ناسا در پي ساخت فضاپیمایی که سریع‌تر از نور حرکت می‌کند : آيا روياي سفر هاي بين ستاره اي محقق خواهد شد ؟!

هارولد وایت و کارک رادمیکر دانشمندان ناسا در حال کار بر روی طراحی یک فضاپیما با رانش پیچ و تابی موسوم به IXS Enterprise است که به آن توان سفر با سرعت بالاتر از نور را خواهد داد.

 فضاپیمایی با این قدرت، امکان سفرهای فضایی میان‌ستاره‌ای را در عرض چند هفته به جای چند قرن مهیا خواهد کرد.

مفهوم کشتی با رانش پیچ‌و‌تابی به دنبال بهره‌برداری از یک راه گریز در نظریه نسبیت آلبرت اینشتین هستند که سفر سریعتر از نور را با انبساط فضا-زمان در پشت جسم و انقباض فضا-زمان در جلوی آن ممکن خواهد ساخت.در این معما، فضای خالی پشت فضاپیما به سرعت منبسط شده و فضاپیما را به جلو می‌راند.

به گفته محققان، اگر این نظریه موفق شود، منجر به سرعتهایی خواهد شد که فضاپیما را طی دو هفته به کهکشان آلفا قنطورس خواهد رساند.کهکشان آلفا قنطورس 4.3 سال نوری از زمین فاصله دارد.

بر همین اساس کارک رادمیکر اقدام به شبيه سازي و ارائه يک طرح مفهومي از اين فضاپيما کرده که در ادامه شما را به ديدن تصاويري از آن دعوت مي کنيم :

سفینه Alcubierre روی کاغذ قادر است به سرعت های بالا برسد ولی تا نزدیک ترین مجموعه ستاره ای مجاور ما همچنان ۲ هفته راه است. هر وسیله “سریع تر از نور” باید آنقدر بزرگ باشد که فضای کافی برای خدمه و آذوقه و امکانات مورد نیاز برای زنده ماند در فضای بیرون منظومه شمسی را داشته باشد.

این طرح آقای رادمیکر مربوط به زمان ساخت سفینه است. دیزاین ماژولار سفینه امکان اسمبل آن در فضا را می دهد و نیز جای کافی برای ۴ استوانه محافظ در پیرامون را هم دارا است که محل زندگی و ذخیره آذوقه است.

اسپانسر های این طرح انتظار دارند که صنعت سفینه های تجاری-مسافرتی به رشد خود ادامه دهد. لوگوی یکی از شرکت های سری فیلم های بیگانه هم آن پایین گوشه سمت چپ هست.

سفینه IXS Enterprise در داخل دو حلقه بزرگ معلق است. تصمیم به داشتن چنین دیزاینی به آن معنا است که سفینه می تواند به صورت امن داخل حباب تولید شده توسط پیشرانه الکیوبیر (Alcubierre) قرار بگیرد. همه ضمیمه های بیرون سفینه نیز تحت تاثیر خمیدگی فضا-زمان قرار خواهند گرفت.

طرح مفهومی سفینه با ساختار در هم تنیده، در حال حاضر توسعه آن بیشتر شبیه تخیل است ولی در عین حال تصاویر طراحی شده توسط رادمیکر عناصر واقعی را با پیشنهادهایی از دنیای علمی-تخیلی بازطراحی کرده اند. این طور به نظر می رسد که این پنل های کناری سفینه انترپرایز از ایستگاه فضایی بین المللی قرض گرفته شده اند.

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. آلفا قنطورس کهکشان نیست.