مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات

با کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات آشنا شوید

بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات اخیرا در منطقه بومهن به بهره‌برداری رسید. اکنون شما را با مهم‌ترین کاربردهای این مرکز داده آشنا کنیم.

در اواخر سال ۱۳۸۴ با هدف کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت پروژه شبکه ملی اطلاعات در کشور مطرح شد، اما در حقیقت از سال ۱۳۹۲ اساس شبکه ملی در شورای عالی فضای مجازی بازتعریف گردید. با توجه به آنچه در سال ۱۳۹۵ در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسید، شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه تمام شبکه‌های کشور محسوب می‌شود.

شورای عالی فضای مجازی از خدمات پایه کاربردی شبکه ملی اطلاعات به مواردی چون مرکز داده (میزبانی و ذخیره‌سازی)، خدمات نام و نشان‌گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام رسان‌های ارتباطی، هاب پیام و مراکز تبادل اطلاعات و نیز اکثر خدمات رایانش ابری اشاره کرد.

کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات

مرکز داده به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای زیرساختی شبکه ملی اطلاعات محسوب می‌شود. طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۹ دو مرکز داده در تهران و تبریز راه‌اندازی شد. همچنین در ماه اخیر نیز در منطقه بومهن شاهد بهره‌برداری از بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات به عنوان مرکز داده مادر بودیم. از مشخصات این مرکز داده می‌توان به ظرفیت ۱۳ هزار و ۶۰۰ هسته پردازشی، فضای ذخیره‌سازی ۱۰ پتابایت، مرکز تبادل ترافیک با ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه و مرکز دیتای بین‌المللی با ظرفیت ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه اشاره کرد.

این مرکز داده در فاز اول با ۱۰۰ رک و ۱۰۰۰ سرور قدرتمند راه‌اندازی شد که طبق برنامه از خدماتی چون پیام رسان‌ها، موتورهای جستجو و رایانامه‌های بومی، تولیدکنندگان محتوا و دیگر خدمات زیرساختی پشتیبانی خواهد کرد. همچنین با ظرفیتی که این مرکز از آن بهره می‌برد، پیام رسان‌ها،‌ موتورهای جست‌وجو، تولیدکنندگان محتوا از این پس خدمات مناسب‌تر، باکیفیت‌تر و ارزان‌تری را به کاربران ارائه خواهند داد.

تبادل ترافیکی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده محتوا نیز با ایجاد مرکز تبادل ترافیکی در کنار مرکز مادر داده آسان‌تر خواهد شد. همچنین مصرف تولید محتوای داخل نسبت به پهنای باند اینترنت تقویت شده و نقاط حضور شبکه دیتای بین‌الملل برای تمرکززدایی ترافیکی از تهران و رعایت پدافند غیرعامل بیشتر خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. مهمترین کاربردش کشیدن دیوار دور ایران و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هستش که باهاش آشنا هستیم و نیازی به حرص دادنو دق دادنمون نیست