جو زمین

۶۰ درصد از جو زمین در ۴.۵ میلیارد سال قبل از بین رفته است

محققان دانشگاه دورام انگلیس در بررسی جدید خود دریافتند احتمالا ۶۰ درصد از جو زمین برای تشکیل کره ماه در ۴.۵ میلیارد سال قبل از بین رفته است.

محققان دانشگاه دورام (Durham University) در مطالعات جدید خود متوجه شدند طی یک برخورد عظیم در ۴.۵ میلیارد سال قبل حدود ۶۰ درصد از جو زمین نابود شده است. در گزارش این محققان آمده است برخورد زمین با یک سیاره جوان باعث شد تا کره ماه تشکیل شود و طی این برخورد نیز زمین ۶۰ درصد از جو خود را از دست داده است.

جزئیات نابودی ۶۰ درصد از جو زمین

محققان دانشگاه دورام در این مطالعه بیش از ۳۰۰ مدل شبیه‌سازی ابر رایانه‌ای را مورد بررسی قرار دادند تا فرایند این برخورد بزرگ که سبب تشکیل ماه و از بین رفتن ۶۰ درصد از اتمسفر زمین شد را درک کنند. طی این مطالعه، محققان دریافتند حدود ۴.۵ میلیارد سال قبل احتمالا یک جسم آسمانی به اندازه مریخ با زمین برخورد داشته که طی این برخورد کره ماه نیز به وجود آمده است.

جو زمین

دکتر جیکوب کگریس (Jacob Kegerreis) نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه کیهان شناسی محاسباتی دانشگاه دورام عنوان کرد محققان برای حل این معما سخت در حال تلاشند. وی افزود البته چنین شبیه‌سازی‌هایی نمی‌تواند به صورت مستقیم به ما نشان دهند چگونه ماه به وجود آمده است، اما باعث می‌شوند تاثیرات یک برخورد عظیم بر جو زمین را درک کنیم.

جو زمین

محققان طی این مطالعه توانستند تغییراتی که یک برخورد در زوایه‌ها، جرم، اندازه و سرعت‌های مختلف جو سیاره ما رخ می‌دهد را مورد بررسی قرار دهند. این بررسی‌ها به خوبی نشان داده‌اند که زمین طی یک برخورد با جرم عظیم حدود ۱۰ تا ۶۰ درصد جو خود را از دست داده است. همچنین برخی دیگر از محققان مخالف با یافته‌های این مطالعه بر این باورند که هنگام برخورد آهسته دو شی بزرگ که دارای جو هستند، جو یکی از آنها به میزان چشمگیری زیاد می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*