خودرو برقی کرایسلر ایرفلو

صربستان هم خودرو برقی می‌سازد!

خودروساز چندملیتی عظیم استلانتیس، از سرمایه‌گذاری چند صد میلیون دلاری به همراه دولت صربستان برای تولید خودرو برقی خبر داد. در ادامه شاهد جزئیات خودرو الکتریکی پیش روی صربستان باشید.

خودروساز بزرگ استلانتیس اخیراً سرمایه‌گذاری 190 میلیون یورویی (معادل 200 میلیون دلار) برای تولید خودرو برقی در کارخانه خود در کراگویواتس صربستان را به اطلاع عموم رسانده است. 33 درصد از این کارخانه تحت مالکیت جمهوری صربستان قرار دارد و حدود یک چهارم یا 48 میلیون یورو (50 میلیون دلار) از مبلغ سرمایه‌گذاری شده، متعلق به دولت این کشور است.

سرمایه گذاری استلانتیس در صربستان

استلانتیس در حال حاضر مینی ون فیات 500 ال را در کارخانه مذکور تولید می‌کند، ولی برنامه دارد به جای آن یک خودرو برقی کاملاً جدید آشکارنشده را در این کارخانه به تولید برساند. این خودرو بر پایه یک پلتفرم الکتریکی جدید توسعه پیدا کرده است و انتظار می‌رود از اواسط سال 2024 وارد خط تولید شود.

این شرکت چندملیتی بسته به شرایط شاید خودروی دیگری را در آینده در کارخانه کراگویواتس تولید کند. به صورت کلی، خودروهای شهری، سوپرمینی و خانوادگی هدف اصلی این کارخانه خواهند بود.

خودرو برقی فیات سنتوونتی

البته سرمایه‌گذاری استلانتیس برای تولید خودرو برقی در صربستان چندان جای تعجبی ندارد، از آنجا که کارخانه این خودروساز از قبل مشغول به کار بوده است و از طرفی دیگر، «نیدک» (Nidec) هم کارخانه جدیدی را در نووی ساد صربستان برای تولید موتور الکتریکی تاسیس می‌کند. نیدک پیش‌تر با PSA (که به همراه گروه فیات کرایسلر، استلانتیس را تشکیل می‌دهند) برای تولید موتور الکتریکی در فرانسه همکاری کرده است و حالا احتمالاً این اتفاق در صربستان نیز رخ خواهد داد.

باید اشاره کرد که استلانتیس به دنبال این است که تا پایان دهه جاری، فقط خودروهای الکتریکی در اروپا عرضه کند. در این راستا نیز روی پلتفرم‌های جدید متعددی کار می‌کند و برای تاسیس چندین کارخانه و همچنین گیگافکتوری‌هایی جهت تولید باتری سرمایه‌گذاری کرده است. تا به اینجا تاسیس سه کارخانه در فرانسه، آلمان و ایتالیا تایید شده است.

خودرو برقی کرایسلر ایرفلو

استلانتیس مدتی قبل اعلام کرد که 14 شرکت زیرمجموعه آن به مرور زمان روی تولید خودرو برقی متمرکز می‌شوند و تا پایان سال 2030 مجموعاً 25 خودرو تمام الکتریکی از آن روانه بازار ایالات متحده آمریکا خواهد شد. این شرکت پیش از این روی ارائه خودروهای پلاگین هیبرید در آمریکا تمرکز داشت و برخی از این خودروها فروش نسبتاً مناسبی را تجربه کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به شاسی بلند جیپ رانگلر 4xe اشاره کرد که در سه‌ماهه اول سال 2022 بیش از 8346 دستگاه فروش داشته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*