فضانوردان به دنبال درست کردن نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند

فضانوردان به دنبال پیدا کردن نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند

به تازگی ناسا اعلام کرده که نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) تازه‌ترین نگرانی فضانوردان ساکن این آزمایشگاه معلق بر فراز زمین است.

فضانوردان ناسا هم‌اکنون در تلاش برای تعمیر نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) هستند. این آزمایشگاه پیشرفته فضایی در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین، در مدار سیاره گردش می‌کند و نباید کوچک‌ترین مشکلی در عملکرد آن وجود داشته باشد.

گفته شده که نشتی مورد نظر کوچک و در عین حال کمی بدقلق بوده، اما نکته امیدوار کننده خطر کم آن برای سلامت فضانوردان است. ناسا اعلام کرده که این مشکل خطر جدی و فوری برای ساکنان ISS ندارد و با اینکه در نگاه اول چنین نشتی در آزمایشگاه مورد نظر فوق‌العاده خطرناک به نظر می‌رسد، هنوز جای نگرانی در این رابطه نیست.

در واقع نشتی هوای ایستگاه فضایی موضوع چندان عجیبی نبوده و همیشه انتظار چنین مشکلاتی در تجهیزاتی به این عظمت و پیشرفتگی وجود دارد. به علاوه مدتی می‌شود که ناسا متوجه نشتی مورد نظر بوده است.

نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی

این‌طور که به نظر می‌رسد، برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته بود که دانشمندان ISS متوجه وجود یک نشتی در ایستگاه فضایی شدند و در کنار بیشتر شدن نرخ نشتی هوا، تلاش‌های فضانوردان برای پیدا کردن منبع مشکل و تعمیر آن بیشتر شده است. در حال حاضر کریس کسیدی (Chris Cassidy)، فضانورد ناسا به همراه دو فضانورد روس در ISS هستند و گفته شده جستجوی این سه نفر برای پیدا کردن مشکل از جمعه آغاز شده است. قرار بر این بوده که از فردا تلاش‌های این فضانوردان برای بررسی وضعیت یکی از ماژول‌های روسی ایستگاه از لحاظ نشتی آغاز شود.

فضانوردان به دنبال درست کردن نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند

نکته مهم در مورد وضعیت ایستگاه فضایی بین‌المللی قسمت‌بندی‌های آن بوده که امکان جداسازی بخش‌ها از هم و بررسی مشکلات هر بخش به صورت جداگانه را فراهم می‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع فضانوردان مورد نظر هم‌اکنون در قسمت خاصی از ایستگاه زندگی می‌کنند و با بسته شدن درهای موجود به قسمت‌های دیگر، از کاهش فشار هوا در آن قسمت‌ها جلوگیری شده است.

ناسا اعلام کرده که آزمایش‌های انجام شده هیچ خطری برای سلامت فضانوردان نخواهد داشت و به علاوه، باز و بسته کردن درهای ماژول‌ها و قسمت‌های مختلف ISS کمک بزرگی به پیدا کردن نشتی ایستگاه فضایی خواهد کرد. در هفته آینده گزارشی در مورد تلاش‌های سه فضانورد ساکن ISS در این رابطه منتشر خواهد شد و هنوز مشخص نیست که در صورت پیدا کردن منبع نشتی، دقیقا از چه فرآیند و پروسه‌ای برای تعمیر آن استفاده خواهد شد.

سابقه نشتی در ISS

آخرین بار دو سال پیش بود که چنین مشکلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی دانشمندان را به دنبال پیدا کردن منبع نشتی فرستاده بود. منبع نشتی مورد نظر در آگوست ۲۰۱۸ کشف شد و برای این کار، فضانوردان به قسمت روسی ISS جابه‌جا شده بودند تا با بستن تمامی درهای ایستگاه، دانشمندان و مهندسان کنترل کننده ISS روی زمین بتوانند به دقت فشار هوای هر قسمت جدا را بررسی کرده و منبع مشکل را پیدا کنند.

در آن زمان اعلام شد که نشتی هوای ایستگاه فضایی به فضاپیمای سایوز MS-09 متصل شده به ISS مربوط بود. وقتی چنین کپسول‌هایی فضانوردان یا محموله‌ها را به آزمایشگاه مورد نظر می‌آورند، برای مدتی باید به ایستگاه متصل بمانند و این‌طور که به نظر می‌رسد، سایوز MS-09 از طریق یک سوراخ ۲ میلی‌متری هوا را به بیرون نشت می‌داده است. این حفره در کنار نشانه‌هایی از سوراخ‌کاری قرار گرفته بود و به نظر می‌رسد که بروز اشتباهی در هنگام ساخت کپسول باعث به وجود آمدن این مشکل شده است.

قبل از این اتفاق یک نشتی هوای دیگر در سال ۲۰۰۴ رخ داده بود؛ در واقع به صورت معمول فشار هوای داخل ISS همیشه با نرخی ثابت کم می‌شود، اما وقتی تجهیزات و سنسورهای موجود از تغییر نرخ مورد نظر خبر بدهند، می‌توان نتیجه گرفت که یک نشتی جدی وجود دارد.

پیدا کردن نشتی هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌تواند کار چالش‌برانگیزی باشد، چرا که به هنگام انجام راهپیمایی‌های فضایی، تغییر دما و همچنین ماموریت‌های روتین انجام شده داخل ISS، فشار هوای این آزمایشگاه می‌تواند تغییر کند. تمامی این فاکتورها بررسی دقیق وضعیت هوایی داخل ایستگاه را سخت کرده و کار پیدا کردن چنین مشکلاتی را هم دشوارتر می‌کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*