دنا پلاس اتوماتیک

دنا پلاس اتوماتیک یا تارا اتوماتیک ؛ مقایسه طراحی، مشخصات و امکانات

دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک دو سدان محبوب ایران خودرو محسوب می‌شوند. در ادامه این دو خودرو را از لحاظ طراحی، مشخصات فنی و سطح امکانات با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک به عنوان دو سدان محبوب گروه صنعتی ایران خودرو به شمار می‌روند؛ به گونه‌ای که مشتریان هنگام خرید این دو سدان ملی با تردیدهایی مواجه می‌شوند و نمی‌دانند کدام را برای خرید انتخاب کنند. در همین راستا قصد داریم طراحی ظاهری، مشخصات فنی و سطح امکانات این دو خودرو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

ایران خودرو در ماه‌های پایانی سال 1395 نسخه فیس لیفت دنا را با نام دنا پلاس و در مدل 1396 به بازار عرضه کرد. در سال 1397 نیز نسخه قدرتمندتر آن با هدف جلب نگاه مشتریان در مدل توربو روانه بازار شد، اما این خودرو به دلیل عدم برخورداری از گیربکس اتوماتیک نمی‌توانست با رقبای چینی و همچنین تندر 90 پلاس رقابت کند. در همین راستا ایران خودرو در سال 1399 دنا پلاس توربو اتوماتیک را روانه بازار کرد.

ایران خودرو قصد داشت به واسطه برجام طی همکاری با پژو نسخه مونتاژی پژو 301 را به بازار ایران عرضه کند، اما مونتاژ این سدان اقتصادی به دلیل خروج آمریکا از برجام و همچنین خروج پژو از ایران منتفی شود. در همین راستا ایران خودرو به دلیل این که مقدمات مونتاژ پژو 301 را آماده کرده بود توانست نسخه ایرانیزه شده آن را با نام تارا و بر اساس پلتفرم PF1 تولید و به بازار عرضه کند. مدتی پس از عرضه نسخه دنده‌ای، نسخه اتوماتیک تارا نیز به بازار عرضه شد.

مقایسه دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک

بخش طراحی

دنا پلاس اتوماتیک

تارا اتوماتیک با وجود این که دارای طراحی ساده‌تری است، اما نسبت به دنا پلاس توربو اتوماتیک هماهنگ‌تر بوده و جدیدتر بودن پلتفرم آن نیز باعث شده این خودرو جذاب به نظر برسد. در طرف مقابل با وجود این که دنا پلاس طی این سال‌ها از لحاظ ظاهری تغییر کرده، اما همچنان عناصر طراحی سمند در آن دیده می‌شود.

دنا پلاس اتوماتیک

البته دنا پلاس اتوماتیک همچنان در میان خریداران جوان به دلیل ظاهر خشن خود به گزینه محبوب‌تری تبدیل شده است. ضمن این که طراحی چراغ‌های عقب تارا و گرافیک متفاوت آن مورد پسند بسیاری از مشتریان نبوده و مشتریان نمای عقب دنا پلاس را بهتر می‌دانند.

دنا پلاس اتوماتیک

Dena Plus Auto

دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک در بخش کابین نیز از طراحی به‌روزی نسبت به سایر خودروهای داخلی بهره می‌برند. البته طراحان ایران خودرو با شلوغ‌تر کردن داشبورد دنا پلاس و همچنین با استفاده از تزئینات طرح چوب آن را نسبت به تارا لوکس‌تر کردند. البته کابین این دو محصول ایران خودرو از لحاظ ارگونومی ضعیف بوده و سرنشینان نمی‌توانند به برخی از تجهیزات آنها به آسانی دسترسی پیدا کنند.

دنا پلاس اتوماتیک

تارا اتوماتیک

گفتنی است دنا پلاس توربو اتوماتیک کاملا به نسخه دنده‌ای خود شباهت دارد و ایران خودرو فقط با درج نوشته 6AT روی گلگیر جلو سمت راننده آن را با نسخه دنده‌ای متمایز کرده است، اما در طرف مقابل نسخه تارا اتوماتیک به رینگ‌های آلومینیومی و طرح جدید جلوپنجره مجهز شده است.

امکانات رفاهی

دنا پلاس اتوماتیک

Dena Plus Auto

ایران خودرو برای دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک آپشن‌های مناسبی را در نظر گرفته است. در واقع این دو خودرو از امکاناتی چون دی‌لایت، مه‌شکن جلو و عقب، تنظیم برقی صندلی‌های جلو، دوربین دید عقب، سنسور پارک عقب، آینه‌های جانبی تاشو برقی، فرمان با نیروی کمکی برقی و کلیدهای کنترل سیستم صوتی، سانروف، کروز کنترل و مالتی‌مدیا با مانیتور لمسی بهره می‌برد.

تارا اتوماتیک

تارا اتوماتیک

البته دنا پلاس توربو اتوماتیک به چراغ خوش‌آمدگویی و تهویه مطبوع اتوماتیک مجهز شده که تارا اتوماتیک از آنها بی‌بهره مانده است. همچنین دنا پلاس اتوماتیک از تنظیمات صندلی کامل‌تری نیز بهره می‌برد. در طرف مقابل تارا اتوماتیک به تجهیزاتی بیشتری چون روکش ترکیبی چرم و پارچه برای صندلی‌ها، سنسور فشار باد لاستیک‌ها، سنسور باران، سنسور نور و کی‌لس استارتر مجهز شده است.

امکانات ایمنی

ایران خودرو برای دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک چهار کیسه هوا، ترمز ABS+EBD و ترمزهای دیسکی در هر دو محور را در نظر گرفته است، اما تارا اتوماتیک از کنترل شروع حرکت در سربالایی، کنترل کشش، کنترل پایداری الکترونیکی و سیتسم‌های ترمز کمکی بهره می‌برد که همین موارد باعث افزایش ایمنی فعال این خودرو شده است و آن را نسبت به دنا پلاس اتوماتیک به گزینه بهتری تبدیل می‌کند.

همچنین پلتفرم تارا نسبت به دنا پلاس به‌روزتر بوده و می‌تواند استانداردهای ایمنی بیشتری را رعایت کند. به طور کلی تارا اتوماتیک نسبت به دنا پلاس اتوماتیک در بخش ایمنی در سطح بهتری قرار دارد.

تجهیزاتدنا پلاس توربو اتوماتیکتارا اتوماتیک
تجهیزات ایمنی و حفاظتیکنترل شروع حرکت در سربالایی (HSA)
کیسه هواراننده و سرنشین جلو،جانبی سرنشینان جلو (در مجموع 4 عدد)راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو (در مجموع 4 عدد)
سیستم ترمز و پایداریترمز جلو دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی، ترمز ضد قفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)ترمز جلو دیسکی خنک‌شونده، ترمز عقب دیسکی، ترمز ضدقفل (ABS)، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (HBA)، کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، کنترل کشش (TCS)

بخش فنی

ایران خودرو دنا پلاس اتوماتیک را با یک موتور 1.7 لیتری توربو به بازار عرضه کرده که می‌تواند قدرتی برابر با 150 اسب بخار و گشتاور 215 نیوتن‌متر را به تولید برساند. قدرت تولید شده از این پیشرانه توسط گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر مصرف سوخت 8.1 لیتر را به همراه دارد و ظرف مدت 10.5 ثانیه از صفر به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

دنا پلاس اتوماتیک

تارا اتوماتیک نیز به یک موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی معروف به TU5 پلاس مجهز شده که می‌تواند قدرتی برابر با 113 اسب بخار و گشتاور 144 نیوتن‌متر را به تولید برساند. یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک نیز وظیفه انتقال قدرت به چرخ‌ها را بر عهده دارد. مصرف سوخت تارا اتوماتیک به ازای هر 100 کیلومتر حدود 7.3 لیتر اعلام شده که آن را نسبت به دنا پلاس اتوماتیک به گزینه اقتصادی‌تری تبدیل می‌کند، اما شتاب صفر تا 100 آن 13 ثانیه بوده که در این بخش از رقیب خود ضعیف‌تر ظاهر شده است.

تارا اتوماتیک

گفتنی است گیربکس این دو محصول ایران خودرو با یکدیگر تفاوتی نداشته و هر دو به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک ساخت شرکت DAE چین با فناوری هیوندای پاورتک کره جنوبی مجهز شدند که البته عملکرد نرمی را به همراه خواهد داشت.

دنا پلاس توربو اتوماتیک نسبت به ابعاد خود از کابین جاداری بهره نمی‌برد و برای خانواده‌های بلندقامت گزینه مناسبی نخواهد بود. در طرف مقابل تارا در کلاس خود از کابین و صندوق بار بزرگی سود می‌برد و می‌تواند برای خانواده‌ها گزینه مناسبی باشد. همچنین تارا اتوماتیک از صندلی‌های راحت‌تری بهره می‌برد و سواری نرم‌تری را نیز به همراه دارد، اما بر خلاف دنا پلاس توربو اتوماتیک فاقد زیرآرنجی بوده و همین یک نقطه ضعف برای آن محسوب می‌شود.

قدرتمندتر بودن پیشرانه دنا پلاس تورو اتوماتیک باعث شده تا این خودرو از لحاظ توانایی‌های حرکتی نسبت به تارا اتوماتیک در سطح بهتری قرار داشته باشد. البته تارا به دلیل به‌روزتر بودن سیستم تعلیق و مجهز بودن به سیستم‌های کنترل پایداری در بخش هندلینگ و فرمان‌پذیری نسبت به رقیب خود در سطح بهتری قرار دارد.

جدول مشخصات فنی دنا پلاس اتوماتیک و تارا اتوماتیک

نام خودرودنا پلاس توربو اتوماتیکتارا اتوماتیک
نوع پیشرانه4 سیلندر توربو شارژ با آرایش خطی سیلندرها4 سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها
حجم پیشرانه1645 سی‌سی1587 سی‌سی
حداکثر قدرت150 اسب بخار113 اسب بخار
حداکثر گشتاور215 نیوتن‌متر144 نیوتن‌متر
گیربکس6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ ترونیک و حالت‌های اسپرت و برفی6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ ترونیک و حالت‌های اسپرت و برفی
مصرف سوخت8.1 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر7.3 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر
شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت10.5 ثانیه13 ثانیه
حداکثر سرعت205 کیلومتر بر ساعت190 کیلومتر بر ساعت

جمع‌بندی

دنا پلاس اتوماتیک

از آنجایی که دنا پلاس توربو اتوماتیک و تارا اتوماتیک در سبد محصولات ایران خودرو قرار دارند، هر دو جزو خودروهای پرفروش بازار محسوب می‌شوند و از لحاظ خدمات پس از فروش در سطح مناسبی قرار دارند. البته قیمت دنا پلاس توربو اتوماتیک در بازار نسبت به قیمت تارا اتوماتیک منطقی‌تر بوده و همین موضوع آن را به گزینه محبوب‌تری تبدیل کرده است.

دنا پلاس در بخش فنی و قیمت نسبت به تارا بهتر است، اما در طرف مقابل تارا اتوماتیک نیز از کابین جادارتر، سواری نرم‌تر و ایمنی بیشتر بهره می‌برد. این دو خودرو از لحاظ طراحی و آپشن نیز تقریبا در سطح یکسانی قرار دارند و انتخاب آنها در این بخش به سلیقه مشتریان بستگی دارد.

تارا اتوماتیک

به طور کلی باید گفت Dena Plus Auto برای خریداران جوان و خانواده‌های کم جمعیت گزینه مناسبی محسوب می‌شود، اما اگر به دنبال خرید یک سدان برای مسافرت‌های خانوادگی با رانندگی آرام‌تر هستید، تارا اتوماتیک گزینه بهتری خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. شما دنا توربو رو با تارا مقایسه کنید
    باید دنا پلاس غیرتوربو رو باید مقایسه می کردید

  2. جواد پورٱقایی اردکانی

    ثبت نام برای رانا