تحریم خودروهای فرانسوی

تحریم خودروهای فرانسوی در ایران؛ واردات پژو، رنو و سیتروئن ممنوع شد

سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد که ایران خودروهای فرانسوی را تحریم کرده و واردات محصولات پژو، رنو و سیتروئن و سایر خودروسازان فرانسوی ممنوع شده است.

چیزی تا واردات خودرو باقی نمانده و احتمالا از اوایل آذر ماه سال جاری اولین محموله خودروهای وارداتی کشور شود. باید دید آیا کلاف سردرگم واردات بالاخره باز خواهد شد یا خیر! به تازگی سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که دولت ایران ورود خودروهای فرانسوی را تحریم کرده و واردات این قبیل محصولات ممنوع است.

تحریم خودروهای فرانسوی به علت بدعهدی خودروسازان این کشور

تحریم خودروهای فرانسوی

به گفته امید قالیباف، به خاطر رفتار غیر حرفه‌ای که فرانسوی‌ها در سال‌های گذشته داشته‌اند، دیگر اجازه ثبت سفارش و واردات محصولات رنو، پژو، سیتروئن و سایر خودروسازان فرانسوی را نمی‌دهیم. سخنگوی وزارت صمت همچنین افزود:

در این چند وقت هم هیچ مجوزی برای ورود خودروهای فرانسوی صادر نکرده‌ایم و تمرکزمان برای واردات، صرفا روی خودروهای ژاپنی، کره‌ای، چینی و اروپایی غیر فرانسوی است.

تحریم خودروهای فرانسوی

بنا بر آنچه این مقام مسئول اعلام کرده، وزارتخانه مذکور و دولت ایران به علت رفتارهای ناخوشایندی که فرانسوی‌ها پس از تحریم از خود بروز داده‌اند، به فکر تحریم افتاده و اجازه نخواهند داد که با ابزار تحریم صنعت و بازار خودروی داخل را تحت فشار قرار دهند. سخنان جدید سخنگوی وزارت صمت نشان می‌دهد که قرار نیست منتظر ورود خودروهای فرانسوی برای واردات باشیم.

در حال حاضر باید در سبد محصولات واردکنندگان خودرو به دنبال محصولاتی از آلمان، اسپانیا و ایتالیا باشیم. یکی از سوال‌های مهمی که پیرامون گفته‌های امید قالیباف مطرح می‌شود این است که چرا با وجود بی‌مهری‌های فرانسوی‌ها نسبت به صنعت خودروی ایران، باز هم محصولات ایران خودرو با نشان پژو راهی بازار می‌شود؟

تحریم خودروهای فرانسوی

نکته مهم‌تر این که هم‌اکنون خودروسازان ایرانی برای این که بتوانند از نشان و لوگوی شرکت پژو استفاده کنند می‌بایست هر ساله حق نشان تجاری به شرکت‌های فرانسوی بپردازند، در حالی که از سوی دولت ایران تحریم شده‌اند. سوال اینجاست که آیا ایران خودرو بابت تولید محصولاتی نظیر پژو 206 و پژو 206i هزینه نشان تجاری پرداخت می‌کند یا خیر؟

به نظر می‌رسد تحریم فرانسوی‌ها محدود به واردات خودرو است و در غیر این صورت خودروسازان این کشور واقعا از سوی کشورمان تحریم نشده‌اند. اگر فرانسوی‌ها بدعهدی کرده‌اند و با آنها زاویه داریم باید در تمام ابعاد تحریم شوند؛ نه این که فقط مشتریان ایرانی را از حضور محصولات با کیفیت آنها محروم کنیم!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خخ همش دروغه.. اینها کل خودروسازی رو با فرانسه و چین قرارداد دارن