مصرف بیش از حد تخم مرغ باعث بروز دیابت می‌شود

مصرف بیش از حد تخم مرغ باعث بروز دیابت می‌شود

تحقیقات زیادی در مورد مصرف تخم مرغ انجام شده که تازه‌ترین آن‌ها، از احتمال بروز دیابت در کسانی که مقدار زیادی از این ماده غذایی را مصرف می‌کنند، خبر می‌دهد.

زیاده‌روی در مصرف تخم مرغ خطر دیابت را بالا می‌برد. این نتیجه‌گیری تازه‌ترین تحقیقات انجام شده در مورد این ماده خوراکی پرمصرف بوده که در کنار تحقیقات پیشین، نگرانی‌هایی را در مخاطبان به وجود آورده است.

تا به امروز دانشمندان زیادی در مورد فواید و مضرات تخم مرغ تحقیق کرده‌اند و با اینکه اطلاعات نسبتا ضد و نقیضی در این رابطه وجود دارد، می‌توان به صورت کلی گفت که رعایت تعادل در خوردن تخم مرغ ایمن‌ترین کار ممکن بوده و مصرف بیش از حد ماده مورد نظر می‌تواند مشکلاتی را برای سلامت ما به وجود بیاورد.

مصرف تخم مرغ و دیابت نوع ۲

تحقیق مورد نظر توسط دانشمندان دانشگاه جنوب استرالیا با همکاری محققانی از دانشگاه قطر و دانشگاه پزشکی چین انجام شده و نتیجه‌گیری اصلی این بوده که مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ می‌تواند به میزان زیادی شانس بروز دیابت نوع ۲ را در افراد بالا ببرد. این پژوهشگران برای نتیجه‌گیری اخیر خود داده‌های جمع‌آوری شده بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۹ را که از مردم چین تهیه شده بود، مبنا قرار دادند.

تازه‌ترین اطلاعات نشان می‌دهد که کشور چین در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکل بزرگی در سطح ملی بوده و هر ساله تعداد بیشتری از شهروندان این کشور به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. در عین حال مصرف تخم‌مرغ هم در طول این مدت بین مردم چین بیشتر شده و رژیم غذایی سنتی‌تر این کشور با غذاهای جدیدتر و متنوع‌تری که شامل میان وعده‌های پرکالری می‌شوند، جایگزین شده است.

همان‌طور که اشاره شد، تمرکز اصلی دانشمندان مورد نظر روی تاثیرات بلند مدت خوردن تخم مرغ و رابطه این عادت تغذیه‌ای با دیابت نوع دو بوده است. متاسفانه رابطه‌ نگران کننده‌ای بین این دو مسئله پیدا شده و تحقیقات نشان می‌دهند که بزرگ‌سالانی که روزانه بیشتر از یک تخم مرغ مصرف می‌کنند، نسبت به سایرین ۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر بروز این نوع از دیابت هستند.

به علاوه گفته شده که اگر در بلند مدت مصرف تخم مرغ افراد به صورت روزانه بیشتر از ۳۸ گرم باشد، ریسک بروز دیابت نوع ۲ در آن‌ها تا ۲۵ درصد بیشتر می‌شود. از طرف دیگر بررسی‌ها نشان داده که خطر مورد نظر زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته محققان هشدار داده‌اند که باید تحقیقات بسیار بیشتری در مورد تخم مرغ و دیابت انجام شود و هنوز برای نتیجه‌گیری قطعی در این رابطه زود است.