ال جی سیستم صوتی

اختراع جدید ال جی ، سیستم صوتی خودروها را دگرگون خواهد کرد

ال جی موفق به اختراع یک سیستم صوتی جدید مبتنی بر پانل‌های کوچک مرتعش شده که می‌تواند آینده تجهیزات صوتی و تصویری خودروها را تغییر دهد.

ال جی به تازگی خبر از توسعه فناوری اسپیکر نامریی برای خودروها داده که از پانل‌های مرتعشی با اندازه یک دفترچه برای تولید صدا استفاده می‌کند. این تکنولوژی با همکاری یک شرکت نامشخص توسعه ادوات صوتی ساخته شده و سال آینده برای عرضه به بازارهای جهانی آماده خواهد بود.

به گفته ال جی، این پانل‌های جدید و کوچک در داشبورد یا سقف خودرو تعبیه خواهند شد.

پانل‌های مرتعش ال جی آینده سیستم صوتی خودروها هستند

غول شناخته شده کره‌ای نام این فناوری خود را سیستم صوتی مبتنی بر عملگرهای باریک (Thin Actuator Sound Solution) گذاشته و آن را جایگزینی ایده‌آل برای سیستم‌های صوتی کنونی خودروها و دیگر وسایل نقلیه می‌داند.

بر خلاف اسپیکرهای کنونی خودروها که از اجزای سنگینی مانند سیم پیچ‌های صوتی و آهنربا برای تولید صوت استفاده می‌کنند، فناوری جدید ال جی از نوعی تحریک‌کننده بسیار باریک برای به ارتعاش درآوردن پانل‌ها و دیگر اجزای درون کابین خودرو استفاده می‌کند و از این طریق صدای سه‌بعدی غنی و قدرتمندی را به گوش کاربر می‌رساند.

ال جی سیستم صوتی

ضخامت این پانل‌ها حدودا 2.5 میلیمتر است. بد نیست بدانید که این عدد برابر ضخامت دو سکه است که روی هم قرار گرفته‌اند! علاوه بر این، ابعاد این پانل هم 150 در 90 میلیمتر بوده و می‌توان آن را روی داشبورد، سقف، ستون و حتی صندلی سرنشینان جلو هم نصب کرد.

بعلاوه، وزن این پانل‌ها هم تنها 40 گرم است. به این ترتیب، پانل‌های صوتی جدید ال جی حدودا سی درصد سبک‌تر از اسپیکرهای معمولی خودرو بوده و اندازه آن تنها 10 درصد ابعاد آن‌هاست.

هر دو کمپانی مطرح ال جی و سونی قبلا از تکنولوژی‌های مبتنی بر پانل‌های مرتعش برای تولید صدا در تلویزیون‌های اولد خود استفاده کرده بودند. با این حال اگر چه خود این تکنولوژی چندان جدید نیست، اما استفاده‌های انجام شده از آن تا به امروز تنها به تلویزیون‌ها محدود بوده و به سایر ادوات صوتی و تصویری گسترش نیافته است.

ال جی ادعا کرده که قصد دارد تولید تجاری سیستم صوتی مبتنی بر عملگرهای باریک را در نیمه دوم سال بعد آغاز کند. بر این اساس نمایشگاه CES 2023 در لاس وگاس فرصت مناسبی است تا با عملکرد این سیستم صوتی جذاب ال جی بیشتر آشنا شویم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*