عربستان بزرگترین برج جهان را می سازد

مسابقه سختی میان کشور های عربی برای ساخت بلند ترین آسمان خراش های جهان در جریان است.پس از آنکه برج خلیفه دبی لقب بلندترین آسمان خراش دنیا را از آن خود کرد حالا خبر رسیده که عربستان در پی شکستن این رکورد و ساخت بلندترین آسمان خراش جهان با ارتفاعی حدود یک کیلومتر است !

برج جدید با نام برج جده در کشور عربستان سعودی ساخته خواهد شد و قرار است در زمان تکمیل در سال ۲۰۱۸ ارتفاعی دقیقا برابر با ۱ کیلومتر داشته باشد (برای مقایسه برج خلیفه در دبی ۸۲۷ متر ارتفاع دارد). دولت عربستان این هفته اعلام کرد مبلغ ۲.۲ میلیارد دلار (۷.۷ هزار میلیارد تومان) برای ساخت این برح و توسعه شهری اطراف آن در نظر گرفته است. برج جده توسط آدریان اسمیت و گوردون گیل طراحی شده و در حال حاضر ساخت و ساز آن تا طبقه ۲۶ به پایان رسیده است.

برآوردهای انجام شده نشان دهنده هزینه ۱.۲۳ میلیارد دلاری تکمیل این برج هستند که قرار است در نهایت ۲۰۰ طبقه داشته و شامل واحدهای اداری، آپارتمان و هتل های مجلل باشد. به دلیل نزدیکی به دریای سرخ و مشکلات به وجود پیش رو از آب شور این دریا و همچنین سرعت های بسیار بالای باد در ارتفاع زیاد، چالش های مهندسی زیادی بر سر راه این پروژه قرار دارند. چنین مواردی باعث شده عمق پی حفر شده برای ساخت و ساز به ۶۰ متر برسد و ظاهر برج نیز با زاویه های تیز در برابر وزش بادهای سهمگین مقاوم سازی شود.

طراحان برج جده بیان کرده اند که از زبان طراحی مشابه برج خلیفه استفاده کرده اند و همچنین از درختان نخل برای این کار الهام گرفته شده است.

منبع : Mashable

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. قبل از هرچیز اول باید بگم اشتراک گذاری توسط واتساپ یا تلگرام به اخر پستاتون اضافه کنید بدک نیس!
    بعله عربا هرچی باشن مثه ملت همیشه حاضر در صحنه خودمون اختلاس گرا نیستن!درضمن پول حج؟اره قطعا!کاری که اگه ایران بود میکرد این بود بوشهرو وزک دوزک میکرد(بهتر میدونید) نصفشم به عراق و سوریه اختصاص میداد ته مونده شم اختلاس میفرمودن!عرب های حوزه خلیج فارس اینده نگر هستن میدونن نفت بزودی تموم میشه وتنها راه انقلاب صنعتی شدن کشور های جهان سومم نفته،دارن رو زیرساخت ها و صنعت گردشگری شون سرمایه گذاری میکنن،لطفا طرز فکرتونو تغییر بدین!با اینکه از سیاست های خارجیشون خوشم نمیاد ولی از سیاست های داخلیشون خیلی لذت میبرم

  2. موافقم باهات حرف دل خیلی ها رو زدی

  3. پول یه سال حج رو دادن واسه این برجه…… پول نفت هم باشه که ما هم نفت داریم و هم گاز ولی از این چیزا تو ایران خبری نیس ،،،،،،،، تاسف

  4. یه آسمون و خراش تو یه کشور عربی دیگه!!؟