ساخت صدای مصنوعی کودکانه برای کودکان محروم از صدا

 


محققان نروژی موفق به ایجاد شیوه جدیدی برای ساخت یک صدای مصنوعی کودکانه برای کودکانی شده‌اند که از توانایی سخن گفتن محرومند.
این فناوری می‌تواند به رایانه‌ها در شناسایی بهتر واژگان گفته شده به آنها توسط کاربران جوان کمک کند.
یکی از این سیستم‌ها نتیجه همکاری میان شرکت Lingit و شرکت Media LT است که به تولید دستگاه‌هایی برای کمک به حیات ساده‌تر می‌پردازد.
دانشمندان دانشگاه علوم و فناوری نروژ ابتدا به ساخت یک صدای اصلی پرداختند که از ترکیب صداهای ضبط شده چند بزرگسال از قرائت هزاران عبارت به وجود آمده بود. آنها سپس صدای یک کودک را که به قرائت تعداد کمتری از عبارات پرداخته بود،‌ ضبط کردند.
سپس یک رایانه با استفاده از عبارات به عنوان نقطه مرجع به مقایسه صدای اصلی با صدای کودک پرداخته و توانست صدای اصلی را شبیه به صدای کودکانه کند.
همچنین دانشمندان در حال استفاده از این صدای مصنوعی کودکانه برای آموزش به سیستم‌های شناسایی صدای رایانه‌یی جهت درک بهتر صدای کودکان هستند. در حال حاضر بیشتر سیستم‌های شناسایی صدا متناسب با صدای بزرگسالان بوده و معمولا در شناسایی لغات به کار رفته توسط کاربران جوانتر با مشکل روبه‌روست.
برای اصلاح این مشکل، محققان به ساخت یک صدای مصنوعی کودکانه پرداختند. در این حالت، پژوهشگران به تحلیل چگونگی تاثیر مجرای صوتی کوتاهتر کودکان بر توزیع فرکانس انرژی گفتاری آنها پرداختند.
آنها سپس توزیع انرژی یک برنامه گفتاری بزرگسال را تغییر دادند تا به یک صدای کودکانه دست یابند.
نمونه پیش‌ساخت این برنامه پس از انجام آزمایش‌های اولیه با میزان خطای ۵۰ تا ۷۰ درصد پایین‌تر از برنامه قدیمی صدای بزرگسال برخوردار بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*