جزئیاتی از علت مرگ دختر مومیایی و منجمد ۵۰۰ ساله

کشف دختر مومیایی ۵۰۰ ساله در کوه‌های آتش‌فشانی «لو لای لاکو » آرژانتین این روزها به عنوان خبری جالب و شنیدنی در محافل علمی، نه تنها برای محققین موضوع جالبی بوده بلکه در شبکه های اجتماعی نیز مورد توجه عموم قرار گرفته است. این دختر مومیایی و منجمد ۱۴ الی ۱۵ ساله سن داشته که در حدود ۵۰۰ سال پیش در قبیله اینکا ها زندگی می کرده است. با گجت نیوز همراه شوید.

کشف دختر مومیایی ۵۰۰ ساله در حالی به عنوان سوژه علمی رسانه ها قرار گرفته است که محققین نیز با مطالعه بر روی بافت های پروتوئینی این دختر به این نتیجه رسیده اند که او دچار یک عفونت ریوی شبیه به سل بوده که به همین دلیل نیز جان خودش را  در سن نوجوانی از دست داده است.

توضیح بیشتر این که محل کشف این مومیایی ، دامنه رشته کوه های آتش فشانی llullaillaco در مرز آرژانتین و شیلی بوده است که این منطقه ۶ هزارو ۷۳۹ متر از سطح دریا فاصله دارد.

جالب است بدانید در این منطقه کوهستانی دو مومیایی دیگر نیز در سال ۱۹۹۹ کشف شد که آن مومیایی ها متعلق به یک دختر و پسر حدود ۶ و ۷ ساله بودند که مورد تحقیق و پژوهش دانشمندان نیز قرار گرفتند.

با مطالعه بر روی این مومیایی دانشمندان آثاری از مخدر و الکل را در آزمایش های مختلف بر روی این جسد منجمد در حالی یافته اند که با مطالعه بر روی مومیایی های کشف شده در سال ۱۹۹۹ نیز آثاری از مصرف برگ درخت کوکا – درختی با برگ هایی با خواص کوکایین – در آن ها یافت شده است.

در این نوع از مومیایی ها دانشمندان بیشتر بر روی موهای مومیایی تحقیق و مطالعه می کنند چرا که موی بدن انسان همواره از تغییرات لحظات پایانی عمر انشان خبر می دهد که در این تحقیق نیز مطالعه بر روی موی این دختر مومیایی ۵۰۰ ساله نیز انجام گرفته است.

این در حالی است که یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی ویلسون و همکارانش در سال ۲۰۰۷ با مطالعه بر روی موی یک کودک مومیایی  به نحوه ی تغییر رژیم غذایی او پی برده و به یافته ای خوبی نیز دست پیدا کردند که او قبل از مرگ از سیب زمینی، سبزیجات و گوشت خشک شده استفاده کرده است که این خوراک بیشتر مخصوص قربانیان مراسم های مذهبی بوده است.

منبع:livescience    ترجمه: گجت نیوز

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. بسیار جالب . منظور این جمله را بیزحمت میشه توضیح بدید
    موی بدن انسان همواره از تغییرات لحظات پایانی عمر انشان خبر می دهد
    ممنون .