دانشمندان روسی یک ماده معدنی جدید و شگفت‌انگیز کشف کردند

دانشمندان روسی یک ماده معدنی جدید و شگفت‌انگیز کشف کردند

با بررسی بقایای فوران‌های آتش‌فشانی که در دهه 70 میلادی رخ داده‌اند، محققان روسی موفق به کشف یک ماده معدنی جدید و جالب‌توجه شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید.

ماده معدنی جدید و شگفت‌انگیزی توسط دانشمندان دانشگاه سنت پترزبورگ و محققانی از سایر موسسات روسی کشف شده که منشا اصلی آن به فوران‌های آتش‌فشانی دهه‌های پیش بازمی‌گردد.

محققان مورد نظر مخروط‌های اسکوریا و همچنین گدازه‌های منطقه کامچاتکا (Kamchatka) روسیه را از لحاظ کانی شناسی بررسی کرده‌اند و موفق به کشف ماده معدنی مورد نظر شده‌اند؛ گفته شده که در بین سال‌های 1975 تا 1976 و همچنین بین سال‌های 2012 تا 2013 دو فوران آتش‌فشانی سهمگین در کوه تولباچیک (Tolbachik) همین منطقه رخ داده که باعث افزایش تنوع مواد معدنی کامچاتکا شده است.

در طول سال‌های گذشته همین دانشمندان چندین نوع مواد معدنی متفاوت و ناشناخته را به واسطه فوران‌های مورد نظر کشف کرده‌اند و جالب است بدانید که اکثر این مواد در هیچ کجای دنیا کشف نشده‌اند. در تازه‌ترین تحقیقات دانشگاه سنت پترزبورگ هم ماده معدنی جدید و جالبی با فرمول شیمیایی Na10CaCu2(SO4)8 کشف شده که نام پترویت (petrovite) برای آن انتخاب شده است. محققان می‌گویند که پترویت به شکل دانه‌های کروی آبی، از کریستال‌های جدولی که دارای حفره‌های گازی هستند، شکل می‌گیرد.

کاربرد ماده معدنی جدید

پروفسور اولگ سیدرا (Oleg Siidra) می‌گوید که عنصر کربن موجود در ساختار این ماده معدنی جدید نوعی هماهنگی بسیار نادر با هفت اتم اکسیژن دیگر درون ساختار دارد. چنین هماهنگی تنها در چند ترکیب دیگر در سراسر جهان دیده شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ماده مورد نظر، شامل اکسیژن، سولفور سدیم و مس می‌شود که نوعی چهارچوب حفره‌دار را به وجود می‌آورند. در این مواد معدنی حفره‌های موجود از طریق کانال‌هایی به یکدیگر متصل هستند و اتم‌های سدیم هم می‌توانند در این کانال‌ها جابه‌جا شوند.

سیدرا و همکارانش می‌گویند که ساختار ویژه پترویت می‌تواند برای رسانایی یونی ایدئال باشد. به همین دلیل صحبت‌هایی در مورد استفاده از این ماده به عنوان کاتد در باتری‌های سدیم یونی مطرح شده است. البته گفته شده که مس موجود در کنار ساختار کریستالی ویژه این ماده معدنی جدید چالش ویژه‌ای را سر راه استفاده از آن به عنوان کاتد باتری‌ها قرار داده است. محققان می‌گویند چنین چالشی با تولید مصنوعی ماده‌ای که ساختاری شبیه به پترویت دارد، برطرف خواهد شد.

البته موضوع کشف مواد و ترکیبات جدید توسط دانشمندان آن‌قدرها هم عجیب نیست؛ در بین سال‌های 2008 تا 2017، محققان سراسر جهان در شبه‌جزیره کولا، صحرای نگب اسرائیل، یونان، تانزانیا، آفریقای جنوبی، اردن و مناطق دیگری از سیاره مواد معدنی جدید و ناشناخته‌ای کشف کرده‌اند که هرکدام می‌تواند به نوعی عملکرد تکنولوژی‌های بشری را بهبود ببخشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*