الگوهای قفل گوشی‌های اندرویدی چندان هم امن نیست !

یک محققین امنیتی با نام مارته لوژ (Marte Løge) به این نتیجه رسیده که بسیاری از الگوهای قفل صفحه که در گوشی های اندروید استفاده می شود، دقیقاً مانند پسوردهای ساده ۱۲۳۴۵۶۷ قابل پیش بینی هستند. بسیاری از کاربران گوشی های اندرویدی، برای تعیین قفل گوشی خود از الگوهای تکراری که متداول هستند استفاده می کنند که درصد امنیت را به شدت کاهش می دهد.در این تحقیق به بررسی بیش از ۴۰۰۰ پترن پرداخته شده و طبق نتایج حاصل شده، ۷۷ درصد پترن‌ها از چهار گوشه‌ شروع شده و همچنین ۴۴ درصد پترن‌ها از گوشه ی بالا سمت چپ آغاز می‌شوند.

بدیهی است هرچه تعداد گره‌های یک پترن بیشتر باشد، شامل ترکیبات پیچیده‌تری شده و کشف آن برای اطرافیان دشوارتر خواهد شد. در تحقیق فوق میانگین تعداد گره‌های یک پترن، ۵ در نظر گرفته شده که به معنی امکان انتخاب یک پترن از میان ۷۱۵۲ موجود است.

گفتنی است تعداد کثیری از کاربران از پترن‌هایی با چهار گره استفاده می‌کنند که این امر اجازه‌ی انتخاب پترن از بین ۱۶۲۴ ترکیب چهار گره‌ای موجود را به آنان می‌دهد. بد نیست بدانید انتخاب پترنی با ۸ الی ۹ گره، شما را قادر می سازد تا از میان ۱۴۰۰۰۰ ترکیب موجود یکی را انتخاب کنید.

مارته لوژ (Marte Løge) محقق این پروژه از شرکت کنندگان خواسته تا ۳ پترن برای سه موضوع مختلف شامل پرداخت بانکی، خرید آنلاین و باز کردن قفل گوشی ایجاد کنند. در نتیجه‌ی این درخواست، اکثر آقایان و خانم‌ها از پترن‌های چهار گره‌ای استفاده کردند. پترن‌های ۵ و ۸ گره‌ای نیز در رتبه‌هایی بعدی قرار گرفتند. شایان ذکر است با وجود آن که پترن‌های ۸ و ۹ گره‌ای قادر به ساخت تعداد ترکیبات یکسانی هستند، به دلایلی کاربران ترجیح دادند بیشتر از پترن‌های ۸ گره‌ای استفاده کنند. از سوی دیگر بایستی به این نکته اشاره کنیم که پترن‌های ۸ گره‌ای کمترین میزان استفاده را در میان شرکت‌کنندگان داشتند.

pattern-1

بد نیست بدانید جدای از تعداد گره‌های یک پترن، پیچیدگی آن نیز بر دشواری کشف و یافتن آن می‌افزاید. همان طور که پسورد‌هایی همچون ۱۲۳۴۵۶۷، Password و Letmein از شایع‌ترین انواع پسووردها در میان مردم هستند، ۱۰ درصد از پترن‌های ساخته شده در این تحقیق نیز به شکل یکی از حروف الفبا ایجاد شدند. جالب اینجا است که اکثر این حروف، ‌اولین حرف از اسامی همسران و یا فرزندان شرکت‌کنندگان در این پژوهش بوده اند.گفتنی است ‌این بررسی نشان می‌دهد مردان جوان علاقه‌ی بیشتری به ایجاد پترن‌های پیچیده دارند که پی بردن به آن‌ها بسیار دشوار است.

به عقیده ی لوژ، استفاده از تعداد گره‌های بالا و متقاطع، از ویژگی‌های یک پترن مناسب است. او همچنین پیشنهاد می‌کند گزینه‌ی رؤیت پترن یا همان make pattern visible را غیر فعال کرده تا اطرافیان شانسی برای مشاهده‌ی پترن نداشته باشند.

منبع:phonearena

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*