مصاحبه / شبکه‌های اجتماعی تا زمان نیاز مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند

 

 
محسنیان‌راد: تمام تحولات حوزه شبکه‌های مجازی اجتماعی در ادامه شبکه‌های اجتماعی ادوار گذشته هستند که در مشرق زمین هنوز هم باپرجا و پرقدرت است.
 
دکتر محسنیان‌راد معتقد است: هر یک از سه نسل شبکه اجتماعی، با توجه به کارکردشان تا زمان نیاز مردم، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
مهدی ‌محسنیان‌راد – دانشیار دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) و مدرس جامعه‌شناسی و ارتباطات –  در گفت‌وگو یی خبری، درباره ضرورت وجود شبکه‌های اجتماعی در جامعه گفت: تمام تحولات حوزه شبکه‌های مجازی اجتماعی در ادامه شبکه‌های اجتماعی ادوار گذشته هستند که در مشرق زمین هنوز هم باپرجا و پرقدرت است.
 
وی با اشاره به سخنرانی خود در کنفرانسی در کشور هند در همین باره گفت که به نظر او در ایران معاصر به طور همزمان سه نسل شبکه اجتماعی در حال حیات هستند.
 
او معتقد است که نوع نسل اول همان است که مثلاً زنان در کوچه پس کوچه‌های محله‌های قدیمی، کنار در منزل‌هایشان دور هم جمع می‌شدند و با یکدیگر درباره مسائل روز زندگی اجتماعی صحبت می‌کردند.
 
وی گفت: با آمدن تلفن، نسل بعدی شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت. حالا لازم نبود حتماً اعضای شبکه کنار هم حضور داشته باشند.
 
محسنیان‌راد درباره نسل دوم شبکه اجتماعی شکل گرفته در جوامع غربی اظهار کرد: در آنجا به دلیل توسعه یکپارچه تلفن و تلگراف در سطح همه شهرها و روستا، در فاصله چند دهه نسل اول شبکه اجتماعی جای خودش را به نسل دوم داد. اما در کشورهایی مانند ایران، هند و…، امکانات نسل دوم شبکه اجتماعی از پایتخت شروع و به کندی به شهرهای دیگر توسعه یافت.
 
او ادامه داد: این روند به گونه‌ای بود که مثلاً تا سال ۱۹۷۱یعنی در سی و چهارمین سال تأسیس اولین خطوط تلفن در ایران، هنوز در استان ایلام – شهر و روستا – حتی یک تلفن خودکار نصب نشده بود و هنوز نیز روستاهایی داریم که هنوز در شرایط نسل اول شبکه اجتماعی هستند.
 
این نظریه‌پرداز ایرانی ارتباطات بیان کرد: در مقطعی از زمان که در کشور ما هر دو شبکه‌ی اجتماعی نسل اول و دوم به صورت مجموعه‌ای از«پاره شبکه‌های اجتماعی» در حال زیست بودند، اینترنت به عنوان ابزار اصلی شکل‌گیری شبکه اجتماعی نسل سوم، یا همان شبکه‌های مجازی در زندگی اجتماعی غرب وارد شد.
 
او ادامه داد: توسعه یکپارچه آن همراه با افزایش سرعت، سبب شد که نسل دوم شبکه‌های اجتماعی در غرب، جای خود را به نسل سوم بدهد. اما در کشورهایی همچون ایران، باز هم توسعه به نفع شهرهای بزرگ و پرسوادان سبب شده که در حال حاضر هر سه نسل از شبکه‌های اجتماعی را در ایران بتوان یافت.
 
دانشیار دانشکده فرهنگ و ارتباطات تاکید کرد: در حال حاضر در ایران قدرت بالای نسل اول در روستاها و شهرهای کوچک و کم سوادهای شهرهای بزرگ، در کنار قدرت نسل سوم شبکه اجتماعی در میان پرسوادان شهرهای بزرگ، شرایط بی‌نظیری را ایجاد کرده که حاصل آن تناقض‌هایی است مشهود و قابل رویت.
 
محسنیان‌راد در پایان با اشاره به وجود سه نسل شبکه اجتماعی در طول تاریخ حیات اجتماعی بشر تصریح کرد: هر سه این شبکه‌ها در جای خود و در مقطع زمانی خود، نیاز بشر را تامین می‌کنند و تا زمانی که هر یک از این سه نوع، قادر به تأمین نیاز باشند به حیات خود ادامه خواهند داد.
 
او تاکید کرد: اما زیست همزمان و مشترک هر سه نسل در یک جامعه بزرگ، پدیده‌ای است که باید مطالعات علمی بومی را درباره آن دنبال کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*