رم های DDR5

رم های DDR5 ای دیتا با سرعت خیره کننده ۸۴۰۰ مگاهرتز

رم های DDR5 ای دیتا – ADATA با انبوهی از ویژگی‌های جذاب و خاص و با سرعت خیره کننده ۸۴۰۰ مگاهرتز در سال ۲۰۲۱ از راه رسیده‌اند.

سال ۲۰۲۱، دنیای جدیدی به سوی سخت افزارها باز شده است؛ یکی از مهم‌ترین آنها، حافظه‌های رم DDR5 ، با انبوهی از ویژگی‌های جذاب و خاص است که سرعتی فراتر از انتظار را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کمپانی ADATA با همکاری MSI و Gigabyte، به سراغ رم‌های حیرت انگیز ۶۴ گیگابایتی را فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز رفته‌اند!

سال ۲۰۲۱ را می‌توان آخرین سال عملیاتی برای رم های DDR4 دانست؛ این خانواده، با حافظه های DDR5 جایگزین خواهند شد. آن‌طور که پیداست نخستین پلتفرمی که از رم های DDR5 پشتیبانی می‌کنند، پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake شرکت اینتل هستند که آزمایش‌های اولیه آنها به پایان رسیده و کمپانی‌ها در حال طراحی نهایی هستند.

ویژگی‌های رم های DDR5

حافظه های رم DDR5 به دلیل افزایش ملموس نرخ انتقال داده و همچنین بهبود کارایی، عملکردی بسیار متفاوت با رم های DDR4 را ارائه می‌دهند. کمپانی‌های سازنده حافظه‌های رم در پی پیشبرد دو هدف هستند؛ نخست افزایش ظرفیت هر ماژول به ۶۴ گیگابایت و دوم بالا بردن فرکانس در کنار تایمینگ مناسب. از این رو ADATA به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازندگان حافظه‌های رم، با دو شرکت سازنده مادربرد یعنی MSI و Gigabyte وارد همکاری شده است.

رم های DDR5

انتظار می‌رفت که نخستین حافظه های رم DDR5 با فرکانس‌های اولیه ۴۸۰۰ تا ۵۲۰۰ مگاهرتز همراه باشند؛ سپس به مرور و با بهبود توسعه، شاهد افزایش فرکانس‌ها به ارقامی بالاتر باشیم. اما ADATA تصمیم دارد تا این مسئله را با حافظه‌های ۶۴ گیگابایتی در فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز آغاز کند. ای دیتا تأیید کرده است که در کنار ام اس آی و گیگابایت، در حال توسعه رم های DDR5 با فرکانس ۸۴۰۰ مگاهرتز و ظرفیت ۶۴ گیگابایت برای هر ماژول هستند. رم‌های فوق به طور خاص برای پردازنده‌های نسل دوازدهمی Alder Lake توسعه پیدا می‌کنند.

افزون بر فرکانس و ظرفیت، حافظه های DDR5 ویژگی‌های افزودنی دیگری را نیز به همراه دارند؛ به عنوان مثال می‌توان به پشتیبانی از Single Error Correction (SEC)، سیستم تصحیح خطای ECC و Decision Feedback Equalizer یا به اختصار DFE نیز اشاره کرد. تا پیش از این، شرکت Micron تخمین زده بود که حافظه‌های DDR5 با افزایش سرعت ورودی/خروجی (I/O) بین ۲۸ تا ۳۶ درصد به نسبت حافظه‌های DDR4 همراه خواهند بود.

پردازنده‌های Alder Lake را می‌توان نخستین نسل از پردازند های ۱۰ نانومتری اینتل دانست که با هسته‌های پیشرفته Golden Cove همراه هستند. این خانواده، نخستین گروه از پردازنده‌های هیبریدی جهان در کلاس دسکتاپ هستند. آنها از رم های DDR5 پشتیبانی کرده و به نظر می‌رسد که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ وارد بازارهای جهانی خواهند شد. تا پیش از ورود آنها، شاهد نسل یازدهم موسوم به Rocket Lake هستیم که به زودی از سوی اینتل معرفی خواهد شد. این رم به زودی با گارانتی آونگ در بازار ایران عرضه خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. هر چی سرعت رم بالا تر باشه، قدرت گرافیک مجتمع پردازنده، به شدت بالاتر میره

    اوایل عرضه سیستم های DDR5 فروش کارت های گرافیک پایین رده و میان رده به شدت افت می کنه

    این خط _________ و این نشان >>>>>>

    با سپاس