کشف یک غذا فروشی خیابانی در بقایای شهر باستانی و ویران شده پمپئی

کشف یک غذا فروشی خیابانی در بقایای شهر باستانی پمپئی

تازه‌ترین اکتشافات در شهر باستانی پمپئی (Pompeii) در ایتالیا، به پیدا شدن بقایای شگفت‌انگیز یک غذا فروشی خیابانی منجر شده است؛ در ادامه با ما همراه باشید.

شهر باستانی پمپئی (Pompeii) یکی از معروف‌ترین شهرهای تاریخی ایتالیا بوده که اخیرا اکتشافات جالب‌توجهی در آن انجام شده است. این‌طور که به نظر می‌رسد، دانشمندان بقایای یک غذا فروشی باستانی که چندین قرن زیر خاک مدفون بوده را در مکان کنونی این شهر پیدا کرده‌اند.

پمپئی بیش از هر چیز به واسطه سرنوشت عجیبش معروف است؛ گفته شده که در سال ۷۹ بعد از میلاد، فوران آتش‌فشان کوه وزویوس (Vesuvius) باعث شده تا در مدتی بسیار کوتاه ساکنان و ساختمان‌های شهر زیر خاکستر داغ و سنگ‌های پوکه مدفون شوند. با این حال، پس از گذشت چندین قرن از ویران شدن پمپئی، دانشمندان همچنان در حال کاوش منطقه و پیدا کردن بقایایی هستند که دائما مخاطبان را شگفت‌زده می‌کنند.

در میان این اکتشافات، وقتی محققان خاکسترها و خرابه‌های موجود را کنار می‌زنند، خانه‌هایی که تقریبا سالم هستند و مغازه‌هایی که با کمترین تخریب، نقاشی‌های دیواری زیبایی دارند، سر از خاک بیرون می‌آورند. در همین رابطه، گفته شده که در تازه‌ترین اکتشافات مغازه‌ای پیدا شده که معادل غذا فروشی‌های خیابانی حال حاضر بوده و خوراکی‌های داغ و نوشیدنی را به رومیان باستان سرو می‌کرده است.

تاریخ‌دانان می‌گویند که این نوع مغازه‌ها با نام ترموپولیم (termopolium)، به معنای فروشگاه نوشیدنی‌های داغ شناخته می‌شدند و گفته شده که کشف اخیر در میان بخشی از خرابه‌های شهر باستانی پمپئی بوده که با نام منطقه رجیو وی (Regio V) شناخته می‌شود. بازدید از این منطقه برای عموم مردم آزاد نبوده و همان‌طور که می‌بینیم، دانشمندان با کندن هر قسمت از چنین محلی بناهای قابل توجهی را کشف می‌کنند.

مغازه شهر باستانی پمپئی

بررسی‌های دقیق‌تر نشان داده که در برخی از ظروف مغازه مورد نظر، آثاری از خوراکی‌هایی با قدمت ۲ هزار سال وجود دارد؛ همانند سیستمی که امروزه در برخی غذا فروشی‌ها وجود دارند، صاحبان ترموپولیم‌ها هم خوراکی‌های داغ خود را درون حفره‌هایی گرد و عمیق در قسمت پیشخوان مغازه می‌ریختند و از آنجا، غذاها را به مشتری‌ها می‌فروختند.

کشف یک غذا فروشی خیابانی در بقایای شهر باستانی و ویران شده پمپئی

اما شاید جالب‌توجه‌ترین نکته در مورد کشف اخیر از بقایای شهر باستانی پمپئی نقاشی‌های دیدنی باشد که در قسمت پیشخوان مغازه مورد نظر کشیده شده‌اند. همان‌طور که در تصاویر می‌بینیم، این نقاشی‌ها پس از گذشت چیزی در حدود دو هزار سال، همچنان سالم باقی مانده‌اند و برخی از مواد اولیه به کار رفته در غذاها را نشان می‌دهند؛ موادی از جمله مرغ، حلزون و اردک که برای جلب‌توجه مشتری‌ها، با دیدنی‌ترین رنگ‌ها نقاشی شده بودند.

کشف یک غذا فروشی خیابانی در بقایای شهر باستانی و ویران شده پمپئی

باستان شناسان میگویند که درون ظروف کشف شده از این مغازه، آثاری از گوشت خوک، ماهی، حلزون و گاو وجود دارد و همچنین، یکی از تصاویر دیوار مغازه سگ‌ها را نشان می‌دهد. البته کارشناسان تا حدی به این باورند که رومیان باستان سگ‌ها را نمی‌خوردند، اما پس از گذشت چند هزار سال از آن دوران، هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که گوشت سگ هم به عنوان یکی از مواد اولیه غذاهای مورد نظر بوده یا خیر! این احتمال هم وجود دارد که در بخشی از مغازه ته‌مانده‌های خوراکی‌ها برای غذا دادن به سگ‌های خانگی به فروش می‌رسیدند.

شهر باستانی پمپئی در ۲۳ کیلومتری جنوب شرقی ناپل ایتالیا قرار داشته و گفته شده که در زمان مدفون شدن منطقه، چیزی در حدود ۱۳ هزار نفر ساکن پمپئی بوده‌اند. بررسی‌ها نشان داده که فوران آتش‌فشان وزویوس به اندازه چندین بمب اتمی نیرو آزاد کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. فک کنم ترشی فروش بوده