BioPhone ، اسمارت فونی که ضربان قلب شما را در جیبتان می گیرد

محققان دانشگاه MIT در حال کار بر روی یک اسمارت فون با نام بایوفون ( BioPhone ) می باشند که دارای حسگرهایی است که قادرند سیگنال های زیستی را فقط با توجه به حرکات بدن کاربر اندازه گیری کنند. برخلاف دستگاه های پوشیدنی ، BioPhone می تواند حتی وقتی در کیف یا جیب کاربر است حرکات بدن را شناسایی و ارزیابی کند.در واقع هدف نهایی محققان در این پروژه، امکان کنترل ضربان قلب و موارد مختلف سلامتی انسان در حالی که گوشی شما در جیبتان قرار گرفته باشد، است.

اما این گوشی که کاربران بر روی آن کار می‌کنند تا چه اندازه می‌تواند دقیق عمل کند؟ محققان در پاسخ به این سوال اعلام کرده‌اند که این موضوع به عملکرد شتاب‌سنج گوشی‌هوشمند کاربران دارد. همچنین سنسور به کار رفته در این پروژه می‌تواند با بررسی و رصد تمامی حرکات کوچک و بزرگ بدن، از ضربان قلب گرفته تا تمامی دَم‌ها و بازدم‌ها را شناسایی نماید. هر چند در شبیه‌سازی که آنها آزمایش مورد نظر را بر روی آن انجام دادند، نتیجه‌ی نهایی آن‌چنان که آنها انتظار داشتند، مطلوب نبوده است.

در مقایسه نمونه‌ی آزمایشی محققان MIT با کنترل‌کننده‌های سنتی، اختلاف تا ۱ ضربه (قلب) در دقیقه و تعداد تنفس‌ها نیز تا یک‌چهارم بوده است. البته شاید با خود بگویید که این میزان نمی‌تواند آنقدرها هم مهم باشد، اما در این مورد باید بگوییم که این اختلاف شاید در حال حاضر اهمیت چندانی نداشته باشد، اما در طولانی‌مدت می‌تواند اطلاعاتی نادرست را ثبت نماید.

البته در کنار محققان و افرادی که برای پیشرفت این پروژه تلاش می‌کنند نیز افرادی هستند که نظر چندان مثبت نسبت به این موضوع ندارند. یکی از این افراد، خانم Emil Jovanov، یکی از پروفسورهای دانشگاه آلباما است که در صحبت‌های خود، اعلام کرده که سنسورها می‌تواند عملکرد بسیار بهتری نسبت به چیزی که در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، داشته باشند.

منبع: UberGizmo

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*