سقف پانوراما

آپشن جدید محصولات ایران خودرو؛ مجهز شدن سمند ، رانا و دنا به سقف پانوراما

سقف پانوراما به عنوان آپشن جدید محصولات ایران خودرو پس از پژو ۲۰۷ در برخی دیگر از خودروهای داخلی از جمله سمند، رانا و دنا نصب خواهد شد.

سقف پانوراما به نوع پیشرفته‌تر سقف‌های مونوروف گفته می‌شود که اولین‌بار در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت شورلت بر روی خودروهای مدل کروز قرار گرفتند و حالا این آپشن به محصولات ایران خودرو آمده است. طبق اعلام گروه صنعتی ایران خودرو و به گفته احمد آقاجانی معمار ، تاکنون ۷۰۰ دستگاه از خودروی پژو ۲۰۷ هاچ بک پانوراما تولید شده است و به زودی به بازار عرضه خواهند شد. فاز تجاری پژو ۲۰۷ صندوق دار نیز تا سه ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد پروژه خودروی پژو ۲۰۷ پانوراما برای نخستین بار توسط ایده نصب سانروف با استفاده از ظرفیت قانونی شرکت‌های خودروساز برای تجهیز سه گروه خودروی سمند ، پارس و ۲۰۶ مطرح و با همکاری شرکت پژو فرانسه آغاز شد. وی در ادامه اظهار کرد که به دنبال تحریم‌ها و عدم همکاری شرکت پژو فرانسه و دیگر شرکت‌های خارجی این پروژه توسط مهندسان ایرانی بر روی سمند و ۲۰۶ برنامه‌ریزی و انجام شد و در خط تولید به صورت OEM بر روی خودروهای دنا و پژو ۲۰۶ اجرایی شدند.

سقف پانوراما

به دلیل کوتاه بودن ارتفاع سقف خودروی پژو ۲۰۷ نصب این سانروف برای سرنشینان عقب دارای مشکلاتی بود که طی بررسی و امکان‌سنجی‌های لازم و به کار بردن سقف پانوراما به عنوان یکی از مسیرهای حل این مشکل بر طبق روش‌های به‌روز خودروسازی جهان این مشکلات برطرف شدند.

همچنین با توجه به قابل انطباق بودن سقف شیشه‌ای خودرو ۲۰۷ ، مطالعات در این زمینه تکمیل شد و نمونه‌های اولیه به صورت کامل انجام شد. بدین ترتیب این پروژه به صورت صد در صد داخلی و در مقایسه با خودروهای روز دنیا ، مشابه طرح‌هایی که بر روی خودروهای پژو ۲۰۷ و ۳۰۰۸ استفاده شده بود ، اجرا کردیم.

قطعات سقف پانوراما برای خودروهای داخلی

در زمینه تامین قطعات سقف شیشه‌ای و سانروف نیز با اشتراک گذاری اطلاعات بین سازندگان داخلی توسط ساپکو ، قطعه‌سازان توانستند برای نخستین‌بار نمونه اولیه قطعات را تولید کنند و پس از تست‌های انجام شده و ارزیابی‌های اولیه و نتایج رضایت‌مندی ، این پروژه بر روی برخی از محصولات ایران خودرو به صورت کارخانه‌ای OEM در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پروژه بیان کرد که برای تولید خودروهایی با سقف پانوراما باید تغییراتی در خطوط تولید کارخانه‌ها انجام دهیم و تعدادی ربات و تجهیزات و همچنین تعدادی ایستگاه کاری جدید نیز به بخش‌های تولید کارخانه اضافه کنیم. در حال حاضر کارخانه‌های ایران خودرو ظرفیت تولید هر دو مدل پژو ۲۰۷ هاچ بک و صندوق دار پانوراما را دارند.

وی افزود بر خلاف سانروف که کاربردی محدود دارد ، سقف‌های پانوراما به دلیل شیشه‌های به کار رفته در آن از گذر نور و انرژی کنترل می‌شوند و همچنین موجب جلوگیری از افزایش دما در داخل کابین می‌شوند و مانع عبور اشعه‌های UV خواهند شد. در ساخت این شیشه‌ها از سیستم تلسکوپی استفاده شده که در صورت عدم نیاز بسته می‌شود و ظاهر آن نیز از رنگ و پارچه کاملا هماهنگ با قطعات خودرو است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*