر تولید داشته‌اند که حالا تقاضایی برای آن‌ها وجود ندارد؛ چیزی که به کاهش قیمت SSD و RAM در بازارهای جهانی منجر می‌شود.

پس از شروع بحران عالم‌گیر کرونا، سرانجام در سه ماهه گذشته بازار کامپیوتر تکان خورد و آمار فروش صعودی شد. این موضوع عمدتا ناشی از تلاش جهانیان برای انطباق خود با دورکاری و آموزش از راه دور بود که به افزایش تقاضا برای رایانه های رومیزی، لپ تاپ و حتی تبلت‌ها انجامید. اما دوباره ورق در حال برگشتن است و قیمت SSD و RAM رو به کاهش!

قیمت SSD

شاید تصور کنید که با افزایش تقاضا در بازار PC و دستگاه‌های موبایل، چیپ‌های حافظه نیز باید مشتری بیشتری پیدا کنند. همین‌طور است و حتی در اوایل سال جاری میلادی، تولیدکنندگان این عرصه به زحمت پاسخگوی تقاضای بازار بودند. ولی در ادامه، تولید تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات با چنان سرعتی ادامه یافت که حالا پیش‌بینی تحلیلگران، ثبات یا حتی نزولی شدن قیمت‌هاست.

احتمال کاهش حداقل ۱۵ درصدی قیمت SSD و RAM در ماه‌های پیش‌رو

بر اساس گزارش‌ها، حتی شرکت‌هایی مانند وسترن دیجیتال و Micro در حال کاهش دادن حجم تولید خود هستند تا از مازاد عرضه جلوگیری کنند. این در حالی است که دیتاسنترها پس از تعطیلی کارخانه‌ها در چین به علت شیوع ویروس کرونا، جانب احتیاط را رعایت و بیش از حد نیاز، محصولات مورد استفاده‌ی خود را خریداری و انبار کردند. پس فعلا با وجود وفور محصول، تقاضای چندانی در این بازار وجود ندارد و این یعنی سقوط آزاد قیمت‌ها!

برخی کارشناسان از کاهش ۱۵ درصدی قیمت اس اس دی و رم در ماه‌های پیش‌رو سخن می‌گویند. حتی با توجه به مناسبت‌های پایان سال، شاید این کاهش شدیدتر هم شود که البته به کام مصرف کنندگان است؛ ولی با توجه به اوضاع نامساعد اقتصاد دنیا، برای کمپانی‌ها دردناک خواهد بود.

انتظار می‌رود مازاد عرضه و کاهش تقاضا در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند و چه بسا به اوایل سال ۲۰۲۱ هم بکشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. اینجا که یا نیست یا روز به روز داره گرون میشه. مخصوصا اکسترنال ها