جایزه نوبل ادبیات 2020

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ به شاعر آمریکایی اهدا شد

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰ از آن شاعر آمریکایی شد. طبق اعلام آکادمی سوئد، لوییز گلوک موفق شد جایزه نوبل ادبیات امسال را به دست آورد.

آکادمی سوئد ساعاتی قبل اعلام کرد جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۰ به لوییز گلوک رسید. این شاعر آمریکایی به دلیل صدای شاعرانه متفاوت خود و به دلیل اینکه با زیبایی ساده تجربه‌های شخصی خود را جهانی کرده است موفق شد جایزه نوبل امسال را از آن خود کند.

آشنایی با برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۰

لوییز گلوک به عنوان نویسنده و شاعر ۷۷ ساله آمریکایی شناخته می‌شود که از وی به عنوان شاعری که اشعارش روایت زندگینامه خودش است یاد می‌کنند. وی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ به عنوان ملک‌الشعرای آمریکا فعالیت داشت و آثارش دارای احساس بسیار زیاد بوده و ترکیبی از اسطوره‌ها، تاریخ و طبیعت است. این شاعر در آمریکا جوایز متعددی چون مدال ملی بشردوستانه آمریکا، جایزه کتاب ملی آمریکا، جایزه حلقه منتقدین آمریکا، و جایزه بولینگن را کسب کرده است.

طبق وصیت‌نامه آلفرد نوبل، جایزه نوبل به کسانی اهدا خواهد شد که اثر برجسته‌ای در مسیر ایده‌آل حوزه خود خلق کنند. تا به امروز در بخش ادبیات ۱۱۶ برنده اعلام شده که از این تعداد سهم زنان ۱۵ جایزه بوده است. جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ به اولگا توگارچوک، نویسنده خانم لهستانی اهدا شد. گفتنی است جایزه نقدی سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰ میلیون کرون سوئدی اعلام شد که برابر ۸۶۶ هزار و ۷۰۰ دلار است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. متاسفانه تا بحال هیچ کتابی از ایشون به فارسی ترجمه نشده

  2. با این سنش جایزه نوبل گرفته