آیا تکنولوژی Rootless ، جیلبریک iOS 9 را غیر ممکن کرده است ؟

همانطور که می دانید ، اپل ماه آینده و در جریان کنفرانس توسعه دهندگان WWDC از سیستم عامل iOS 9 رونمایی خواهد کرد.حالا گزارش شده که اپل از تکنولوژی به نام Rootless در نسخه جدید سیستم عامل iOS و OS X استفاده که جیلبریک این سیستم عامل ها را تقریبا غیر ممکن کرده است.

سال های سال است که ماجرای اپل و هکرهای جامعه جیلبریک به موش و گربه بازی شبیه شده است. کمپانی اپل حفره های متعددی را در آی او اس رفع می کند و چندی بعد هکرها از حفره دیگری برای پیاده سازی جیلبریک استفاده می کنند. این حفره ها به هکرها امکان دستیابی به آن دسته از فایل های سیستمی که در حالت عادی نمی توان به آن دسترسی پیدا کرد را می دهد. اما ظاهراً با روی کار آمدن فناوری Rootless این بازی به پایان می رسد و هکرها برای دستیابی به یک جیلبریک پایدار مطابق روال سابق، وارد ماجراجویی در مسیر سخت و طولانی ای می شوند.

جیلبریک چیست ؟

jailbreakجیلبریک کردن به عملی گفته می شود که در طی آن شما به فایل های سیستمی دستگاه خود دسترسی خواهید داشت همچنین می توانید اپ های کرک شده را به صورت رایگان روی دستگاهتان نصب کنید.

فعلاً مشخص نیست که Rootless چه تاریخی از راه خواهد رسید. اما از آن جایی که فاصله کمی با عرضه نسل بعدی iOS و OS X داریم، بعید نیست که در کنفرانس WWDC این ماه با iOS 9 و OS X 10.11 به عنوان نخستین نسل از سیستم عامل های مجهز به Rootless آشنا شویم. البته شایان ذکر است که در حال حاضر نیز با تمهیدات امنیتی ای که اپل در آی او اس ۸.۳ پیاده کرده جیلبریکی برای این نسخه منتشر نشده است. اما اگر Rootless بتواند دقیقاً همانطوری که اپل در نظر دارد عمل کند، پس از معرفی آن ممکن است تأخیر زیادی تا عرضه جیلبریکی دیگر برای آی دیوایس ها را شاهد باشیم. تأخیری که شاید هیچ موقع به پایان نرسد.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا تکنولوژی Rootless ، جیلبریک iOS 9 را غیر ممکن کرده است ؟

نظر شما در این مورد چیست ؟

منبع : phonearena

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه