بزرگترین عدد اول کشف شد

GIMPS یا Great Internet Mersenne Prime Search بزرگترین عدد اول شناخته شده را اعلام کرد که مانند تمامی اعداد اول تنها بر یک و خودش بخش پذیر است. این رکورد شکنی به وسیله عدد اول عظیم ۲۲ میلیون رقمی اتفاق افتاد و ۵ میلیون از رکورد قبلی که آن هم متعلق به GIMPS بود و در ژانویه ۲۰۱۳ کشف شده بود، طولانی تر است.

رقم قبلی ۱۷ رقم بود، اما حال ۵ میلیون به رکورد قبلی اضافه شده است. این افزایش پنج میلیونی و مدت زمان آن بسیار شگفت انگیز است. اگر شما کنجکاو هستید، بزرگترین عدد اول کشف شده با ۳ شروع می‌شود و با ۱ به خاتمه میابد.

GIMPS در بیانیه مطبوعاتی خود اشاره داشت که بزرگترین عدد اول جهان در واقع بیش از حد بزرگ است و این باعث شده که استفاده عملی نداشته باشد. با این حال، کشف انجام شده یک ارزش سمبولیک دارد و توانایی محاسبات را ثابت می‌کند.

این عدد پس از “۳۱ روز محاسبات بدون وقفه” کشف شد. جالب توجه است که دستگاه به کار برده شده یک ابر رایانه نیست. در واقع این کشف به وسیله پردازنده اینتل Core i7 به انجام رسیده است.

اکنون نیز افرادی به دنبال یافتن اعداد بزرگتری هستند. داوطلبانی برای انجام این جستجو اقدام کرده اند، به هدف اینکه بزرگترین عدد اول را با ۱۰۰ میلیون رقم پیدا کنند. جایزه این اکتشاف ۱۵۰.۰۰۰ دلار خواهد بود.

منبع: ubergizmo

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. نام و نام خانوادگی

    ابر یارانه غلطه ابر رایانه درست است