این یک تخیل نیست : دانشمندان موفق به اتصال چند مغز به یکدیگر و ساخت یک ابر مغز قدرتمند شدند !

بله عنوان مطلب را درست خوانده‌اید ! موضوعی که شاید اگر تا همین چند ساعت پیش هم به ما می گفتند انتظار داشتیم آن را در فیلم های علمی تخیلی ببینیم ، اکنون در دنیای واقعی به حقیقت مبدل شده است.بر اساس گزارشی که در نشریه‌ی Nature منتشر شده است ، دانشمندان موفق به اتصال چند مغز به یکدیگر و ساخت یک ابر مغز طبیعی قدرتمند شده‌اند !

دکتر میگوئل نیکوللیس (Miguel Nicolelis) مدیر این پروژه ، به همراه عده‌ای از دانشمندان توانسته‌اند با موفقیت تعدادی مغز را به هم متصل کنند و بازده‌ای بالاتر از یک مغز از آن‌ها بگیرند.

نیکوللیس در مصاحبه ای با روزنامه‌ی گاردین گفته است:

Miguel-Nicolelis

ما ابرمغزی (Superbrain) ساخته‌ایم که می‌تواند یک دست مصنوعی را تکان دهد.

با اینکه چنین آزمایشی هنوز روی مغز انسان انجام نشده است، اما نتایج فعلی بسیار راضی‌کننده بوده‌اند. در یکی از آزمایش‌ها، محققان مغز سه میمون را که در اتاق‌هایی جدا از هم قرار داشتند به هم وصل کردند و از آن‌ها خواستند تا یک دست مجازی که روی صفحه‌ی مقابل‌شان است را تکان دهند. نرم‌افزاری که در مقابل آن‌ها بود، فقط در صورتی کار می‌کرد که هر سه مغز به‌طور هم‌زمان تصمیم به تکان دادن دست مقابل‌شان می‌گرفتند.

پس از آن، محققان نرم‌افزار را طوری تنظیم کردند که هر کدام از میمون‌ها فقط می‌توانستند دستی که در صفحه‌ی مقابل‌شان بود را با فکر کردن در یک بعد تکان دهند. با این حال، باز هم میمون‌ها توانستند دست را تکان دهند.

نیکوللیس در این باره می‌گوید :

Miguel-Nicolelis-1

آن‌ها مغزهای‌شان را با هم هماهنگ می‌کنند و با این کار، یک ابرمغز می‌سازند؛ یک ساختار که از سه مغز تشکیل شده است.

در آزمایشی دیگر، مغز چهار موش را به یکدیگر و به یک کامپیوتر وصل کردند. هر بار که موش‌ها به همراه یکدیگر فکری می‌کردند، آن‌ها تشویق می‌شدند. پس از ده بار آزمایش، موش‌ها به نقطه‌ای رسیده بودند که ۶۱ درصد مواقع به‌طور یکسان به یک چیز فکر می‌کردند.

همانطور که گفتیم ، این آزمایش هنوز بر روی مغز انسان صورت نگرفته اما هیچکس نمی داند در صورت موفقیت این آزمایش بر روی مغز انسان و ساخت یک خودآگاه جمعی ، بشر به چه دانش و قدرتی دست خواهد یافت و چه مسائل و مشکلات بزرگی را حل خواهد کرد.

نظر شما چیست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه به وب سایت اختصاصی دکتر میگوئل نیکوللیس مراجعه فرمایید.

منبع : digitaltrends

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

11 دیدگاه

 1. من کسری در حال تشکیل یک ابزار کنترل مغز هست م بعد از15سال حاظرش می کنم برای کنترلتان خخخخخخ

 2. در جریانید ک این کار اگه صورت بگیره فقط و فقط ب لطف علم الکترونیکه :Tounge-Out:

 3. یعنی تو کار خدا هم دخالت میکنن اگه خدا می خواست خودش به ما ابر مغز میداد تازه ابر مغز داشتن ببه اینجور چیزا نیست بستگی داره خودمون از مغز چجوری استفاده کنیم

 4. همه ی دنیا پیشرفت میکنه
  ولی دغدغه ی کل ایرانی جماعت میشه پیدا کردن فیلتر شکن ارتباطات مغزی
  خخخخخخخخخ

 5. ببخشید متوجه نشدم . مغز انسان رو با هم ادغام کردن یا از طریق مجازی یا کامپیوتری ؟
  ضمنا بزرگترین انقلاب پیشرفت بشر این میتونه باشه که تمام اطلاعات مغز یه نفر رو به مغز آدم دیگه تمام و کمال انتقال بدن . اگه بتونن این کار رو بکنن یه بچه بجای اینکه سالها بخاد درس بخونه در کسری از ثانیه همه چیز رو فرا میگیره و در همون بچگی خودش یه استاد میشه و همه کار میتونه بکنه .

  • فکرشو بکنین به جای این همه درس و مدرسه میشه یه دفعه کل علم رو انتقال بدی به مغزت بعد چه سرعتی میگیره پیشرفت علم و کلی در زمان هم سرفه جویی میشه
   یه مزیتی هم که برای ما پسرا داره اینه که دیگه سربازی نمیریم
   ولی در کل یکم زندگی اون حال قبلا رو از دست میده دیگه کسی دوران بچگی نداره و دیگه مهر و عاطفه و….
   در کل میشه گفت یه بخش از زندگی آدم به فنا میره…. :Pondering: :Pondering: :I-see-stars: :I-see-stars:

 6. اگه بتونن این کار رو بکنن دنیا زیر و رو میشه

 7. وای علم به جه جاهایی میرسه وایی مگه داریم مگه :Tears: :Tears: :Crazy2: :Crazy2: :Crazy2: :Who-s-the-man: :Who-s-the-man: :Who-s-the-man: :Star-Struck: :Star-Struck:

 8. وای خدا حتی فکرشم آدمو دیوونه میکنه !!!!!!!!

  اگه بتونن مغز انسان ها رو به هم وصل کنن که یه روزه دنیا زیرو رو میشه :Amazed: :Amazed: