تشعشات روی ماه

سطح تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است

محققان با اندازه‌گیری سطح تابش اشعه‌ها روی تنها قمر زمین متوجه شدند به طور نگران ‌کننده‌ای سطح تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است.

چینی‌ها در ژانویه ۲۰۱۹ طی ماموریت فضاپیمای رباتیک چانگ ای ۴ (Chang’e ۴) که به نیمه تاریک ماه فرستاده شده بود توانستند برای نخستین بار میزان تابش روی سطح ماه را اندازه بگیرند که متوجه شدند به طور نگران‌ کننده‌ای میزان آن بسیار زیاد است. در واقع فضانوردان ماموریت آرتمیس ناسا که در سال ۲۰۲۴ به ماه سفر خواهند کرد، باید تابش ۲۰۰ برابر بیشتر از سطح زمین را تحمل کنند.

سطح تشعشات روی ماه نگران‌کننده است

طبق گزارشی که محققان چینی در مجله Science Advances منتشر کردند، فضانوردانی که روی ماه قدم خواهند گذاشت، به طور میانگین هر روز با دوز تابش معادل ۱۳۶۹ میکروسیورت مواجه خواهند شد. گفتنی است سیورت یکای اس آی دوز معادل (Dose Equivalent) در فیزیک پزشکی است. طبق اعلام محققان این میزان ۲.۶ برابر بیشتر از قرار گرفتن روزانه در معرض تابش کیهانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود.

محققان در این گزارش اعلام کرده‌اند این تشعشات برای سلامتی فضانوردان عوارض شدیدی به همراه دارد که از مهم‌ترین این عوارض‌ها می‌توان به آب مروارید، سرطان، بیماری‌های تخریب کننده سیستم عصبی مرکزی یا سایر سیستم‌های اندام اشاره کرد. با توجه به این که فضانوردان مأموریت آرتمیس طبق برنامه باید به مدت ۲ هفته در کره ماه بمانند و در این ماموریت ۲ بار روی سطح ماه راه‌پیمایی کنند، آیا نتایج این گزارشات و سطح تشعشات نگران‌کننده روی کره ماه مورد توجه ناسا قرار می‌گیرد و ناسا چه برنامه‌ای برای جلوگیری از عوارض این تشعشات برای فضانوردان در نظر خواهد گرفت؟ این پرسش‌ها قطعا به زودی توسط کارشناسان ناسا پاسخ داده خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*