حمله سایبری هکرهای چین و روسیه به آژانس دارویی اروپا

حمله سایبری هکرهای چین و روسیه به آژانس دارویی اروپا

هکرهای چین و روسیه به‌تازگی حمله سایبری جدیدی را به آژانس دارویی اروپا به منظور دزدیدن اطلاعات مرتبط با واکسن کرونا انجام داده‌اند.

طبق گفته برخی از رسانه‌های خارجی هکرهای چین و روسیه به منظور سرقت اطلاعات مرتبط با واکسن کرونا آژانس دارویی اروپا را مورد حمله سایبری قرار داده‌اند.

به نظر می‌رسد تلاش هکرهای چینی و روسی برای سرقت اطلاعات مربوط به واکسن کرونا از تصورات فراتر باشد. براساس گزارشات به‌دست آمده ظاهرا کشورهای چین و روسیه به طور همزمان در ماه دسامبر حملات سایبری را علیه آژانس دارویی اروپا انجام داده‌اند تا بدین وسیله به اطلاعاتی در ارتباط با واکسن و روش‌های درمانی در این دوره دست بیایند. هکرهای روسی برای مدت زمان بیش از یک ماه به این سیستم دسترسی داشتند و در تلاش بودند تا به اطلاعاتی درباره این موضوع دست پیدا کنند و بفهمند که چه کشورهایی چه میزان از واکسن فایزر را خریداری کرده‌اند.

چینی‌ها پیشرو در حمله به آژانس دارویی اروپا

براساس آخرین اخبار کشور چین در نیمه اول سال ۲۰۲۰ و در مراحل آغازین فراگیری ویروس کرونا مرکز دارویی اروپا را مورد حمله قرار دادند، در حالی که در اواخر سال ۲۰۲۰ از طریق حمله هکرهای خود امکان دسترسی به اطلاعات این آژانس را به‌دست آورده بود.

حمله سایبری هکرهای چین و روسیه به آژانس دارویی اروپا

‌EMA در ماه دسامبر سال گذشته از وجود نقض ایمنی و حمله به سیستم‌خایش خبر داده بود؛ اما در رابطه با مجرمین یا انگیزه آن‌ها برای سرقت اطلاعاتی سخنی را به میان نیاورد. آژانس فقط اعلام کرد که همچنان در حال تحقیق است؛ اما در مورد اینکه چه افرادی می توانند در این هک‌ها نقش داشته باشند اظهار نظری نکرد. روسیه و چین در طول تاریخ هرچند با وجود مدارک، هیچ‌گونه حمله‌ای را گردن نگرفته‌اند.

این احتمال وجود دارد که هکرهای چین و روسیه در این سرقت نقش داشته باشند. علاوه بر اینکه دو کشور در زمینه هک سازمانی تجربه زیادی دارند، همچنین با دست پیدا کردن به این اطلاعات می‌توانند از واکسن‌های خود یعنی Sputnik-V و SinoVac برای نفوذ سیاسی و اقتصادی استفاده کنند. با وجود اینکه هنوز معلوم نشده که انگیزه این کشورها از سرقت اطلاعات EMA چه بوده است؛ اما به احتمال زیاد هدف آن‌ها پیدا کردن کشورهای ناامید از تهیه واکسن و ارائه محصولات خود به آن‌ها بوده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

 1. سلام
  همه‌گیری کرونا با کسی شوخی ندارد!
  روزی هزاران نفر زیر خاک میروند. اکنون چه جای تجارت/ سیاست است؟
  فرمول و جزئیات ساخت همۀ واکسن‌های همه‌گیری‌ها باید از طریق سایت who.int در اختیار عموم قرار گیرد تا هر شرکت داروسازی بتواند فوراً تولید و توزیع نماید. این تنها راه مبارزۀ فعال با بیماریهای همه‌گیر است.
  بدیهی است یکی از مهمترین هزینه‌های جاری سازمان بهداشت جهانی [که بودجه‌اش از کشورهای عضو تأمین میشود] همین خرید دانشهای حیاتی است.
  اینکه چرا چنین سازمان مسئولی پس از گذشت بیش از یکسال هنوز نخواسته/ نتوانسته خود را با شرایط اضطراری و نیازهای فوری جهان تطبیق دهد؟ شرم‌آور است و البته تعلل در انجام چنین وظیفۀ خطیری قابل پیگیری حقوقی است.
  سازمانهای بین المللی برای بروکراسی بوجود نیامده‌اند تا در مواقع نیاز، نظاره‌گر باشند. باید کارکرد عملی داشته باشند وگرنه خاصیت‌شان از بین رفته و فلسفۀ وجودی‌شان زیر سؤال میرود.
  البته بی‌عملی نهادهای قانونی، رافع مسئولیت نهادهای اجتماعی و سایر اشخاص نیست: همۀ اشخاص حقیقی و حقوقی [شرعاً، قانوناً و اخلاقًا] موظفند در مواجهه با بلایای طبیعی و جنگهای خانمان‌سوز کنشگری فعّال نمایند.
  این وسط اگر عده‌ای خواسته‌اند با هک به فرمول برسند. گناهش گردن ارباب، زر، زور و تزویر است که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و همه‌چی را تنگ‌نظرانه از زاویۀ پول و پارتی می‌نگرند.
  لذا خواهی-نخواهی، چنین هکری سفیدکلاه است.
  و السلام