رونمایی OCZ از حافظه‌های SSD جدید Trion 150

کمپانی او سی زی ( OCZ که به اشتباه او سی زد هم تلفظ می شود ) در نمایشگاه CES امسال درایوهای SSD جدید سری Trion 100 خود را با پورت ساتا ۳ معرفی کرد.حالا OCZ نسل جدید این حافظه ها را که Trion 150 نام دارد را با حافظه‌های فلش TLC که لیتوگرافی ۱۵ نانومتری دارند معرفی کرده است.

در سری Trion 100 اوسی‌زی از حافظه‌های فلش TLC توشیبا و دقیق‌تر بگوییم، A19 با لیتوگرافی ۱۹ نانومتری استفاده شده بود. در سری جدید تراین ۱۵۰، اوسی‌زی سراغ حافظه‌هایی با لیتوگرافی ۱۵ نانومتری رفته است و به نظر می‌رسد که اکنون سندیسک و توشیبا در تولید انبوه حافظه‌های ۳D NAND با لیتوگرافی برتر، به نقاط خوبی رسیده‌اند.

مشخصات کلی سری تراین ۱۵۰ اوسی‌زی تقریباً تفاوتی با سری تراین ۱۰۰ ندارد اما در نشست مطبوعاتی معرفی سری جدید، به عملکرد پایدارتر اشاره شده است. اوسی‌زی برای بهبود عملکرد و پشتیبانی از حافظه‌های جدید، فرم‌ویر را اندکی تغییر داده است.

مشخصات OCZ Trion 150

ظرفیت۱۲۰ گیگابایت۲۴۰ گیگابایت۴۸۰ گیگابایت۹۶۰ گیگابایت
کنترلرToshiba TC58
حافظه‌ی فلشToshiba 15nm TLC
سرعت خواندن ترتیبی

(مگابایت بر ثانیه)

۵۵۰۵۵۰۵۵۰۵۵۰
سرعت نوشتن ترتیبی

(مگابایت بر ثانیه)

۴۵۰۵۲۰۵۳۰۵۳۰
IOPS خواندن ۴ کیلوبایتی۷۹K IOPS۹۰K IOPS۹۰K IOPS۹۰K IOPS
IOPS نوشتن ۴ کیلوبایتی۲۵K IOPS۴۳K IOPS۵۴K IOPS۶۴K IOPS
عمر مفید

(مجموع نوشتن داده)

۳۰ ترابایت۶۰ ترابایت۱۲۰ ترابایت۲۴۰ ترابایت
توان مصرفی حالت DevSleep۶ میلی‌وات
توان مصرفی، حالت بی‌کار۸۳۰ میلی‌وات
حداکثر توان مصرفی۴.۸ وات
ضمانت۳ ساله
قیمت (دلار)۴۶۷۰۱۴۰

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قیمت هر ترابایت SSD تا ۰.۳ دلار پایین آمده است. تراین ۱۰۰ از نظر عملکرد چندان جالب نبود ولیکن تراین ۱۵۰در بررسی اولیه‌ای که تامزهاردور انجام داده، بهینه‌تر است.

معرفی Direct-to-die برای تسریع نوشتن تصادفی داده

اوسی‌زی از تکنولوژی خاصی به اسم Direct-to-die در سری جدید استفاده کرده که در حقیقت اگر نوع نوشتن داده، ترتیبی باشد، داده بدون قرار گرفتن در بافر SLC مستقیماً روی حافظه ذخیره می‌شود. بافر کوچک SLC معمولاً سرعت عمل را کاهش می‌دهد و اگر بتوان آن را کنار گذاشت، وضعیت بهتر می‌شود. عملکرد حافظه‌های TLC در نوشتن داده چندان خوب نیست و معمولاً سازندگان اطلاعاتی در این مورد نمی‌دهند. اما ببینیم اوسی‌زی تراین ۱۵۰ در بنچ‌مارک HD Tune 5.6 چه عملکردی دارد:

tkp7jpr0

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سرعت بیش از ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه‌ای است که در درایوهای ارزان‌قیمت مجهز به فلش TLC تجربه می‌کنیم و در واقع سرعت ۲.۴ برابر است!

منبع : anandtech

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*