گوگل ۱ میلیارد دلار به اپل داده تا موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون‌ها باشد !

اگر تا کنون با گوشی های آیفون به جستجو در وب پرداخته باشید، حتما می دانید که موتور جستجوی گوگل به طور پیش فرض بر روی این گوشی ها قرار گرفته است.اما این موضوع تصادفی نیست. چرا که به این منظور قرار دادی به ارزش یک میلیارد دلار میان اپل و گوگل بسته شده است.

احتمالا به یاد دارید که در گذشته اوراکل یک دعوی دادگاهی بر علیه گوگل تنظیم کرده بود و دلیل آن عدم رعایت قوانین کپی رایت بود. به طوری که اوراکل ادعا می‌کرد گوگل کد های متن جاوا آنها را برای ساخت گوشی اندرویدی به عاریت گرفته است.

اکنون نیز به واسطه اسنادی مشخص شده که گوگل در سال ۲۰۱۴ برای اینکه به عنوان مرورگر پیش فرض آیفون ها قرار بگیرد، ۱ میلیارد دلار به اپل پرداخت کرده است. طبق گزارشی از بلومبرگ، درآمد به وجود آمده از تبلیغات جستجو بین این دو کمپانی تقسیم خواهد شد. اما روشن نیست که چگونه این پول تقسیم شده است.

هر دو کمپانی اپل و گوگل سعی کرده اند که جزئیات و چگونگی این توافق پنهان باقی بماند. تا جایی که گوگل برای این توافق از استدلال ” بسیار حساس” استفاده کرده است.  فاش شدن این اطلاعات ممکن است دیگر شرکت های همکار با گوگل را برای دریافت مبالغ بیشتری ترغیب کند. این گفته‌ای بود که گوگل برای مخفی نگه داشتن اطلاعات توافقش با اپل عنوان نمود.

توافق بین این دو کمپانی نشان می‌دهد که چگونه گوگل توانست در سال ۲۰۱۴ به درآمد ۶۶ میلیارد دلاری دست پیدا کند و با خرید اپل به جهت پیش فرض ساختن موتور جستجو خود روی آیفون ها، رقبا را از پیش رو بردارد.

جالب توجه است که در سال ۲۰۱۴ گزارش شد ماریسا مایر، مدیر عامل شرکت یاهو قدم هایی برای پیش فرض کردن موتور جستجوی این شرکت بر روی آیفون ها برداشت اما راه به جایی نبرد.

منبع: mashable

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*