آئودی موفق به ساخت نوعی سوخت خودرو از ترکیب آب و هوا شد !

استفاده از سوخت های فسیلی بزرگترین عامل آلودگی هوا در عصر حاظر است.همین امر باعث شده تا محققان بسیاری از سراسر جهان در پی یافتن سوختی جایگزین و سازگار با محیط زیست باشند.اکنون ظاهرا کمپانی آئودی به این هدف نزدیک شده است.این خودرو ساز به تازگی موفق به تولید سوخت دیزل از ترکیب آب و هوا شده است.

در فرایند تولید این سوخت که عاری از هر گونه سولفور و نفت می باشد ، ابتدا با استفاده از نیروی برق و منابع تجدید پذیری مانند باد، انرژی آب یا انرژی خورشیدی انرژی الکتریسیته تولید می شود سپس از انرژی الکتریسیته به دست آمده برای تجزیه هیدروژن از آب استفاده شده و هیدروژن با دی‌اکسید کربنی که از طریق فرایند‌های شیمیایی به مونواکسید کربن تبدیل شده، ترکیب می‌شود و واکنش نهایی مایعی متشکل از زنجیره‌های بلند هیدروکربنی را به وجود خواهد آورد. با بالا بردن غلظت مایع به دست آمده، سوخت پاک e-Diesel به دست خواهد آمد.

audi-e-diesel-0

آئودی میگوید که دی اکسید کربن استفاده شده در این فرایند فعلا از طریق گازهای طبیعی تامین می شود اما برای کمک بیشتر به مشکلات زیست محیطی می توان بخشی از آن را از طریق هوا فراهم کرد و به این ترتیب میزان گازهای گلخانه ای در جو زمین را کاهش داد.

این سوخت که می تواند محرک خودروها باشد قابلیت ترکیب با هرگونه سوخت بیودیزل را نیز دارا است. با این حال فعلا نمی توان انتظار فراگیر شدن این سوخت را داشت.

audi-e-diesel-1

کارگاه پایلوت شرکت آئودی که توسط شرکت Sunfire در درسدن آلمان اداره می‌شود، اولین سری از سوخت e-Diesel را در انتهای ماه جاری به صورت صنعتی تولید خواهد کرد. وزیر علوم و تحقیقات آلمان، خانم Johanna Wanka، در راستای حمایت از این دست آورد بزرگ اقدام به استفاده از سوخت e-Diesel در خودرو شخصی آئودی A8 خود کرده است.

audi-e-diesel-5

بنا به گفته آئودی، قرار است روزانه ۱۶۹ لیتر از این سوخت تولید شود و در صورتی که کمپانی های بزرگ از این طرح استقبال کنند، در آینده ای نزدیک شاهد به کارگیری خودروها از این سوخت دوستدار محیط زیست خواهیم بود.

منبع : gizmag

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. یعنی نیازی به تغییر در سیستم خودرو نیست ، ولی باید تست بشه ممکنه در دراز مدت به خودرو اسیب بزنه