وحشتناک ترین جهان

نگاهی به وحشتناک ترین چیزهایی که در جهان شناخته شده است

در این مقاله تعدادی از وحشتناک ترین پدیده‌ها و اتفاقات شناخته شده در جهان مانند آواز خواندن ستارگان یا احتمال برخورد یک سیاره به زمین را معرفی خواهیم کرد.

کهکشان، مفهومی بزرگ، باورنکردنی و ترسناک است؛ چراکه نه تنها اطلاعات ما از آن بسیار محدود است، بلکه هرآنچه تا امروز از کهکشان و فضا کشف شده، به طور همزمان شگفت‌انگیز و رعب‌آور بوده است. به همین دلیل، با این که علم ما در خصوص فضا هر روز در حال گسترش است، ترس ما نیز پیرامون آن افزایش می‌یابد.

در ادامه در گجت نیوز به مرور تعدادی از وحشتناک‌ترین پدیده‌ها و کشفیات در خصوص عالم هستی می‌پردازیم و شما را با اعماق کائنات و خطراتی که در دل آن نهفته است، آشنا می‌کنیم.

سیاهچاله‌ها به هنگام مرگ یک ستاره تشکیل می‌شوند

وحشتناک ترین جهان

ستارگان به هنگام مرگ به درون خود کشیده می‌شوند و حفره‌ای را در کهکشان تشکیل می‌دهند که قادر است هرکس و هرچیزی که در مجاورتش قرار دارد را ببلعد.

احتمال برخورد دوباره یک شهاب سنگ به زمین و پایان بخشیدن به حیات بشر

برخورد شهاب سنگ به زمین

شهاب سنگ‌هایی که باعث از بین رفتن دایناسورها شدند، ممکن است روزی پایان بشریت را نیز رقم بزنند. یکی از این شهاب سنگ‌ها، 3753 Cruithne نام دارد که در فاصله‌ای برابر با فاصله زمین از خورشید، حول آن می‌چرخد. عرض این شهاب سنگ تقریبا 3 مایل و فاصله آن از کره زمین، چندین میلیون مایل است؛ البته تا جایی که می‌دانیم!

احتمال برخورد سیاره‌ای ناشناخته با زمین

وحشتناک ترین جهان

تعدادی از ادیان و تشکل‌های مذهبی باور دارند که ممکن است روزی یک سیاره ناشناخته به کره زمین برخورد کند و عواقب جبران‌ناپذیری را برای بشر رقم بزند. متاسفانه این باور به طور کلی غلط نیست و ناسا با جدیت در حال پژوهش بر روی احتمال برخورد یک سیاره یاغی با کره زمین است.

منشا پیدایش طلا

طلا

تمام طلای کره زمین در زمان‌های بسیار بسیار قدیم توسط شهاب سنگ‌هایی به آن وارد شدند. بنابراین، اگر یک حلقه طلا بر دست دارید، احتمالا باید خود را صاحب یک جرم فرازمینی بدانید!

چهره وحشت‌زده و پر از استرس سگ فضانورد

وحشتناک ترین جهان

نام سگی که در این تصویر مشاهده می‌کنید، لایکا است و به عنوان نخستین موجود زنده‌ای شناخته می‌شود که دور محور زمین چرخید. او توسط سفینه اسپوتنیک 2 در ماه نوامبر سال 1957 به فضا فرستاده شد. این فضاپیما سال بعد، در بازگشت به زمین در اثر برخورد به جو، آتش گرفت. با این حال، چهره وحشت‌زده این سگ در سفینه، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین و وحشتناک ترین تصاویر مستند در تاریخ فضانوردی جهان به شمار می‌رود.

ابر هیمیکو

ابر هیمیکو

ابر هیمیکو بزرگترین چیزی است که در هستی کشف شده است. این توده غول‌پیکر منبعی نامشخص داشته و اندازه‌ای برابر با نصف کهکشان راه شیری دارد. این ابر گازی 12 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد و به عقیده دانشمندان بقایای تشکیل یک کهکشان است که سال‌های بسیار قبل و در فاصله‌ای بسیار زیاد از ما رخ داده‌ است.

مریخ

وحشتناک ترین جهان

در حقیقت همه چیز راجع به مریخ عجیب و ترسناک است. این احتمال وجود دارد که حیات ابتدا در مریخ شکل گرفته و سپس از طریق شهاب سنگ‌ها به زمین منتقل شده باشد. در حال حاضر می‌دانیم که در گذشته، آب بر روی سیاره سرخ جاری بوده است. با این حال هیچ اطلاعی نداریم که چه رازهای تاریکی پشت این قضیه نهفته است. همین علم ناقص، مریخ را به یکی از وحشتناک ترین چیزهای جهان تبدیل می‌کند.

آواز خواندن ستاره‌ها

وحشتناک ترین جهان

آواز خواندن ستاره‌ها نیز پدیده‌ای اثبات‌شده است که بسیار جذاب و در عین حال بسیار ترسناک است! متاسفانه فرکانس صدای ستارگان در حدود چندین تریلیون هرتز است. بنابراین ما انسان‌ها قادر به شنیدن و لذت بردن از صدای آن‌ها نیستیم! با این حال، ستارگان مطمئنا در فاصله چندین میلیون سال نوری از زمین به آوازخوانی مشغولند.

کوه‌های الماس که بر روی اقیانوس‌های کربن شناورند!

کوه های الماس

این تیتر، یک شعر متعلق به یک نویسنده یا شاعر معروف نیست؛ بلکه حدس دانشمندان پیرامون سطح اورانوس و نپتون است! یکی دیگر از فرضیه‌های اخترشناسان، بارش الماس در این سیاره‌هاست!

سیاهچاله‌ها در حرکت هستند

وحشتناک ترین جهان

بر خلاف تصور بسیاری افراد، سیاهچاله‌ها در حال حرکت هستند. از قضا سرعت حرکت آن‌ها نیز بسیار زیاد است. به همین جهت، سیاهچاله‌ها گاهی با برخورد به برخی اجرام که قادر به بلعیدن آن‌ها نیستند، تغییر جهت می‌دهند. برای تصور بهتر این امر، یک بازی پین‌بال به وسعت هستی را در نظر بگیرید که سیاهچاله‌ها توپ‌های آن هستند!

قمر برخی سیارات به اندازه خود سیاره جذاب هستند!

قمر سیارات

قمر برخی سیارات نیز اجرامی بسیار جذاب و البته ناشناخته هستند. به عنوان مثال، تایتان، قمر سیاره زحل را در نظر بگیرید. جاذبه این قمر به حدی پایین است که اگر به آن سفر کنیم، می‌توانیم خودمان را با طناب به سطح بسته و همانند پرندگان پرواز کنیم. البته اگر بارش گازوئیل در این قمر، اجازه این کار را به ما بدهد!

کهکشان کوچک راه شیری

وحشتناک ترین جهان

در منظومه شمسی که ما در آن زندگی می‌کنیم، خورشید در مرکز قرار دارد و سیاره‌ها و قمرهای آن‌ها در مدارهای مشخص دور آن می‌چرخند. این منظومه تنها بخش کوچکی از راه شیری است؛ چراکه در این کهکشان، حداقل 500 سیستم خورشیدی دیگر هم حضور دارند که برخی از آن‌ها سیاره‌های بیشتری نسبت به منظومه شمسی دارند. بد نیست بدانید که خوشه کهکشانی El Gordo که حدود هشت میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد، 3 میلیون میلیارد بار سنگین‌تر از خورشید است و بزرگ‌ترین خوشه کهکشانی کشف‌شده توسط بشر به شمار می‌رود. به همین جهت برای نامگذاری آن از عبارت El Gordo ( به معنای چاق در اسپانیایی) استفاده شده است.

ابر اسمیت

ابر اسمیت

یکی دیگر از وحشتناک ترین کشفیات در جهان، ابر اسمیت است. ابر اسمیت، نامی است که به یک توده عظیم از گاز هیدروژن با وزن حدود یک میلیون ستاره اطلاق می‌شود که با سرعت زیادی در حال حرکت به سمت کهکشان راه شیری است. خوشبختانه این ابر عظیم، میلیون‌ها سال تا برخورد به کهکشان ما فاصله دارد. با این حال در صورت رخ دادن برخورد ممکن است شاهد فعل و انفعالاتی باشیم که منجر به تشکیل ستاره‌هایی جدید شوند.

ستاره‌های زامبی

ستاره های زامبی

منظور از ستاره‌های زامبی، ستارگانی هستند که با دزدیدن ماده از ستاره‌های مجاور به حیات باز می‌گردند! این دسته ستارگان با نام ابرنواخترهای نوع 1a شناخته می‌شوند و گونه‌ای از ستاره‌های کوتوله سفید هستند که با جذب ماده، به ابراخترهایی جدید تبدیل می‌شوند و نور زیادی را به کهکشان می‌تابانند.

طوفان‌های غول‌آسای سیاره مشتری

وحشتناک ترین جهان

برخی طوفان‌های گردبادی عظیم سیاره مشتری به حدی بزرگ هستند که می‌توانند سه برابر حجم کره زمین را در خود جای دهند! این طوفان‌ها در تاریخ بارها مشاهده شده‌اند.

تاریکی مطلق در هستی

وحشتناک ترین جهان

علیرغم تمام نور‌های ستارگان هستی، آنچه بیش از همه در ژرفای کائنات قابل مشاهده است، تاریکی است! منظور از تاریکی، چیزی نیست که به هنگام قطع برق اتفاق می‌افتد. بلکه مقصود ما، تاریکی مطلق و هراس انگیز است. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از اینکه در این حجم عظیم تاریک هستی چه چیزی نهفته است، در دستمان نیست. با این حال مطمئنا اگر این بحث بیش از این ادامه پیدا کند، همه ما امشب به کابوس دچار خواهیم شد! چراکه تاریکی از ابتدای خلقت یکی از وحشتناک ترین مفاهیم جهان بوده است.

سیاره‌ای آبی با دمای 2000 درجه سانتیگراد

وحشتناک ترین جهان

سیاره‌ای آبی رنگ در هستی وجود دارد که در آن باران‌های مذاب از آسمان می‌بارد! دلیل این است که سیاره مزبور آنقدر به خورشید خود نزدیک است که دمای آن به 2000 درجه سانتیگراد می‌رسد. دانشمندان برای این سیاره عجیب و غریب، نامی عجیب‌تر انتخاب کرده‌اند: HD 189733b.

ماده تاریک 80 درصد از جرم هستی را تشکیل می‌دهد

ماده تاریک

دانشمندان قادر به دیدن ماده تاریک نیستند و حتی اطلاعی نیز از ماهیت آن ندارند. با این حال، همه معتقدند که ماده تاریک باعث کنار هم نگه داشتن اجرام آسمانی شده و هشتاد درصد از جرم کیهان را نیز اشغال کرده است. همچنین، ماده تاریک و انرژی تاریک در کنار هم 91 درصد از جرم کل هستی را تشکیل می‌دهند. با این حال، در حال حاضر تقریبا همه چیز در خصوص ماهیت این ماده تاریک ناشناخته است. بنابراین، حتی امکان رد قطعی فرضیه جهان‌های چندبعدی و وجود موجوداتی از جهان‌های دیگر نیز برایمان فراهم نیست!

سیگنال WOW از اعماق کهکشان

وحشتناک ترین جهان

در ماه آگوست سال 1977، تلسکوپ رادیویی Big Ear دانشگاه ایالتی اوهایو سیگنالی را از اعماق کهکشان دریافت کرد. این سیگنال به دلیل نوشته‌ای که در کنار کدهای آن مشاهده می‌شود، به نام سیگنال WOW شناخته شد. این سیگنال 71 ثانیه به طول انجامید و تمام تلاش‌ها برای یافتن منشا آن بی‌نتیجه بود. در سال 2012، به مناسبت سی و پنجمین سالگرد این رویداد، سیگنالی دیگر با طول حدودا 10000 کاراکتر در همان جهتی که سیگنال اولیه ارسال شده بود، فرستاده شد. این سیگنال تصادفی همچنان در فضا سرگردان است!

پایین‌ترین نوت موسیقی در کهکشان مربوط به یک سیاهچاله است

صدای سیاهچاله ها

این نوت 57 اکتاو پایین‌تر از نوت C میانی روی صفحه پیانوست! سیاهچاله‌ها تا به امروز پدیده‌هایی ناشناخته و ترسناک به شمار می‌رفتند. با این حال، خروج صدا بدون شک ترسمان از آن‌ها را افزایش خواهد داد.

ممکن است فرازمینی‌ها در سال 2016 اقدام به ارتباط با انسان‌ها کرده باشند

وحشتناک ترین جهان

در ماه اکتبر سال 2016 محققین مجموعه‌ای از 234 پالس غیرطبیعی را شناسایی کردند که ممکن است تلاش یک تمدن بیگانه در کهکشان راه شیری برای برقراری ارتباط با ما بوده باشد. البته کاملا ممکن است که این پالس‌های غیرطبیعی به یک پدیده فضایی دیگر مرتبط باشند که هیچ اطلاعی پیرامون آن نداریم! بنابراین در این خصوص نمی‌توان با قطعیت سخن گفت. در عین حال، وجود تمدن‌هایی در سایر نقاط هستی می‌تواند یکی از وحشتناک ترین کشفیات انسان پیرامون جهان باشد.

شبیه‌ترین سیاره به زمین از حیث شرایط آب و هوایی، 20 سال نوری با ما فاصله دارد

شبیه ترین سیاره به زمین

سال‌هاست که دانشمندان به دنبال راهی برای اسکان انسان‌ها در مریخ هستند. با این حال این سیاره شبیه‌ترین سیاره به کره زمین از نظر شرایط آب و هوایی نیست. شبیه‌ترین سیاره به زمین Gliese 581g نام دارد و 20 سال نوری با ما فاصله دارد. این سیاره همچنین به دور یک ستاره کوتوله قرمز رنگ می‌چرخد که از خورشید کوچک‌تر است. بنابراین احتمالا فاصله Gliese 581g از این ستاره کمتر است و در نتیجه، روزهای آن باعث ذوب شدن ما و شب‌های آن باعث یخ زدنمان خواهند شد. با این وجود، انسان‌ها بر روی این سیاره بیشترین شانس بقا را خواهند داشت.

ماهیت ستاره‌های دنباله‌دار

ستاره های دنباله دار

ستاره‌های دنباله‌دار در واقع شهاب سنگ‌هایی هستند که در اثر برخورد به جو زمین آتش گرفته‌اند. هیچ معلوم نیست که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد، برخورد این اجرام آسمانی به سطح کره زمین چه عواقبی را در پی داشت.

جریان تاریک با ماده تاریک متفاوت است

جریان تاریک

جریان تاریک، نیرویی ماورای تصور ماست که منجر به رخ دادن اتفاقاتی غیر قابل توجیه در هستی می‌شود. دانشمندان در خصوص ماهیت جریان تاریک اطلاعی ندارند. با این وجود مطمئن هستند که این نیرو در کهکشان وجود دارد. علاوه بر این مفهومی به نام سیال تاریک نیز وجود دارد که در صدد توضیح دادن و ادغام ماده تاریک و جریان تاریک است. از طرف دیگر، انرژی تاریک نیز به انرژی ناشناخته‌ای در کیهان اشاره دارد که باعث گسترش آن با نرخی فزاینده می‌شود.

انسان

وحشتناک ترین جهان

در کنار تمامی موارد یاد شده، انسان‌ها را باید به عنوان وحشتناک ترین موجودات جهان هستی معرفی کرد. ما انسان‌ها برای دستیابی به منافع شخصی و یا گاهی اوقات بدون هیچ دلیلی به دیگران آسیب می‌رسانیم. آیا در کل کهکشان می‌توان پدیده یا موجودی به این ترسناکی پیدا کرد؟ احتمالا خیر!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*