شب یلدا

از لحاظ نجومی شب یلدا واقعی امشب است

یک کارشناس نجوم با اشاره به این که دوشنبه شب (1 دی) از شب یکشنبه (30 آذر) طولانی‌تر استT گفت از لحاظ نجومی شب یلدا واقعی امشب است.

احسان مهرجو، کارشناس نجوم اعلام کرد بر اساس تعریف منجمان، طول شب برابر با فاصله زمانی میان غروب خورشید در یک روز تا طلوع خورشید فردای آن روز است که این فاصله زمانی همان طول شب محسوب می‌شود. وی در ادامه تاکید کرد از آنجایی که طبق بررسی‌ها دوشنبه شب (1 دی) از شب یکشنبه (30 آذر) طولانی‌تر است، باید گفت از لحاظ نجومی شب یلدا امشب است.

شب دوشنبه شب یلدا است!

این کارشناس نجوم در ادامه بیان کرد طبق محاسباتی که در نصف‌النهار شهر تهران، به عنوان نصف‌النهار رسمی سنجش زمان در کشور ایران انجام شده است، طول شب یکشنبه 30 اذر 99 معادل 14 ساعت و 15 دقیقه و 33 ثانیه بوده است، اما طول شب دوشنبه شب منتهی به سه شنبه (1 دی) معادل 14 ساعت و 15 دقیقه و 35 ثانیه است، چنین ارقامی نشان می‌دهد از لحاظ نجومی طول شب دوشنبه از طول شب یکشنبه بیشتر است. وی افزود به همین دلیل از لحاظ نجومی دوشنبه 1 دی 99 همان شب یلدا استT زیرا از 30 آذر 99 طولانی‌تر است.

احسان مهرجو در پایان خاطرنشان کرد از این رو یلدای آیینی و سنتی آخر آذر (30 آذر 99) دیشب بوده است و یلدای نجومی و واقعی دوشنبه 1 دی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چندان اون یک دقیقه مهم نیست مهم اینه که بهانه ای برای دور هم جمع شدن و لذت بردن