امروز یک سیارک غول آسا از نزدیکی زمین عبور می‌کند

امروز یک سیارک غول آسا از نزدیکی زمین عبور می‌کند

ناسا به تازگی اعلام کرده که یک سیارک غول آسا به اسم “۲۰۱۱ ES4” امروز از نزدیکی زمین عبور می‌کند؛ ابعاد جرم آسمانی مورد نظر در حد یک ساختمان چند طبقه است.

سیارک غول آسا و شگفت‌انگیزی به نام “۲۰۱۱ ES4” اخیرا توسط تجهیزات پیشرفته ناسا ردیابی شده و این‌طور که به نظر می‌رسد، جرم آسمانی مورد نظر امروز، یکم سپتامبر، از کنار سیاره ما می‌گذرد.

دانشمندان آژانس فضایی ایالات متحده اعلام کرده‌اند که جرم آسمانی مورد نظر بین ۲۲ تا ۴۹ متر طول داشته و با ابعادی در حد یک ساختمان چند طبقه، از فاصله ۱۲۰ هزار کیلومتری سیاره عبور می‌کند. گفته شده که سرعت حرکت این سیارک فوق‌العاده بالا بوده و تجهیزات اندازه‌گیری ناسا نشان می‌دهند که سنگ مورد نظر در هر ثانیه مسافت ۸.۱۶ کیلومتر را طی می‌کند.

همان‌طور که از اسم این سیارک غول آسا پیداست، ناسا در سال ۲۰۱۱ متوجه وجود جرم مورد نظر شد و دانشمندان اعلام کرده‌اند که ۲۰۱۱ ES4 جزو گروهی از سیارک‌ها با نام آپولو است؛ این سیارک‌ها در مداری گردش می‌کنند که مدار سیاره زمین به دور خورشید را قطع می‌کند. از طرف دیگر در حالی که فاصله ۱۲۰ هزار کیلومتری عبور ۲۰۱۱ ES4 از نزدیکی زمین مسافت فوق‌العاده زیادی به نظر می‌رسد، جالب است بدانیم که این فاصله از مسافت بین زمین و ماه کمتر است.

امروز یک سیارک غول آسا از نزدیکی زمین عبور می‌کند

محققان چنین فاصله‌ای را در مقیاس سنگ‌های آسمانی به عنوان یک عبور نزدیک دسته‌بندی می‌کنند، اما به صورت کلی نگرانی از بابت برخورد جرم مورد نظر با زمین وجود ندارد؛ در واقع گفته شده که در بدترین حالت ۲۰۱۱ ES4 از فاصله ۴۵ هزار کیلومتری سیاره می‌گذرد.

رصد سیارک غول آسا ۲۰۱۱ ES4

پیش از این هم سیارک غول آسا مورد نظر از نزدیکی زمین عبور کرده بود و گفته شده که می‌توان به مدت ۴ روز آخرین عبور ۲۰۱۱ ES4 از کنار سیاره را از روی زمین رصد کرد.

دانشمندان زیادی در سراسر جهان در مورد موضوع عبور سیارک‌ها و اجرام عظیم‌الجثه از نزدیکی زمین تحقیق می‌کنند و این جرم آسمانی در مرکز توجه بسیاری از محققان مورد نظر قرار دارد؛ پیش از این هم خبر عبور یک سیارک بزرگ دیگر و نزدیک شدن آن به زمین در نوامبر آینده منتشر شده بود و همان دانشمندان اعلام کرده‌اند که در شب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، آن سیارک به نزدیک‌ترین فاصله خود از محل زندگی ما می‌رسد.

سیارک ماه نوامبر با نام “۲۰۱۸ VP1” شناخته می‌شود و همان‌طور که می‌توان حدس زد، برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ بود که ستاره شناسان از حضور آن باخبر شدند. جرم آسمانی ۲۰۱۸ VP1 برخلاف سیارک اخیر ابعاد بسیار کوچکی داشته و با قطر دو متری خود، حتی اگر به اتمسفر زمین وارد شود هم اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

معمولا چنین اجرامی با عبور از جو زمین و به واسطه گرمای ناشی از اصطکاک مولکول‌های هوا، پیش از رسیدن به سطح منفجر می‌شوند. دانشمندان می‌گویند که شانس ورود سیارک کوچک ۲۰۱۸ VP1 به جو زمین یک به ۲۴۰ بوده و در بدترین وضعیت، این جرم آسمانی تنها می‌تواند نور زیادی را به هنگام انفجار در آسمان سیاره به وجود بیاورد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. زنده باد سازمان فضایى ناسا

  2. ممنون از اطلاعات خوبتون