سه رویداد مهم ICT ایران در سال ۹۱

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات در سالی که گذشت شاهد تحول اثرگذاری نبود و از این حیث شاید بتوان سالی که در پایان آن هستیم را سال "وعده‌های "ICT نامید. به هر تقدیر سال آینده بر حسب قاعده نمی‌توان همچنان از وعده‌ها شنید و خبر از اتفاقی در این حوزه نباشد.
نوشتن از مشکلات بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه بخش خصوصی که به عهده خودشان اما شاید مهمترین رویداد سال جاری در حوزه کاربری اینترنت را بتوان اختلال‌های بی سابقه در شبکه اینترنت و اخیراً نیز قطع و وصل شدن دسترسی کاربران به ایمیل‌های خارجی یاد کرد. در خصوص سرعت، کیفیت و قیمت اینترنت هم که هیچ.
اپراتورهای تلفن‌همراه هم سال کم اختلالی را پشت سر گذاشته و نارضایتی ایجاد نکردند. اپراتور سوم هم که از این قاعده مستثنی بوده و عملیاتی نداشته که بتوان آن را مورد ارزیابی قرار داد. حوزه فناوری اطلاعات هم از آنجا که تقریباً کاربردهایش فراموش شده اصولاً نمی‌دانیم چه می‌خواست بشود که نشد!
اما سالی که در پیش است با سه رویداد مهم همراه خواهد بود. نخست عملیاتی شدن اپراتور سوم و وعده دیدارهای تصویری و اینترنت پرسرعت روی شبکه‌اش. اگرچه اپراتور سوم چند ده هزار مشترک بیشتر ندارد و بر اساس آمار در تهران تقریبا از هر چهارصد نفر یک نفر برای استفاده از خدمات این شبکه نام‌نویسی کرده، لیکن با آغاز به کار این اپراتور مجوز ورود اپراتورهای دیگر برای عرضه خدمات نسل ۳ صادر شد.
دومین موردی که در سال ۹۱ منتظر تحقق آن خواهیم بود، عملیاتی شدن "شبکه ملی اطلاعات" است. شبکه ای که سه سال است بی آن‌که به درستی بدانیم چه هست، تنها عنوان و شایعاتی پیرامون آن می‌شنویم. به عبارتی اگرچه از لابه‌لای اظهارات مسوولان و مجریان حدسیاتی از سطح پروژه مذکور عایدمان شده اما نقشه کلان و لایه‌های عمیق شبکه ملی اطلاعات کماکان پنهان است.
اما سومین و شاید به عبارتی مهمترین رویدادی که سال آینده قطع و یقین بسیار از آن خواهیم شنید، "شورای عالی فضای مجازی" است. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که این شورای تازه تاسیس وظیفه راهبری صدر تا ذیل فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور را به عهده خواهد گرفت. اگرچه اطلاعات دقیقی از ریز اهداف این شورا هنوز در دست نیست، اما نگاهی به مناصب اعضای حقوقی و حقیقی آن خود بیانگر جایگاه شورای عالی فضای مجازی و ماموریت‌های کلان محوله به آن است.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*