ماهواره های ناسا

یکی از ماهواره های ناسا به طرز عجیبی در فضا ناپدید شد!

یکی از ماهواره های ناسا که برای ماموریت آرتمیس در مدار ماه قرار داشت، به طرز عجیبی ناپدید شد؛ اتفاقی که ماموریت آرتمیس را به خطر خواهد انداخت.

ناسا در 28 ژوئن 2022 برابر با 7 تیر 1401 به کمک موشک الکترون راکت از شبه جزیره مایا در نیوزیلند، ماهواره کپستون را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره مکعبی که حدود 25 کیلوگرم وزن دارد برای ایمن‌سازی و انجام برخی آزمایش‌های مربوط به پروژه آرتمیس باید یک ماموریت 9 ماهه را در مدار ماه بگذارند.

در واقع ناسا در تلاش است تا به واسطه پروژه 37.2 میلیون دلاری آرتمیس که باعث بازگشت انسان به ماه می‌شود، یک پایگاه ویژه برای ماموریت‌های حمل فضانوردان به ماه و مریخ را طی 10 سال آینده احداث کند، اما اکنون قطع ارتباط ناسا با این ماهواره باعث شده تا آینده ماموریت آرتمیس به خطر بی‌افتد.

جزئیات ناپدید شدن یکی از ماهواره های ناسا

ماهواره های ناسا

ناسا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ارتباط خود را در تاریخ 4 ژوئیه 2022 برابر با 13 تیر 1401 با این ماهواره که با هدف آزمایش یک فناوری جدید برای موقعیت‌یابی خودکار به فضا پرتاب شد، از دست داده است. گفتنی است ناسا با سیستم ردیابی ارتباطی شبکه فضایی خود که آن را برای پشتیبانی از ماموریت‌های در اعماق فضا طراحی کرده بود، با کپستون در ارتباط بود.

ناسا اعلام کرد با وجود چنین مشکلی، از مسیر حرکت کپستون داده‌های مناسبی را دریافت کرده است. ضمن این که فضاپیمای حمل کننده این ماهواره نیز از سوخت کافی برای به تعویق انداختن برنامه جداسازی این ماهواره بهره می‌برد تا مهندسان بتوانند با رفع مشکلات مجددا با آن ارتباط رادیویی برقرار کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*