گزارش مالی سونی 2020

گزارش مالی سونی 2020: فروش پلی استیشن بی‌ا‌نتها و گوشی های اکسپریا رو به شفا

گزارش مالی سونی در سال 2020 حاکی از فروش بالای پلی استیشن 5 و وضعیت رو به بهبود بخش موبایل است. البته جنگ تجاری آمریکا و چین روی فروش سنسورهای دوربین Sony تاثیر منفی گذاشت.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مالی سونی فروش گوشی‌های اکسپریا در سال 2020 به 2.9 میلیون دستگاه رسید؛ اندکی کمتر از فروش 3.2 میلیون واحدی در سال قبل از آن!

ناگفته نماند که سال مالی سونی، از ماه آوریل شروع می‌شود و آمار Q3 در جدول زیر، مربوط به فصل تعطیلات است. در این بازه سه ماهه نیز فروش گوشی‌های هوشمند کمپانی، 300 هزار دستگاه کمتر از سال 2019 بود. اما در حد فاصل ماه‌های ژانویه تا مارس، سونی با فروش 0.4 میلیون دستگاه، عملکرد یکسانی داشت.

گزارش مالی سونی

نکته مثبت اینکه درآمد عملیاتی سونی در آن سه ماه، بیشتر شد؛ از 70,380 میلیون به 74,150 میلیون ین ژاپن! این به معنای افزایش میانگین قیمت فروش (ASP) به ازای هر دستگاه است.

خبر بهتر آنکه سونی هزینه‌های عملیاتی بخش موبایل خود را نیز کاهش داده است. نتیجه اینکه به جای ضرر  21,057 میلیونی سال گذشته، این‌بار 27,671 میلیون ین سود کرد.

همه این‌ها به افزایش درآمد بخش Electronics منجر شد که Sony Mobile نیز در آن ادغام شده است.

گزارش مالی سونی

اما به پلی استیشن 5 برسیم که در ماه‌های ژانویه تا مارس، 5 میلیون مشتری داشت تا مجموع فروش آن به 7.8 میلیون کنسول برسد. این آمار از فروش PS4 در ابتدای عرضه نیز کمی بیشتر است و سونی همچنان با افزایش میزان تولید، سعی در تامین تقاضای بازار دارد.

البته برای مدتی، فروش PS5 با مبلغ کمتری در جریان بود؛ چیزی که برای کنسول‌های بازی در ماه‌های نخستین عرضه، رایج است.

گزارش مالی سونی نشان می‌دهد پلی استیشن 4 هم هنوز مشتریان زیادی دارد؛ طوری که در سه ماهه آخر، فروش یک میلیونی و در تمام سال، فروش 5.7 میلیون واحدی داشت. از ابتدای تولید تا به امروز، فروش PS4 از مرز 100 میلیون کنسول گذشته و نسل پنجم پلی‌استیشن هنوز راه زیادی برای رسیدن به آن دارد.

به هر حال فروش بالای PS5، بازی‌ها، محتوای الحاقی و پلی استیشن پلاس، مجموع فروش این بخش را به 2.66 تریلیون ین رساند؛ 34 درصد بیشتر از سال قبل! درآمد عملیاتی هم به 342.2 میلیارد ین افزایش یافت.

گزارش مالی سونی

بخش سرگرمی سونی هم دورانی خوبی را سپری می‌کند. فیلم Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train سرخط خبرها را به خود اختصاص داده؛ چرا که به پرفروش‌ترین فیلم سینمای ژاپن و پرفروش‌ترین فیلم انیمه تاریخ تبدیل شده است.

با تمام این توفیقات، بخش حسگرهای تصویر سونی ضربه سختی خورد؛ عمدتا ناشی از تعلیق فروش به هواوی در اثر تحریم‌های آمریکا!

گزارش مالی سونی

در مجموع نیز فروش سنسورهای دوربین دیجیتال و موبایل، کاهش یافت و هزینه زیادی صرف تحقیق و توسعه شد. نتیجه اینکه درآمد عملیاتی این بخش به 145.9 میلیارد ین کاهش یافت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه