پرینت پوست روی بدن با استفاده از پرینتر نظامی جدید !

در مطلب گذشته چاپ مستقل و سه بعدی پوست را خواندید ، حال  محققین با استفاده از نوع جدیدی از پرینتر موفق به تولید پوست روی بدن شده اند ، در این روش با استفاده از سلولهای پستی و چاپ آن روی محل مورد نظر پوست چاپ می شود ،   در ادامه با توضیحات بیشتر همراه گجت نیوز باشید .

شاید در نگاه اول این خبر برای شما شبیه به فیلمهای علمی و تخیلی باشد ، اما این خبر کاملا در دنیای واقعی رخ داده است .

پوست یکی از اعضاء مهم بدن و یک لایه محافظ بسیار قوی در مقابل از بین رفتن مایعات  و گرما و نیز نفوذ عفونت به داخل بدن است . حال فرض کنید در یک جنگ یا در سوانح طبیعی و .. تمام یا قسمتی از پوست یک فرد از بین رفته باشد ، راه چاره چیست ؟

۳d-bioprinting-skin-1

درمان معمولی سوختگی‌های عمیق پوست، پوشاندن آن‌ها توسط پوست‌های سالمی است که از دیگر بخش‌های بدن گرفته شده. اما اگر سوختگی از حد معمول زیادتر باشد، نمی‌توان آن را توسط پوست دیگر بخش‌های بدن پوشش داد.

اما داستان به اینجا ختم نمی شود و خوشبختانه صنایع چاپ امروزه رفته رفته جای خود را در علوم پزشکی نیز باز می کنند ، دانشمندان اخیرا توانسته‌اند پرینتری بسازند که می‌تواند سلول‌های پوستی را روی زخم‌ها پرینت کند. مواد اولیه‌ای یا جوهری که برای این پرینتر استفاده می‌شود ، انوع مختلف از سلو‌ل‌های پوستی هستند.

ابتدا یک اسکنر عمق و وسعت زخم را اندازه گیری می کند ، زیرا سلولهای مختلف پوستی در هر بخش و عمقی از بدن وجود دارد ، بعد از آن اطلاعات اسکن شده توسط اسکنر به دستگاه پرینتر داده می شود و پرینتر هم سلول‌های لازم را روی قسمت‌های مشخصی از پوست پرینت می‌کند.

البته نکته ی جالبی که در رابطه با پرینت پوست وجود دارد این است که مقدار پوست مورد نیاز برای پوشش یک زخم، فقط یک دهم اندازه‌ی زخم اصلی است.

پروژه‌ی پرینت پوست به عنوان یک پروژه‌ی نظامی شروع شده است. قرار است این پروژه تا پنج سال دیگر برای استفاده‌ی سربازها در مناطق جنگی آماده باشد.

منبع : motherboard

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*